Wielu właścicieli psów nie wyobraża sobie spędzania wolnej chwili bez ukochanego czworonoga. Nic więc dziwnego, że każda najmniejsza zmiana zostaje przez nich szybko zauważona. Często niepokój wzbudza ciepły nos u psa, szczególnie jeśli dodatkowo jest on suchy. Nie jest to powód do paniki, jednak nie powinno się takiego objawu bagatelizować. 

Jaki nos powinien mieć pies? 

suchy nos u psa - jaki

Zmysł węchu jest u psów o wiele bardziej rozwinięty niż u ludzi. Szacuje się, że czworonogi przewyższają nas pod tym względem nawet kilkaset tysięcy razy. Nic dziwnego, że ich mokry i zimny nos jest doskonale dostosowany do wykonywania swoich zadań. Niektóre cząsteczki potrzebne do wyczuwania zapachów rozpuszczają się w wodzie, dlatego idealny psi nos powinien być wilgotny i chłodny. 

Przyglądając się psiemu nosowi, możesz także zauważyć, że jest on ruchomy. To także ma swoje zastosowanie ewolucyjne – poruszanie nosem pozwala na lepszą lokalizację źródła zapachów. Psi narząd węchu umożliwia im też wdychanie większej ilości powietrza niż dzieje się to w przypadku ludzi. 

Zdrowy nas u psa jest chłodny i wilgotny. 

Pies ma suchy nos – czy to niebezpieczny objaw? 

Jeżeli nos naszego pupila zmienia się, staje się ciepły i suchy, zazwyczaj zaczynamy się niepokoić. Czy słusznie? Spieszymy z uspokojeniem – w znakomitej większości przypadków nie oznacza to niczego złego. 

Powierzchnia nosa u psa reaguje na warunki zewnętrzne w podobny sposób jak nasze śluzówki. Nos może więc wysychać, kiedy zwierzak spędza dużo czasu na słońcu, ale także w wyniku obcowania z klimatyzacją czy bardzo suchym powietrzem. Często dzieje się tak w sezonie grzewczym w źle wentylowanych pomieszczeniach. Dodatkowo nos może wyschnąć podczas snu i w sytuacji, kiedy zwierzak jest odwodniony. 

Kliknij!
Najbrzydszy pies świata – rasy, które słyną z uroczej brzydoty

Czy rasa ma wpływ na suchy nos u psa? 

suchy nos u psa - rasa

Okazuje się, że na wilgotność nosa bardzo duży wpływ ma rasa psa lub geny psów konkretnej rasy, które odziedziczył. Suchy i ciepły nos częściej miewają psy brachycefaliczne, czyli takie, których pyski zostały spłaszczone w toku prac hodowlanych. Nos wysycha także częściej u ras, które mają skłonność do rycia w ziemi. Dotyczy to niektórych ras myśliwskich – na przykład jamników. W takich przypadkach nos szybko wraca do swojego normalnego stanu i raczej nie powinien budzić niepokoju. 

W jakich sytuacjach suchy nos u psa powinien niepokoić? 

W jakich momentach powinniśmy więc niepokoić się suchym nosem u psa? Przede wszystkim wtedy, kiedy towarzyszą temu także inne objawy. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • katar,
  • kaszel,
  • podwyższona temperatura,
  • objawy alergii skórnych,
  • niedrożność kanalików łzowych.

Jak widać, suchy i ciepły nos u psa bardzo często jest objawem przeziębienia. Psy, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na problemy z zatokami. Wówczas przez ich nos wypływa wydzielina. Może ona mieć charakter surowiczy lub śluzowy. Ta pierwsza w konsystencji nieco przypomina wodę i rzadziej powoduje zatkany nos u psa. Dodatkowym objawem przy przeziębieniu może być kichanie. Psy z zatkanym nosem często w zupełnie przypadkowych momentach potrząsają głową. 

Niepokojącą przypadłością, która może być sygnalizowana suchym nosem, jest odwodnienie. Jak sprawdzić, czy twój pupil jest odwodniony? Oprócz nosa najlepszym wyznacznikiem będą dziąsła. W normalnych okolicznościach są one dobrze nawilżone i jasnoróżowe. U odwodnionych zwierząt będą lepiące, jasne (czasami wręcz białe) i przesuszone. 

Zrogowaciały nos u psa – co oznacza? 

suchy nos u psa - zrogowaciały

Suchy i zrogowaciały naskórek na nosie psa powinien być powodem do niepokoju. Zazwyczaj pojawia się on w momencie, kiedy zwierzak bardzo długo zmaga się z suchym nosem. To kwestia nie tylko estetyczna, ale także zdrowotna. Zanim zaczniesz poszukiwać odpowiedniego balsamu do posmarowania psiego nosa, wyklucz koniecznie ewentualne zdrowotne przyczyny takiego stanu. 

Kliknij!
Wczasy i wakacje z psem nad morzem – jak szukać noclegu przyjaznego zwierzętom? Porady dotyczące podróżowania z pupilem

Nadmierne rogowacenie nosa nazywane jest hiperkeratozą. Polega ona na patologicznym rozrastaniu się skóry nosa. W wyniku tego zjawiska na nosie zwierzaka tworzą się strupy, nieestetyczne gulki i bolesne pęknięcia. Niestety, zazwyczaj jest to schorzenie idiopatyczne, co oznacza, że jego dokładna przyczyna nie jest znana. 

