Papuga ara jest pięknym, dużym, egzotycznym ptakiem i według wielu także najlepszym przedstawicielem swojego gatunku. Czy charakter papugi ary przyciąga tak samo, jak jej wygląd? Jakie są jej rodzaje? Możesz zdecydować się na papugę arę zwyczajną lub inne barwne odmiany, jak ara hiacyntowa czy modra. Mieszkasz w bloku? Dobrym pomysłem może być zakup ary karłowej. Ta garstka porad to tylko początek naszego artykułu o arach. Papugi rodem z Ameryki Południowej będziesz znać o wiele lepiej, gdy przeczytasz całość!
Papuga ara – charakterystyka gatunku
Egzotyczne ptaki, jakimi są papugi, to zwierzęta o wysokim poziomie inteligencji. Pod tym względem od swoich pobratymców nie odstaje papuga ara. Pochodzi z podrodziny neotropikalnej, a na wolności zamieszkuje wilgotne tereny leśne w Ameryce Południowej. Szczególnie upodobała sobie sąsiedztwo zbiorników wodnych.
Jak wyglądają papugi ary?
Cechą charakterystyczną papugi ary jest jej piękne, kolorowe upierzenie. Jeśli sądzisz, że ma ona tylko czerwone pióra i kolorowe upierzenie łebka, to jesteś w błędzie. Tak naprawdę te papugi występują w kilku odmianach kolorystycznych. Wszystkie są dużymi ptakami egzotycznymi, których rozpiętość skrzydeł może wynosić do 100 cm. Taka sama (wraz z ogonem) jest często długość ciała dorosłych papug. Sam ich ogon zajmuje połowę całkowitej długości – do 50 cm. Waga dochodzi zaś do dwóch kilogramów, co jest stosunkowo skromnym wynikiem.
Odmiany papugi ary
Papuga ara to nie jeden ptak, ale wiele odmian, co już wiesz. Czas więc na to, aby je omówić. Oto one.
Ara zwyczajna
Nazywana jest również papugą ara ararauna. Jak wygląda?
- to ptak ozdobiony intensywnie niebieskimi piórami na wierzchniej stronie;
- spód ciała jest żółty, a czoło zielone;
- boki głowy są pozbawione piór, ale mają wyraźnie zarysowane czarne prążki;
- nogi papugi ary zwyczajnej są szare, oczy żółte, a długość jej ciała wynosi od 80 do 95 cm. Waży niewiele – od 1 do 1,3 kg.
Papuga ara zielona
Oto opis tej odmiany:
- wyróżnia się piórami w kolorze zielonym, a właściwie ciemnolimonkowym;
- jej dolne partie grzbietu przybierają kolor niebieski, podobnie jak lotki piór z wierzchu. Od spodu są zaś żółtawe.
- sterówki ary zielonej są niebiesko-czerwone;
- boki głowy są białe, w czarne prążki, a czoło czerwone.
- to mniejsza papuga niż ara zwyczajna – waży od 1 do 1,2 kg, a długość jej ciała wynosi około 70 cm.
Ara hiacyntowa
Ptak ten, znany także jako papuga ara modra hiacyntowa, ma jednobarwne upierzenie w kolorze ultramaryny. Jak wygląda ta odmiana?
- boki głowy są pozbawione piór, a skóra zabarwiona na żółto;
- charakterystyczne są też żółte obwódki wokół oka;
- papuga ta ma dużą rozpiętość skrzydeł, dochodzącą do 130 cm;
- jej ciało może mieć metr długości i waży od 1,1 do 1,7 kg.
Niestety, na wolności papuga ara hiacyntowa narażona jest na wyginięcie.
Papuga ara niebieska
Oto opis kolejnej odmiany:
- papuga ma pióra w kolorze niebieskim, wręcz szafirowym, czym przywodzi na myśl odmianę zwyczajną;
- jednak cała głowa, grzbiet, gardło, ogon i wierzchnia powierzchnia skrzydeł ma kolor turkusowy;
- pasy na gardle i spód ciała są żółte, zaś na bokach białej skóry ten ptak ma prążki z turkusowych piór;
- papuga ara niebieska (czy też ara błękitna) waży niewiele – od 0,6 do 0,8 kg. Długość ciała to zaś 85 cm.
Ara modra
Czas na opis kolejnej popularnej papugi ary:
- ten ptak spód ciała ma jaśniejszy, o lekko zielonkawym zabarwieniu, a pióra ciemnoniebieskie;
- głowa jest szara, czym odróżnia się od papugi ary niebieskiej;
- okolice nosa tego ptaka są pozbawione piór, a skóra jest czarna;
- to niewielka papuga – jedna z najmniejszych ar, ponieważ jej ciało ma do 60 cm długości, a waga to od 0,3 do 0,4 kg.
Na wolności papugi ary modre w ogóle nie występują i są uważane w praktyce za wymarłe.
Jakie jeszcze gatunki ary są warte uwagi?
Poza wymienionymi gatunkami warto wskazać kilka innych. To np. ara:
- zielonoskrzydła;
- oliwkowa;
- kasztanowoczelna;
- trójbarwna.
Dla kogo hodowla papugi ary to dobra propozycja?
