Żółtaczki to ryby zamieszkujące w naturze region Indii oraz Sri Lanki. Co ciekawe, choć żyją w wodach słodkich, dobrze radzą sobie również w tych o średnim zasoleniu. Przede wszystkim żółtaczek spotykany jest w rzekach. Często jednak żeruje również przy dopływach, tuż przy oceanie. Należy do rodziny pielęgnic. Sprawdź, jak o niego dbać.
Żółtaczki – opisy ryby
Nazwa w dużej mierze zdradza to, jak wyglądają żółtaczki. Ryby te są po prostu… żółte. To jednak nie wszystkie cechy charakterystyczne.
Wygląd żółtaczka
Żółtaczek indyjski ma spłaszczone ciało w kolorze od żółtego do pomarańczowego. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej ryby nabywają na grzbiecie czarne kropki. Żółtaczek wyróżnia się długimi płetwami grzbietową oraz odbytową – nie różnią się one specjalnie pod względem rozmiaru. Dorastają do mniej więcej 7 cm długości.
Żółtaczki indyjskie to gatunek, w którym nie pojawia się wyraźny dymorfizm płciowy. Oznacza to, że początkującemu akwaryście trudno jest odróżnić samicę i samca. Dopiero w okresie godowym można zauważyć, która ryba składa ikrę. Wówczas również samce mają intensywniejsze kolory, zwłaszcza gdy zbiornik jest duży i jest w nim więcej ryb.
Usposobienie żółtaczków
Żółtaczek to ryba generalnie przyjazna, dlatego wiele osób trzyma ją w akwarium wielogatunkowym. Nie atakuje mniejszych ryb, jeśli jest trzymana w odpowiednio dużej grupie i dostosowanym do swoich potrzeb zbiorniku. Z uwagi na potrzeby związane z poziomem zasolenia wody może jednak żółtaczek nie sprawdzić się w zestawieniu z popularnymi gatunkami ryb akwariowych słodkowodnych.
Zdarza się, że żółtaczki są agresywne. Dotyczy to przede wszystkim osobników, które mieszkają w zbyt małej grupie albo pojedynczo. W takim przypadku niezbędne jest powiększenie stada. Agresję żółtaczek zwykle kieruje w stronę małych ryb, które mają długie płetwy. Obgryzają je i przeganiają z jednego miejsca w drugie.
Warto mieć na uwadze, że żółtaczek jest rybą aktywną. Choć w zbiorniku pływa raczej spokojnie, to jednak ceni sobie odpowiednie podłoże, w którym może kopać. Może też zjadać niektóre rośliny. Jeśli zależy Ci na estetycznym wyglądzie zieleni w zbiorniku, nie decyduj się na rośliny miękkolistne. W przeciwnym wypadku żółtaczek uzna je za swój posiłek.
Rozmnażanie żółtaczka
Zazwyczaj żółtaczek rozmnaża się bez większych problemów, nawet pod opieką akwarystów początkujących. Z uwagi na to, że żółtaczki chętnie zjadają złożoną ikrę, poleca się oddzielenie dorosłych osobników do osobnego zbiornika w formie tarłowiska albo odłowienie samej ikry. Jeśli ryby mieszkają w akwarium wielogatunkowym, zagrożenie stanowią też inne ryby, które mogą zjadać drobny narybek.
Do rozmnożenia żółtaczki potrzebują temperatury około 28°C. Jeśli odtwarzasz naturalne warunki, zauważysz, że samica składa ikrę, zwykle w widocznym miejscu, np. przy szybie. Następnie, po ok. dwóch dniach narybek się wykluwa, a po kolejnych 3 – zaczyna pływać. Narybek bardzo często przyczepia się do dorosłych żółtaczków, aby łatwiej się odżywiać. Przy odpowiednich warunkach i żywieniu narybek po mniej więcej 14 dniach jest już dobrze widoczny i ma ok. 1 cm długości.
Ryba żółtaczek i jej wymagania
Warto wiedzieć, jakie potrzeby ma żółtaczek, aby odpowiednio dostosować akwarium do jego wymagań. W ten sposób będzie żył długo i w dobrej kondycji.
Rozmiar, osprzętowanie i obsada akwarium
Żółtaczek potrzebuje zbiornika odpowiednio dużego, najlepiej o długości przynajmniej 120 cm, jeśli jest trzymany w większej grupie. Szczególnie dobrze czuje się w stadach po około 8 osobników. Podłoże powinno być piaszczyste, z uwagi na to, że ryby te lubią w nim kopać. Jeśli zdecydujesz się na żwir, może on poranić brzuch żółtaczka.
W akwarium warto przygotować miejsce na rozmaite kryjówki, zwłaszcza w formie takich grot, w których zmieszczą się żółtaczki. Zadbaj o to, aby roślinność była gęsta, zwłaszcza w przypadku zbiornika wielogatunkowego. Jednocześnie pamiętaj, że żółtaczki chętnie zjadają rośliny o miękkich liściach. Unikaj ich albo zaplanuj ich regularną wymianę.
Akwarium dla żółtaczka powinno być zawsze wyposażone w wydajny filtr, który zapewnia odpowiednią czystość wody i jej natlenienie. Szczególnie ważne jest unikanie roślin, które zakrywają lustro wody, co mogłoby prowadzić do wzrostu ilości azotanów. Zaleca się też stosowanie dwóch rodzajów jarzeniówek. Jedna, stanowiąca źródło intensywnego światła, powinna być usytuowana w pokrywie. Druga, o czerwonym odcieniu, umieszczona za akwarium. W ten sposób żółtaczek pięknie się wybarwia.
Żółtaczek a parametry wody
Woda w akwarium, w którym mieszka żółtaczek, nie może być kwaśna. Preferowany jest odczyn neutralny oraz lekko zasadowy. Odpowiednia temperatura to nieco ponad 24°C, aż do 28°C. Ryba może żyć w wodzie słodkiej albo słonawej. To drugie rozwiązanie zalecane jest z uwagi na ograniczenie ryzyka występowania chorób grzybiczych. Bardzo ważne jest to, żeby regularnie, najlepiej raz w tygodniu, podmieniać około 15% czystej, przefiltrowanej wody.
Woda słodka czy słonawa?
Jako ryba żółtaczek jest przyjazny, dlatego w doborze innych gatunków do akwarium towarzyskiego kieruj się przede wszystkim parametrami wody. I tak, w przypadku, gdy twoje żółtaczki żyją w wodzie słodkiej, wybieraj:
- razbory klinowe;
- danio.
Z kolei w wodzie lekko słonawej sprawdzi się molinezja ostropyska.
Żywienie żółtaczka
Żółtaczek żywi się wszystkimi rodzajami pokarmu. Szczególnie smakuje mu pokarm żywy oraz mrożony. W przypadku gotowego stroni raczej od płatków. Jeśli obgryza rośliny, można spróbować suplementować jego dietę np. spiruliną albo liśćmi szpinaku – byle młodymi, oczyszczonymi, bez pestycydów.
Narybek żółtaczka wymaga żywienia planktonem. Niektóre żółtaczki odżywiają się glonami, gdy już nieco urosną. Dobrym rozwiązaniem jest też pokarm płynny.
Żółtaczek to ozdobna ryba, która sprawdza się nawet w akwarium początkującego hobbysty. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, o ile przygotuje się dla niej właściwe warunki. Wiesz już, czego wymaga żółtaczek oraz jak można go rozmnożyć. Zastanów się, czy pasuje do obsady twojego zbiornika.
Fot. via Wikipedia, domena publiczna