Wszystkie salamandry w ostatnim stadium rozwoju przeobrażają się w swoją dorosłą, lądową formę. Ambystoma meksykańska, jako gatunek neoteniczny, nigdy tego nie robi. Przez całe życie pozostaje w wodzie jako larwa. W tej postaci również się rozmnaża. Wszystko z powodu wrodzonej w tym gatunku niewydolności tarczycy. Ta niezwykła cecha oraz nietuzinkowy wygląd sprawiają, że wielu akwarystów interesuje się aksolotlem. Podpowiadamy, jakie warunki zapewnić takiemu zwierzakowi. Przeczytaj nasz tekst!
Ambystoma meksykańska – historia i pochodzenie
Aksolotle występują w naturze tylko w jednym miejscu na świecie – jeziorze Xochimilco, położonym w górzystych partiach Meksyku. W tym zbiorniku wodnym panują dosyć specyficzne warunki. Woda jest bardzo zimna, zasadowa i dość twarda, na co wpływa między innymi spływający z gór śnieg.
Ambystoma meksykańska jako gatunek zagrożony
Ambystoma meksykańska jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Jezioro, w którym żyje, zostało mocno zanieczyszczone i podzielone na mniejsze zbiorniki. W związku z tym salamandra wodna została wpisana do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych (IUCN).
Jak wpływa to na hodowlę? Każdy axolotl, który może potencjalnie trafić do akwarium, musi mieć potwierdzone pochodzenie. Sprzedawca jest zobowiązany do przekazania ci dokumentu razem ze zwierzęciem, inaczej naraża się na grzywnę lub pozbawienie wolności do 5 lat. Zwierzaka musisz zarejestrować w urzędzie gminy do dwóch tygodni od zakupu.
Jak wygląda aksolotl meksykański?
Ambystoma meksykańska ma dwie równoległe pary odnóży. Tułów przechodzi w bardzo długi ogon, a przez całe ciało ciągnie się długa płetwa grzbietowa. Najbardziej charakterystyczną cechą aksolotla jest jednak jego głowa.
Płaz ma malutkie oczy, które są daleko od siebie. Po obydwu stronach głowy wyraźnie widać po trzy łuki skrzelowe, ozdobione puszystymi włóknami.
Jak oddychają ambystomy meksykańskie?
Ambystoma meksykańska może oddychać aż na trzy sposoby. Te zwierzaki:
- pobierają powietrze atmosferyczne. Ich płuca są jednak szczątkowo rozwinięte i taki sposób zwykle nie jest efektywny;
- dokonują wymiany gazowej przez skórę. Powierzchnia skóry aksolotla nie jest jednak na tyle duża, aby mógł oddychać wyłącznie w ten sposób;
- oddychają przede wszystkim przez skrzela.
Aksolotl – akwarium i inne wymagania gatunku
Oto kilka wskazówek.
- Opisywane płazy to bardzo towarzyskie zwierzaki, dlatego najlepiej trzymać przynajmniej dwa osobniki.
- Wybieraj dla nich zbiornik o wielkości 85 x 35 centymetrów. Akwarium nie musi być wysokie, ponieważ ambystoma bytuje przede wszystkim tuż przy dnie.
- Zadbaj o to, aby akwarium dla aksolotla było przykryte, ponieważ w momentach dużego stresu ambystomy mogą wyskakiwać ponad taflę wody.
- Na podłoże wybierz drobny piasek kwarcowy. Większe kamyki będą zatykały układ pokarmowy zwierzaka.
- Jeżeli do twojego akwarium trafiły małe płazy (mniejsze niż 12 centymetrów), zdecyduj się na akwarium bez podłoża.
Parametry wody dla salamandry meksykańskiej
W swoim naturalnym środowisku ambystoma meksykańska żyje w bardzo zimnej wodzie. Domowy zbiornik powinien być więc wyposażony w chłodziarkę akwarystyczną, która sprawi, że temperatura wody nie przekroczy 19 stopni Celsjusza. Jeżeli będzie inaczej, aksolotle zaczną chorować.
Optymalne warunki w akwarium aksolotla
Zastosuj wydajne filtry biologiczne, ale jednocześnie zadbaj, aby ruchy wody nie były zbyt gwałtowne. Aksolotle żyją w wodzie stojącej i zbyt silne prądy je stresują. W akwarium powinno znajdować się dużo roślin, w których płazy bawią się i w razie konieczności ukrywają. Oto rekomendowane parametry:
- twardość wody – od 8 do 14°dKh;
- pH wody – nie niższe niż 6,5.
Bardzo ostrożnie dobieraj wszelkie nawozy i środki do uzdatniania wody. Te płazy są bardzo wrażliwe i wiele środków może narazić je na śmierć.
Czym i jak karmić aksolotla?
Ambystoma meksykańska to płaz mięsożerny. Świetną podstawą diety będzie dendrobena (rodzaj dżdżownicy, którą kupisz w sklepach wędkarskich). To pełnowartościowy pokarm, który ma dobry stosunek wapnia do fosforu. Dodatkowo podawaj aksolotlom zooplankton i filety chudych ryb.
W ramach przysmaku możesz serwować także:
- krewetki koktajlowe;
- ochotkę;
- rurecznika;
- odpowiedni dla nich granulat.
Nigdy nie podawaj im mięsa ptaków i ssaków ani owadów pokrytych pancerzem.
Ambystoma meksykańska – podsumowanie
Aksolotle to bardzo wymagające zwierzęta wodne. Zdecydowanie nie są polecane początkującym akwarystom. Mimo wszystko wiele osób zachwyca się niecodziennym wyglądem salamandry meksykańskiej i jej niesamowitymi zwyczajami.
Jako gatunek krytycznie zagrożony ambystomy meksykańskie muszą być rejestrowane w urzędzie miasta lub gminy. Dobry hodowca musi ci wcześniej wydać dokument potwierdzający pochodzenie zwierzęcia. Dobrze przygotuj akwarium, ponieważ nawet niewielkie odstępstwa od normy (np. zbyt ciepła woda, nieodpowiednie środki do jej uzdatniania) mogą mieć dla aksolotla tragiczne konsekwencje.