Jak kąpać psa?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak kąpać psa?
Karina zapytał 1 rok temu

Przed nami pierwsza kąpiel szczeniaka. Jak kąpać psa tak, aby go do tego nie zrazić?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Wielu świeżo upieczonych opiekunów psów zastanawiając się jak kąpać psa, popełnia jeden zasadniczy błąd, a mianowicie czeka do momentu, aż pies będzie wymagał kąpieli, np. po wytarzaniu się w błocie. Wówczas starają się na siłę wsadzić go pod prysznic, ignorując przy tym fakt, że dla psa, szczególnie takiego, który nigdy wcześniej nie był poddawany podobnym zabiegom, może być to doświadczenie nieprzyjemne albo wręcz traumatyczne.
Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie metody małych kroków. Stopniowe zapoznawanie psa z nową sytuacją pozwoli mu oswoić się z czynnością kąpieli i sprawi, że w przyszłości nie będzie kojarzyła mu się negatywnie. Zacznij od powolnego zapoznawania psa z samą łazienką, a następnie zachęć go do wejścia pod prysznic; zanim włożysz psa do brodzika/wanny, wyposaż podłoże w specjalne maty antypoślizgowe, tak, aby psu nie rozjeżdżały się łapki.
Często chwal psa, nagradzaj go smakołykami i bacznie obserwuj jego reakcję na zaistniałą sytuację. Jeżeli uznasz, że pupil czuje się wystarczająco pewnie, możesz spróbować delikatnego polewania ciepłą wodą. Zacznij od łapek i stopniowo przechodź do wyższych partii. Uważaj, aby woda nie dostała się do psich uszu. Jeżeli w trakcie piesek zdenerwuje się, przerwij czynność i spróbuj ponownie za jakiś czas. Konsekwencja oraz reagowanie na potrzeby psa sprawi, że powoli zacznie on oswajać się z czynnością mycia i nie będzie kojarzył jej jako czegoś nieprzyjemnego.