Prętniki karłowate są bardzo cenione przez akwarystów, którzy lubią intensywne i różnorodne barwy w swoich zbiornikach. Od kilkudziesięciu lat te niewielkie rybki podbijają nasze serca. Jeżeli jednak myślisz, że małe ciało świadczy o niewielkich potrzebach, jesteś w dużym błędzie. Małe gurami są wrażliwe i wymagające.
Prętnik karłowaty – pochodzenie
Prętnik karłowaty pochodzi z Azji. W naturalnych warunkach możesz spotkać go w spokojnych i dosyć płytkich wodach w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu.
Rybki prętniki – jak wyglądają?
Samica prętnika karłowatego jest nieco mniejsza od samca. Długość jej ciała nie przekracza zazwyczaj 6 centymetrów, a barwę można opisać jako srebrzystoszarą. Samce osiągają około 8 centymetrów. Mają większe płetwy (ogonową i grzbietową) i są zdecydowanie ciekawiej ubarwione. Gatunki obecne w hodowlach to między innymi:
- prętnik niebieski;
- prętnik miodowy;
- prętnik rubinowy;
- prętnik czerwony.
Prętnik karłowaty – usposobienie
Rybki tego gatunku są bardzo spokojne i zazwyczaj nie wchodzą w konflikty z innymi mieszkańcami akwarium. Potencjalna agresja może pojawić się tylko w sytuacji przerybienia oraz w sytuacji, gdy zbiornik jest za mały dla tych ryb.
Zakup wielu sztuk tego gatunku na raz nie jest polecany przez akwarystów. Karłowate gurami są towarzyskie, jednak źle czują się w dużych stadach. Dobrym wyborem będzie para lub harem złożony z samca i 2–3 samic.
Prętnik karłowaty jest wyposażony w labirynt, dlatego może oddychać także powietrzem atmosferycznym. Żyje w środkowej partii zbiornika, jednak bardzo często można zobaczyć, jak podpływa do tafli wody.
Z kim może mieszkać prętnik karłowaty?
Rybki tego gatunku jak najbardziej można trzymać w zbiornikach ogólnych i akwariach towarzyskich. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo nieśmiałego usposobienia samce potrafią być terytorialne, szczególnie w okresie tarła. Na jego gniew szczególnie narażone są inne guramiowate oraz ryby, które cechują się mocno intensywnym ubarwieniem.
Prętnik karłowaty powinien stanowić podstawę obsady. Dobrze będzie czuł się w towarzystwie mniejszych ryb ławicowych, najlepiej takich, które zamieszkują inne partie zbiornika. W charakterze sąsiadów sprawdzą się:
- bocje karłowate;
- kiryski;
- otoski;
- razbora hengela;
- brzanki;
- krewetki karłowate.
W grę wchodzą także spokojne pielęgnice. Takie rozwiązanie powinieneś jednak rozważać tylko wtedy, kiedy masz do dyspozycji naprawdę duży zbiornik akwariowy.
Prętnik karłowaty – jakiego akwarium potrzebuje?
Para prętników karłowatych najlepiej będzie czuła się w akwarium o pojemności wynoszącej co najmniej 54 litry. Rybki te lubią gęsto obsadzone akwaria, z rozproszonym światłem. Wskazana jest duża liczba kryjówek oraz pływające rośliny, które zapewnią tym nieśmiałym rybom spokój i bezpieczeństwo.
W naturze rybki tego gatunku żyją w dosyć spokojnych wodach. Właśnie dlatego w akwarium warto zastosować raczej spokojne prądy. Zadbaj także o parametry wody! Optymalne warunki to:
- 22–27 stopni Celsjusza;
- 6–7,5 pH;
- 5 do 15 dGH twardości.
Pamiętaj, że karłowate gurami to rybki labiryntowe. Właśnie dlatego ich akwarium nie powinno być całkowicie zakryte pokrywą, ale też nie powinieneś z niej rezygnować!
Podmianki wody powinny być niewielkie, ale częste. Raz w tygodniu wymieniaj od 10 do 20% całości.
Prętnik karłowaty – żywienie
Tak jak wszystkie ryby, prętniki karłowate wymagają zrównoważonej i różnorodnej diety. Ich żywienie nie powinno jednak przysporzyć ci wielu problemów. To wszystkożerne ryby, które zadowolą się dobrej jakości pokarmem w formie granulatu lub płatków.
Jadłospis trzeba jednak urozmaicać o pokarm żywy lub mrożony. Dobrze sprawdzą się larwy komara lub ochotka.
Rybki prętniki – rozmnażanie
Prętniki karłowate możesz z powodzeniem rozmnażać w warunkach hodowlanych. Jeżeli rybki mają w swoim akwarium dobre warunki i są odpowiednio odżywione, będą rozmnażały się same. Większość akwarystów zaleca jednak przygotowanie oddzielnego kotnika, czyli akwarium tarliskowego.
Zbiornik tarliskowy
Najlepiej sprawdzi się zbiornik ok. 40-litrowy, z płytką warstwą wody. Wystarczy 15–20 centymetrów. Temperatura w nim powinna wynosić 28 stopni Celsjusza. Tarło nie zawsze dochodzi do skutku. Sukces będzie bardziej prawdopodobny, jeśli w zbiorniku znajdzie się wiele drobnolistnych roślin. Konieczne będą te pływające. Na dno zbiornika połóż torf.
Tuż przed tarłem
Przed tarłem rybki powinny dostawać dużo żywego pokarmu. Jeżeli samica stanie się grubsza w okolicach brzucha, możesz przenieść ją i partnera do oddzielnego zbiornika. Jeśli tarło się uda, samiec przystąpi do budowy gniazda. W tym czasie może być agresywny w stosunku do samicy.
Tarło prętników
Kiedy gniazdo będzie już gotowe, rybki przystąpią do tarła. To bardzo widowiskowy taniec, podczas którego wyginają się, tańczą i dotykają się wzajemnie pyszczkami. Kiedy samica wydziela ikrę, samiec zapładnia ją i po kolei przenosi w pyszczku do gniazda. Na raz może pojawić się nawet 700 zapłodnionych jajeczek.
Na tym etapie możesz odłowić samicę do zbiornika głównego. To samiec będzie opiekował się ikrą i strzegł gniazda. Jeżeli do tarła dojdzie w zbiorniku ogólnym, będzie skutecznie odganiał od niego wszystkich mieszkańców akwarium, łącznie ze swoją niedawną partnerką.
Pojawienie się narybku
Po około 36 godzinach gniazdo rozpada się i wypływają z niego larwy. Narybek karmi się specjalnym jedzeniem w żelu lub sproszkowanym pokarmem dla ryb. Do momentu wyczerpania się woreczka pokarmowego samiec może zostać w akwarium z setkami swoich nowo wyklutych dzieci.
Prętnik karłowaty – cena
Te niewielkie rybki można kupić w większości sklepów akwarystycznych. Znajdziesz je także na giełdach i w hodowlach lub u prywatnych osób, które rozmnażają ryby w domu. Cena zazwyczaj nie przekracza 5 złotych.
Prętnik karłowaty – podsumowanie
Prętniki karłowate to bardzo urodziwe niewielkie rybki. Są jednocześnie nieśmiałe i terytorialne, dlatego ich akwarium trzeba urządzić w taki sposób, aby zapewnić im nie tylko przestrzeń, ale także bezpieczeństwo.
Rybki tego gatunku najlepiej czują się w parach. Nie zaleca się trzymania ich ani samotnie, ani w dużych stadach. Będą doskonałą ozdobą średniego zbiornika.