Jak kąpać psa, zwłaszcza po raz pierwszy, aby nie stanowiło to dla niego traumy? Niektóre czworonogi szybko przyzwyczajają się do wody, dla innych to bardzo trudne przeżycie. Wielu świeżo upieczonych opiekunów psów popełnia jeden zasadniczy błąd, a mianowicie czeka do momentu, aż pies będzie wymagał kąpieli, na przykład po wytarzaniu się w błocie. Wówczas starają się na siłę wsadzić go pod prysznic, ignorując przy tym fakt, że dla psa, szczególnie takiego, który nigdy wcześniej nie był poddawany podobnym zabiegom, może być to doświadczenie nieprzyjemne albo wręcz traumatyczne.

Czy pies powinien być kąpany?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy psa w ogóle należy kąpać. Oczywiście, ponieważ nasi pupile nie mają takiej zdolności dbania o własną higienę, jak na przykład koty. Dodatkowo psiaki mają tendencję do „brudnych” zabaw – skakanie w błocie to dla nich frajda, a już w największą ekstazę wpadają, kiedy znajdą padlinę albo odchody. Często opiekun nawet nie zdąży zareagować, a zadbany psiak taki jak maltańczyk z radosną miną tarza się w swoim znalezisku. Niektórzy uważają, że w ten sposób zaznacza swoją obecność, ale inni są zdania, że jest to dla nich świetna zabawa. Niezależnie od powodu zwierzaka należy wykąpać, ponieważ sam nie doprowadzi się do ładu. Potrzebuje w tym wsparcia, dlatego wiedza, jak kąpać psa, jest tu kluczowa.

Jak często kąpać psa?

Należy to zrobić wtedy, kiedy jest taka konieczność. Natomiast gdy czworonóg na ogół utrzymuje czystość i nie ma zamiłowania do brzydko pachnących substancji (oczywiście w ludzkim mniemaniu), wtedy harmonogram kąpieli należy dostosować do stanu jego zdrowia, rodzaju sierści psa czy rasy. W przypadku czworonogów zbyt częste mycie może osłabiać ich odporność.

Pierwsza kąpiel psa – jak go oswoić z łazienką?

Chcesz wykąpać szczeniaka? Lekarze weterynarii radzą, by wstrzymać się z tym do momentu przyjęcia przez niego wszystkich szczepień. Oprócz tego należy zadbać, by w przypadku szczeniąt kąpiele były krótkie – dłuższe mogą narażać malucha na przeziębienie. Natomiast jak powinno to wyglądać w przypadku starszych piesków?

Przyzwyczajamy psa do kąpieli

Dobrym pomysłem jest zastosowanie metody małych kroków. Stopniowe zapoznawanie psa z nową sytuacją pozwoli mu oswoić się z czynnością kąpieli i sprawi, że w przyszłości nie będzie kojarzyła mu się negatywnie. Zacznij od powolnego zapoznawania psa z samą łazienką, a następnie zachęć go do wejścia pod prysznic; zanim włożysz psa do brodzika/wanny, wyposaż podłoże w specjalne maty antypoślizgowe, tak, aby psu nie rozjeżdżały się łapki. Często chwal psa, nagradzaj go smakołykami i bacznie obserwuj jego reakcję na zaistniałą sytuację.

Jeżeli uznasz, że pupil czuje się wystarczająco pewnie, możesz spróbować delikatnego polewania ciepłą wodą. Zacznij od łapek i stopniowo przechodź do wyższych partii. Uważaj, aby woda nie dostała się do psich uszu. Jeśli w trakcie piesek zdenerwuje się, przerwij czynność i spróbuj ponownie za jakiś czas. Konsekwencja oraz reagowanie na potrzeby psa sprawi, że powoli zacznie on oswajać się z czynnością mycia i nie będzie kojarzył jej jako czegoś nieprzyjemnego.

Jaki szampon dla psa wybrać?

Jeśli zamierzasz kąpać psa, musisz dobrać odpowiednie kosmetyki – zapomnij o „ludzkich”, ponieważ różnimy się pH skóry. Idealny szampon dla psa powinien być dostosowany do jego wieku oraz rodzaju sierści. Musi też dobrze czyścić i pielęgnować skórę psa. Sprawdzą się takie w niewielkich opakowaniach (są bardziej poręczne i zużyjesz je przed upływem terminu przydatności) oraz z krótkim składem. Pamiętaj również, że jeśli twój pies ma alergię, skonsultuj wybór z weterynarzem.

Jak kąpać psa – wszystkie etapy

Aby kąpiel przebiegała w sposób zorganizowany, warto poznać kolejność wykonywania poszczególnych czynności pielęgnacyjnych. Dzięki temu łatwiej przygotujesz psa do kąpieli, nie będziesz stresować się, że nie wiesz, co robić. Przed kąpielą należy dokładnie wyczesać psa, usuwając podszerstek.

  1. Zanim włożysz psa do wanny lub brodzika, ustaw ciepłotę wody – temperatura powinna być zbliżona do temperatury ciała psa;
  2. Zacznij od zmoczenia delikatnym strumieniem wody tylnych łap, a następnie kieruj się ku górze;
  3. Rozprowadź szampon na sierści, wykonując delikatny masaż, dzięki temu pozbędziesz się brudu;
  4. Uważaj na okolice oczu i uszu – rozprowadź niewielką ilość szamponu na dłoniach, a dopiero później nanieś na głowę. Woda w uszach bywa niebezpieczna, może powodować zapalenie;
  5. Delikatnie spłucz sierść psa, by usunąć brud, jak i resztki kosmetyku;
  6. Otrzyj delikatnie psa ręcznikiem z nadmiaru wody, aby nie poplątać ani nie połamać sierści – dopiero teraz wyjmij go z wanny;
  7. Psa można suszyć suszarką, o ile się jej nie boi – należy zacząć od tylnych partii, używając ciepłego strumienia powietrza.

Psia kąpiel u groomera

Kąpanie psa bywa problematyczne, dlatego jeśli wymaga specjalnej pielęgnacji, poproś o pomoc groomera. Specjalista wie, jak dbać o sierść i skórę, używa tylko sprawdzonych kosmetyków dla psów i na pewno chętnie udzieli rad, jak kąpać szczeniaka, a jak kąpać psa dorosłego, czy co zrobić, aby nie splątać długiej sierści.

Jak wykąpać psa, jeśli nie lubi wody?

Psa trzeba kąpać latem, kiedy nie ma ryzyka przeziębienia. Co zrobić, kiedy pies boi się wody lub należy psa wykąpać zimą? Wtedy wystarczy kąpiel, do której użyjesz suchego szamponu. Są bowiem takie kosmetyki przeznaczone dla psów. Należy dokładnie spryskać go preparatem, odczekać kilkanaście minut, a później wyczesać, usuwając resztki brudu z sierści. Po takim odświeżeniu pies będzie miał czyste i pachnące futro.

Warto wiedzieć, jak kąpać psa prawidłowo. Dzięki temu unikniesz takich błędów jak stosowanie nieodpowiednich szamponów i odżywek, by zadbać o skórę i sierść zwierzaka. Przypominamy, że psa należy kąpać, gdy tego potrzebuje – niektóre wymagają częstszych kąpieli – w innym przypadku możesz to robić raz na kilka miesięcy.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.