Jak usunąć kleszcza u psa?

PytanieKategoria: PiesJak usunąć kleszcza u psa?
Paula zapytał 6 miesięcy temu

Moje zwierzaki są zabezpieczone przed kleszczami, jednak robaków jest tyle, że chcę się przygotować na każdą ewentualność. Jak usunąć kleszcza u psa?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Dobrze, że chcesz być przygotowana na każdą ewentualność 🙂 Wiedza o tym, jak usunąć kleszcza u psa powinna być każdemu opiekunowi znana tak dobrze jak alfabet.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny haczyk do wyciągania kleszczy. Takie narzędzie dostępne jest niemal w każdym sklepie zoologicznym oraz w większości aptek. Kosztuje kilka groszy i znacznie ułatwia sprawę. Haczyk umieszcza się na skórze psa tuż obok pasożyta. Następnym krokiem jest wsunięcie narzędzia pod robaka, zaciśnięcie haczyka i obrotowym ruchem wyciągnięcie go ze skóry.
A jak radzić sobie bez haczyka? Na pewno nie smaruj kleszcza masłem ani żadnym innym tłuszczem. To nie pomoże, a jedynie wzmocni ryzyko zakażenia groźną chorobą. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry zwierzaka i wykręcić. Nie ściskaj odwłoka i nie wyrywaj pasożyta na siłę. Po wyciągnięciu wrzuć go do toalety i spuść wodę. Zabieg należy przeprowadzać w rękawiczkach, a miejsce po owadzie zdezynfekować.
Więcej na temat kleszczy u psów przeczytasz tu: https://zwierzaki.pl/kleszcz-u-psa.