Jaka jest ara? Papuga ta to ptak towarzyski, który łatwo poddaje się procesowi socjalizacji, co oznacza, że łatwo „dogaduje się” z ludźmi. Jednak przyjazne usposobienie papugi ary przekłada się też na to, że ptak nie znosi samotności. Jeśli jesteś osobą mocno zapracowaną i rzadko pojawiasz się w domu, zakup takiego domowego pupila nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że samotna ara zdziczeje, będzie osowiała lub zacznie zachowywać się agresywnie względem innych osób. Przedłużająca się samotność doprowadzić może tę papugę nawet do problemów z psychiką.
Czy towarzystwo drugiej papugi ary będzie wystarczające?
Gdy dla towarzystwa kupisz dwie papugi ary, z jednej strony najpewniej dobrze będą się ze sobą dogadywać i przyjaźnić, z drugiej jednak nie zsocjalizują się z człowiekiem, którego będą widziały tylko od czasu do czasu. Musisz więc poświęcić zwierzakowi wystarczająco dużo uwagi, by stał się twoim domowym pupilem, a nie tylko egzotycznym elementem ozdobnym.
Dlaczego decyzja o przygarnięciu ary musi być przemyślana?
Powinieneś wiedzieć również, że ta papuga jest dosyć głośna, dlatego może stać się uciążliwa np. dla sąsiadów czy domowników. Wykaż się cierpliwością przy jej hodowli. Jeśli nie masz doświadczenia i dużych pokładów cierpliwości, być może papuga ara nie jest najlepszym wyborem dla ciebie. Musisz poszukać wyczerpujących informacji na temat zwierzaka, w czym ci nieco pomożemy. Wiedz też, że ara jest gatunkiem długowiecznym. Żyje nawet 50 lat i dłużej, więc biorąc ją do domu, podejmujesz zobowiązanie na całe życie.
Jak zorganizować klatkę dla papugi ary?
Zanim kupisz papugę arę, powinieneś dobrze przygotować się do jej hodowli.
- To duże ptaki, o rozpiętości skrzydeł przekraczającej w wielu przypadkach 1 metr, więc powinny mieć zapewnioną przestrzeń do życia.
- Ich klatka nie może być mniejsza niż 1 x 1 metr w postawie i musi być wysoka na 2 metry.
- Jeśli to możliwe, zaplanuj okratowaną wolierę poza domem, która będzie miejscem do latania dla papugi ary. Cena takiej woliery nie musi być wysoka.
- Ptaka możesz wypuszczać tylko wtedy, gdy na dworze jest ciepło. Zimą zapewnij miejsce dla swojej papugi w domu – nie wypuszczaj jej poza domem, ponieważ może to zakończyć się bezpowrotną utratą pupila.
Co powinno znajdować się w klatce papugi ary?
Dno klatki dla papugi ary powinno być wyłożone naturalnym podkładem np. drewnianym lub kukurydzianym. Musisz je regularnie sprzątać, zapewniając odpowiednie warunki bytowe dla ary. Niezbędne okażą się solidne pręty, bo tylko takie nie zostaną przegryzione przez silny dziób tego ptaka. Na karmę i wodę ustaw w klatce ceramiczne lub metalowe miski. Żerdzie powinny mieć zaś postać nieokorowanych konarów o średnicy około 5 cm – to wygodne miejsce do siedzenia dla papugi. Ara lubi się bawić, dlatego zabawki w postaci drabinek, huśtawek czy lusterek jak najbardziej powinny się znaleźć w klatce.
Żywienie papugi ary
Wiesz już, co papużka powinna mieć w klatce, ale nie wspomnieliśmy jeszcze o jedzeniu. Prawidłowa dieta jest warunkiem zdrowego rozwoju i wzrostu ptaka. Najlepiej syp swojej papudze do klatki mieszankę ziaren przeznaczoną dla dużych papug. Ara może też dostawać pokarm w granulacie dostosowany do jej indywidualnych wymagań. Dieta powinna być urozmaicona:
- świeżymi owocami i warzywami;
- orzechami;
- pokarmem roślinnym.
Papuga ara ararauna (ara zwyczajna), podobnie jak inne barwne odmiany tych ptaków, jest na tyle inteligentna, że potrafi ze swojej miski wybierać to, co smakuje jej najbardziej.
Przez cały czas ara powinna mieć dostęp do świeżej wody pitnej. Należy ją więc na bieżąco uzupełniać.
Ile kosztuje papuga ara?
Czy wiesz, ile kosztują papugi ary? Cena takiego egzotycznego ptaka zależy od jego odmiany. Inny jest koszt zakupu ary zwyczajnej, a inny dla ary modrej. Cena będzie najniższa, jeśli wybierzesz papugę należącą do najliczniejszej ze wszystkim odmian. Będzie to ara ararauna. Cena za ptaka zwanego też arą zwyczajną wynosi kilka tysięcy złotych. Jednak za rzadko występującą w sprzedaży arę zielonoskrzydłą będziesz musiał zapłacić ponad 10000 zł.
Musisz liczyć się z wysokimi wydatkami na żywienie, pielęgnację i ogólne utrzymanie. Pamiętaj, że to bardzo długowieczny ptak! Papuga ara to piękny ptak, którego różne odmiany właśnie poznałeś. Ten zwierzak, niezależnie od tego, jak dokładnie wygląda, żyje bardzo długo, więc zakup musi być przemyślany. Pamiętaj, że ara nie lubi być sama i jeśli nie masz wiele czasu, nie będzie najlepszym pupilem do twojego domu.