Szkarłatka królewska (łac. Alisterus scapularis) powszechnie nazywana papugą królewską to gatunek ptaka z rodziny wschodnich papug. Naturalnym rejonem występowania są dla niej tereny Australii, gdzie najczęściej zamieszkuje zalesione tereny górskie. Ponadto zamieszkuje otwarte przestrzenie porośnięte krzewami i trawami, a także nielicznymi drzewami. Dowiedz się więcej o papudze pochodzącej z Australii.
Szkarłatka królewska – charakterystyka gatunku i podgatunki
Szkarłatkę królewską charakteryzuje wydłużone ciało, które dorasta do 43 cm długości. Z czego na ogon przypada aż 20 cm. Jego waga mieści się w przedziale 195 – 275 g. Papugę wyróżniają żółte tęczówki oczne. Samiczki są wyposażone w silne dzioby koloru szarego. Z kolei u samczyka dolna część dzioba jest czarna, a górna ma ubarwienie pomarańczowoczerwone. Obecnie wyróżnia się dwie mutacje papugi królewskiej:
- Alisterus scapularis scapularis.Ptak ten zamieszkuje centralno – wschodnie i południowo – wschodnie tereny Australii.
- Alisterus scapularis minor. Papuga ta żyje w północno – wschodniej Australii.
Szkarłatka królewska – hodowla ptaka
Papuga królewska to niehałaśliwa i spokojna papuga. To szlachetny gatunek, o królewskich i zamaszystych ruchach. Młode ptaki stosunkowo szybko pozwalają się oswoić. Zaś starsze ptaki są raczej mało ufne i płochliwe, szczególnie kiedy zostaną przeniesione w nowe miejsce. Są też zdystansowane do nowego opiekuna – na ich zaufanie i przyjaźń trzeba cierpliwe pracować.
Poza tym szkarłatka królewska nie sprawia w hodowli szczególnych problemów. Potrafi doskonale się przystosować do warunków klimatycznych panujących w Polsce (ale nie może przebywać na mrozie). To, co może przysporzyć najwięcej zmartwień w hodowli, to wygospodarowanie przestrzeni na dużą wolierę, w której będzie miała możliwość swobodnego lotu.
Szkarłatka królewska – rozmnażanie papugi królewskiej
Rozmnażanie tych ptaków nie jest najłatwiejsze. Samica dosyć późno osiąga dojrzałość płciową, bo dopiero w trzecim wieku życia, natomiast samiec o rok wcześniej, czyli w drugim roku życia. Zazwyczaj samica składa od 3 do 6 jajeczek i wysiaduje je przez około 20 dni. W trakcie wysiadywania jaj samiec troskliwie opiekuje się partnerką.
Szkarłatka królewska – ile żyje?
W dobrych warunkach i przy właściwej diecie papugi królewskie dożywają nawet 30 lat.
Szkarłatka królewska – pożywienie i dieta
Aby ptak był zdrowy, dobrze się rozwijał i był aktywny, to niezbędna jest mu do tego odpowiednio zbilansowana dieta z pokarmów, które mu nie zaszkodzą. Produkty, którymi można karmić papugę to m.in.:
- nasiona słonecznika,
- owies,
- kukurydza,
- orzechy ziemne,
- pszenica,
- zielenina,
- świeże miękkie owoce, np. starte jabłko,
- warzywa,
- biszkopty,
- keks
- jajko ugotowane na twardo zmieszane ze startą bułką lub kaszą kukurydzianą.
Szkarłatka królewska (łac. Alisterus scapularis) to dorodna i piękna papużka o piórach w kolorze czerwonym i zielonym. Bez wątpienia swoim efektownym wyglądem przyciąga uwagę. Nie są zbyt głośne i raczej przyjaźnie nastawione do człowieka. Aby cieszyć się ptakiem w dobrej kondycji, niezbędna jest przestronna i wysoka woliera i odpowiedni jadłospis. Obecnie wyróżnia się dwa podgatunki tych papużek.