Do hiperkeratozy predysponowane są konkretne rasy psów. Między innymi:

Oczywiście lista nie jest pełna. Często zależy nam na tym, aby zwierzak prezentował się dobrze, a przesuszony nos jest bardzo mało fotogeniczny. Kwestie estetyczne są jednak zdecydowanie drugorzędne. Na pewno dobrze znasz sytuację przedłużającego się kataru, kiedy twój nos boli, piecze i jest spękany. To samo czują psy ze zrogowaciałym nosem. Jeżeli taki stan się przedłuża, może poskutkować ubytkiem węchu, dyskomfortem i stresem u zwierzęcia. 

Jak sobie z tym radzić? Jeżeli masz pewność, że psu nic nie dolega, a hiperkeratoza jest idiopatyczna, najlepszym rozwiązaniem będzie pielęgnacja nosa za pomocą specjalnych maści lub balsamów. Wielu opiekunów odruchowo w takich sytuacjach sięga po wazelinę. Nie jest to jednak najlepszym pomysł, ponieważ nie przyspiesza ona leczenia tkanki, może natomiast zatykać pory i przedłużać leczenie suchego nosa. 

Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po balsamy z woskiem pszczelim oraz witaminą A+E. Dobrze sprawdzi się także masło shea. Pamiętaj, że pielęgnacja nosa z hiperkeratozą może być długotrwała i wyczerpująca. Najlepiej skonsultować ją z lekarzem weterynarii. 

Suchy nos u psa to nie wszystko 

suchy nos u psa - to nie wszystko

Suchy i ciepły nos nie musi świadczyć o niczym złym. W niektórych przypadkach faktycznie jednak wskazuje na choroby – od przeziębienia po niewydolność niektórych narządów. Warto jednak pamiętać, że nie tylko suchy nos jest objawem, który powinien nas niepokoić. 

Kwestia mokrego lub suchego nosa jest tak rozpowszechniona w naszej świadomości, że często od stanu tego narządu uzależniamy wizytę u weterynarza. Ostatnio w social mediach odbił się echem post lekarza weterynarii, który zdiagnozował u psa ogromny guz jednego z narządów wewnętrznych. Zwierzak cierpiał już od dłuższego czasu, jednak opiekun nie zgłosił się wcześniej do lecznicy, ponieważ nos psa był zimny i mokry. 

Kliknij!
Psy z włosami zamiast sierści – opcja dla alergików i nie tylko

Jak widać zwierzęta mogą naprawdę poważnie chorować bez jakiegokolwiek uszczerbku na nosie. Warto więc zwracać uwagę na jego stan, jednak jednocześnie obserwować psa i reagować na wszystkie niepokojące nas objawy. 

Nos psa – zadbaj o niego!

Węch jest najczulszym z psich zmysłów, a nos tych zwierzaków charakteryzuje się wyjątkową delikatnością. Szczególnie podatne na mikrouszkodzenia są nosy w kolorze różowym. Ograniczona pigmentacja sprawia, że są narażone na poparzenia słoneczne. Latem dobrze więc smarować je delikatnymi balsamami ochronnymi o naturalnym składzie. 

Jeżeli zauważyłeś u swojego psa objawy wysychania i rogowacenia nosa, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej pielęgnacji. Hiperkeratoza może wydawać się jedynie niewielkim mankamentem, jednak zrogowaciały nos u psa bywa źródłem naprawdę dużego dyskomfortu, stresu, a nawet bólu. 

Suchy nos u psa – podsumowanie

Kojarzenie suchego i ciepłego nosa jako bezwzględnego objawu chorobowego nie ma sensu. Każdą tego typu sytuację należy umieścić w odpowiednim kontekście i zastanowić się, jak zachowuje się nasz pies, czy ma inne objawy oraz czy jego nastrój znacząco zmienił się w ostatnim czasie. 

Ocieplenie i wyschnięcie nosa może mieć naprawdę wiele przyczyn – od głębokiego snu przy grzejniku, przez suche powietrze w mieszkaniu, aż po odwodnienie po bardzo intensywnym letnim spacerze. Jednak fakt, że nos psa jest zimny i wilgotny, w żadnym wypadku nie świadczy o tym, że zwierzak z pewnością jest zdrowy. Nie definiuj jego stanu tylko przez pryzmat kondycji nosa. Jeżeli pies jest osłabiony, odmawia jedzenia czy staje się agresywny – z pewnością będzie potrzebował pomocy medycznej. 

Wilgotny i chłodny nos jest doskonałym narzędziem do węszenia. Kiedy wysycha i rogowacieje, nie tylko upośledza najważniejszy zmysł, ale także powoduje ból i dyskomfort. Właśnie dlatego kondycję nosa trzeba często sprawdzać i w razie potrzeby stosować delikatne kosmetyki ochronne. Najlepiej sprawdzą się te z prostym składem lub takie, które są przeznaczone specjalnie dla psich nosów.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)