Gurami dwuplamisty (Trichogaster trichopterus) to wyjątkowo interesujące stworzenie, które cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Posiada intrygujące ubarwienie i ciekawy charakter. Choć co do zasady jest to gatunek łagodny i towarzyski, zdarzają się osobniki agresywne i bardzo terytorialne. Rybka ta nie ma dużych wymagań, dlatego jej hodowla jest stosunkowo prosta. Jak wygląda gurami dwuplamy? Jak zaaranżować zbiornik, aby pupil czuł się w nim dobrze? Poznaj najważniejsze fakty na temat hodowli i przekonaj się, czy jest to zwierzątko dla ciebie!
Gurami dwuplamisty – pochodzenie
Gurami dwuplamisty, zwany też m.in. gurami niebieskim, dwuplamym i plamistym, występuje naturalnie na rozległych obszarach Indii, Wietnamu, Tajlandii, Malezji i Kambodży. Preferuje on wody wolnopłynące, a nawet stojące.
Gurami dwuplamisty – wygląd
W naturalnym środowisku gurami dwuplamisty dorasta przeciętnie do 15 cm długości. W domowych warunkach, zamknięty w akwarium, osiąga zazwyczaj około 12 cm długości. Przybiera on barwę niebieskozieloną, a jego charakterystyczną cechą są dwie ciemne plamy. Jedna jest umiejscowiona w części ogonowej, a druga na tułowiu. Charakterystyczne dla gatunku są także płetwy brzuszne, które przechodzą w długie wyrostki czuciowe. W gatunku tym istnieje wyraźny dymorfizm płciowy, który jednak uwidacznia się dopiero u dorosłych osobników:
- samice są zazwyczaj nieco mniejsze i mają bardziej zaokrąglony brzuch;
- samce odznaczają się ostro zakończoną płetwą grzbietową i obrzeżem płetwy odbytowej w pomarańczowej barwie.
Istnieją również inne odmiany gurami, jak m.in. gurami mozaikowy, marmurkowy i złoty.
Gurami dwuplamisty – usposobienie
Gurami dwuplamiste są najczęściej rybami stosunkowo spokojnymi i łagodnymi. Można je łączyć z wieloma innymi gatunkami, jak np. brzanka czy razbora. Istotne jest to, aby były to rybki, które nie cechują się skłonnością do podgryzania płetw. W przypadku gurami zdarzają się też osobniki agresywne i bardzo terytorialne. Szczególnie rywalizacja pomiędzy samcami w okresie tarła może okazać się bardzo niebezpieczna i fatalna w skutkach.
Gurami dwuplamisty – pożywienie
Gatunek ten nie jest wymagający. Gurami dwuplamisty z powodzeniem może być odżywiany pokarmem suchym, choć warto serwować mu także pokarm żywy lub/i mrożony.
Gurami dwuplamisty – akwarium
Rybki te nie należą do najmniejszych, dlatego wymagany jest zbiornik o pojemności co najmniej 80 litrów. Poza tym nie mają szczególnych wymagań. Gurami dwuplamisty powinien mieć stworzone otoczenie z gęsto posadzoną roślinnością oraz dostęp do pobierania tlenu znad powierzchni wody. Z racji tego, że ryby te w naturalnym środowisku wybierają wody wolnopłynące i stojące, prąd wody w akwarium nie powinien być zbyt silny.
Parametry wody, o których musisz pamiętać to:
- temperatura około 24 do 30°C;
- pH od 5,5 do 8,5.
Warto zainwestować w dobrej jakości filtr, oświetlenie i ozdoby, które jednocześnie będą stanowić kryjówkę. To istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz gatunek ten połączyć z innymi.
Gurami dwuplamisty – rozmnażanie
Rozmnażanie gurami nie należy do trudnych. Jeśli planujesz większą hodowlę, w okresie tarła przygotuj odrębne akwarium tarliskowe. Wyposaż je w dużą ilość roślin pływających. Pamiętaj o tym, że na jednego samca gurami dwuplamistego powinny przypadać nie mniej niż 2–3 samice.
Samiec buduje pieniste gniazdo, a gdy samica złoży ikrę, zajmuje się nim. Tak bardzo troszczy się o swoje potomstwo, że nie pozwala się do niego zbliżyć nawet samicy. Najbezpieczniej będzie ją wówczas odłowić. Wylęg narybku następuje w ciągu 20–30 godzin. Po kilku dniach zaczynają one pływać. Wtedy też warto odłowić samca. Początkowo małe rybki powinny być karmione pokarmem w płynie bądź żelu.
Gurami dwuplamisty – cena
Gurami dwuplamiste nie należą do drogich ryb. Ich cena wynosi przeciętnie 6 zł za sztukę.
Gurami dwuplamisty to bardzo ciekawa ryba akwariowa średnich rozmiarów, która nie ma dużych wymagań. Jeśli zadbasz o wyżej nadmienione warunki w akwarium, jak m.in. przestrzeń porośnięta roślinami, odpowiednia temperatura wody i pH, hodowla gurami powinna być prosta i przyjemna. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zwierząt i potrzebnego wyposażenia w profesjonalnym sklepie akwarystycznym.