Imiona dla papug to jedna z pierwszych i ważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, przyjmując pierzastego pupila pod swój dach. Papugi to niezwykle inteligentne stworzenia, które bardzo szybko się uczą i reagują na to, co się do nich mówi. Kwestię imienia warto dobrze przemyśleć, ponieważ ptaki te są zwierzętami długowiecznymi, zatem dźwięk imienia będzie ci towarzyszył długo. Lepiej nazwać papużkę jednym z klasycznych, popularnych imion, czy może postawić na imię niebanalne, niespotykane? Poznaj propozycje i zadecyduj! 

Najważniejsze kwestie

 • Papugi są inteligentne i łatwo uczą się swoich imion ✔️
 • Zadbaj o to, aby imiona dla papug były dźwięczne i krótkie ⚠️
 • Unikaj słów wulgarnych i takich, których znaczenia nie znasz

Imiona dla papug – dlaczego pseudonim pierzastego pupila jest ważny?

Imiona dla papug – dlaczego pseudonim pierzastego pupila jest ważny?

Papugi to zwierzęta niesamowicie interesujące i bystre. Szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem, jeśli są prawidłowo socjalizowane od pisklęcia. Dlatego z pewnością warto dowiedzieć się, jak oswoić papugi, aby móc stworzyć z pupilem dobrą relację. Nadanie papudze właściwego imienia jest równie ważne. Będzie na nie bowiem reagować. Wiele papug to zwierzaki bardzo „wygadane”, dlatego chętnie będą powtarzać często słyszane dźwięki. W związku z tym dobrze zastanów się nad pseudonimem dla swojego podopiecznego. Imię powinno być:

 • ciekawe;
 • łatwe do zapamiętania;
 • łatwe do wymówienia.

Od Redakcji

Nawet najbardziej wymyślne imiona dla papug nie są tak ważne, jak stworzenie im prawidłowych warunków do życia. Pamiętaj, by wybrać odpowiedniej wielkości wolierę oraz zapewniać ptakom zabawę, zajęcie i poświęcać im swój czas. Zadbaj także o znalezienie najbliższej kliniki weterynaryjnej, w której dostępny jest lekarz ze specjalizacją w leczeniu zwierząt egzotycznych.

Imiona dla papug mogą być zabawne, ale z pewnością nie powinny być wulgarne i obraźliwe. W końcu nie chcesz wstydzić się, gdy któregoś dnia pupil wypowie je głośno przy gościach! Pamiętaj też, że będzie ono towarzyszyć ci każdego dnia przez długi czas, zatem nie powinno być irytujące i nudne. Wiesz, ile żyje papuga? Niektóre gatunki nawet kilkadziesiąt lat! To argument zdecydowanie przemawiający za tym, aby dobrze przemyśleć imiona dla papug męskich i żeńskich.

Imiona dla papug – gdzie szukać pomysłów na imiona papug?

Imiona dla papug – gdzie szukać pomysłów na imiona papug?

Twój pierzasty przyjaciel bez wątpienia zasługuje na niebanalne, interesujące imię, które będzie go definiować. Istnieje bardzo wiele gatunków papug, które pochodzą z różnych miejsc na świecie. Dowiedz się więcej na temat swojego podopiecznego – poznaj jego korzenie, historię. Niewykluczone, że właśnie one cię zainspirują i odkryjesz imię, które będzie idealnie pasować. Wybór imienia dla papugi możesz też oprzeć na charakterze pupila. Wystarczy, że spędzisz z nim nieco czasu, będziesz go bacznie obserwować, a na pewno szybko zauważysz pewne charakterystyczne cechy, które pozwolą ci go bezbłędnie nazwać. Ponadto możesz inspirować się pewnymi cechami wyglądu swojej papugi. I w ten sposób może zrobić się wiele ciekawych pseudonimów. 

Imiona dla papug – ciekawe propozycje

Imiona dla papug – ciekawe propozycje

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak nazwać swojego skrzydlatego podopiecznego, skorzystaj z powyższych sugestii lub przyjrzyj się imionom, które proponujemy. Być może któreś z nich będzie doskonale pasować do twojej papugi:

 • Dodoma – stolica Tanzanii, gdzie żyją dziko m.in. papugi żako;
 • Kenia – państwo w Afryce;
 • Kabinda – prowincja Angoli;
 • Bioko – wyspa wulkaniczna, która należy do Gwinei Równikowej;
 • Lima – stolica Peru, gdzie występują m.in. ary;
 • Sajama – najwyższy szczyt Boliwii;
 • Salar – od Salar de Unyuni, solniska będącego pozostałością po słonym jeziorze w Boliwii;
 • Balsa – jeden z gatunków drzew rosnących m.in. w lasach galeriowych w Ameryce Południowej;
 • Seram – morze otaczające wyspy Indonezji, na których występują m.in. kakadu;
 • Pajaro – to po prostu papuga w języku hiszpańskim;
 • Aves – ta ciekawa nazwa oznacza z kolei ptaka w języku łacińskim;
 • Beak – w języku angielskim dziób;
 • Penna – a to wyraz oznaczający pióro w języku włoskim;
 • Arco – od arco iris, co w języku keczua oznacza tęczę – imię to będzie szczególnie dobrze pasować do papużki o wyjątkowo kolorowym upierzeniu.

To tylko kilka z wielu pomysłów na to, jak nazwać papugę. Choć wybór imienia nie jest prosty, możesz uczynić go łatwiejszym, jeśli tylko nieco poznasz swojego pupila, zobaczysz, jak się zachowuje, jakie ma zwyczaje, co lubi.

Bez względu na to, czy posiadasz papużkę falistą, nimfę, żako lub jakąkolwiek inną, warto poświęcić chwilę na to, aby wybrać imię, które będzie do niej pasować i które będzie się wyróżniać.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.