Rozella nie stawia przed właścicielem żadnych szczególnych czy trudnych do zaspokojenia warunków. Wystarczy pamiętać o odpowiednim pożywieniu, przestrzeni i dużej dawce ruchu dla tego ptaka. Odpowiednio wychowana rozella białolica z pewnością stanie się wyjątkowym towarzyszem. Przekonaj się, jakie warunki musisz jej zapewnić do szczęśliwego życia. Czytaj o niej więcej!
Pochodzenie i bytowanie papugi rozella białolica
Jak można się domyślić, ptak ten nie został stworzony sztucznie przez człowieka. Rozella białolica żyje też na wolności i to stamtąd pozyskał ją człowiek. Naturalnie występuje ona w południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii. Zamieszkuje tam lasy i inne tereny zadrzewione, gdzie bytuje głównie na wysokich partiach drzew. W tamtejszych dziuplach papuga zakłada gniazdo. Nie stroni od człowieka i można ją czasem spotkać w okolicach zamieszkałych przez ludzi. Być może właśnie to spowodowało, że te zwierzaki zostały udomowione.
Rozella białolica – przyzwyczajanie do człowieka w hodowli
Kupując papużkę tego gatunku, trzeba zdecydowanie uzbroić się w cierpliwość. Wymaga ona bowiem delikatnego podejścia i potrzebuje trochę czasu, by się oswoić i przyzwyczaić do człowieka:
- Najpierw powinieneś pozostawić ptaki same sobie, by mogły na spokojnie poznać nowe otoczenie.
- Po kilku dniach warto zacząć częściej pokazywać się zwierzętom, przemawiać do nich, można nawet sprzątać klatkę.
- Kiedy poczują się one w obecności człowieka pewnie, możesz zacząć je karmić z ręki.
Początkowo rozelle będą pewnie nieufne, jednak z czasem staną się wiernymi i czułymi towarzyszami i być może nauczą się nawet powtarzać kilka słów.
Papugi rozelle – charakterystyczne cechy ich wyglądu
Rozella białolica jest ptakiem średniej wielkości, osiąga bowiem około 30-35 cm. Upierzenie ptaków można określić jako wręcz tęczowe. Ich głowa jest w kolorze jaskrawej czerwieni, choć okolice pod dziobem mają białą barwę (stąd drugi człon nazwy). Brzuch papug jest żółty i przechodzi płynnie w zieleń. Skrzydła i ogon są dość długie i mają najczęściej niebieską barwę z czarnymi zdobieniami. W różnych miejscach mogą ponadto pojawić się piórka w innym kolorze. Łapy rozella ma czarne.
Jak odróżnić samice rozelli białolicej od samców?
Rozróżnienie płci tych ptaków jest stosunkowo trudne i najlepiej widać różnice przy zestawieniu dwóch ptaków. Można wówczas zaobserwować, że samce są zazwyczaj większe. Oprócz tego wyróżniają się nieco bardziej intensywną barwą upierzenia – samice zazwyczaj są nieco bledsze. Co jeszcze? U samic białe lica mogą być nieco przybrudzone, a niektóre z nich mają jeszcze jedną charakterystyczną cechę. Wokół oczu mogą się pojawić drobne, zielono-brązowe piórka.
W jakiej klatce powinna być chowana rozella?
Minimalna wielkość klatki lub woliery to 1,5 metra. Najlepszym wyborem będą metalowe pręty (nie mogą być za cienkie, by ptaki ich nie przegryzły). Na dnie najlepiej wysypać piasek, który łatwo jest wymienić w razie zabrudzenia. Musisz też wiedzieć, że rozella białolica najlepiej będzie się czuła w klatce z wieloma karmnikami, gdyż różne rodzaje jedzenia warto jej podawać osobno. Ptaki powinny mieć także żerdź, którego funkcję najlepiej spełni grubszy konar.
Rozella białolica i woliera – czy to dobre połączenie?
Woliera to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla tych papug. Jeśli tylko hodowca ma dostatecznie dużo miejsca, dobrze jest wygrodzić dla nich miejsce (długość prętów to minimum 4 metry). Możesz się także zdecydować na wolierę zewnętrzną, gdzie ptaki będą spędzać większość roku. Do domu warto je zabrać podczas zimowych miesięcy, gdyż łatwo wówczas o wyziębienie. Rozella białolica to zwierzę lubujące się w kąpielach podczas słonecznych dni. Delikatna mgiełka jednak nie może być wystawiona zbyt długo. Przemoczenie skrzydeł papugi może bowiem doprowadzić do przeziębienia.
Rozella białolica – czym ją karmić?
Podstawową potrzebą każdego zwierzęcia jest oczywiście miseczka ze świeżą wodą. Najlepiej wymieniaj ją codziennie. Musisz również zatroszczyć się o odpowiednie pożywienie. Rozella białolica może być karmiona gotową karmą ze sklepu zoologicznego. Produkty te zawierają zazwyczaj owies, proso, kanar i nasiona konopi. Oczywiście, dietę warto uzupełniać samodzielnie warzywami, owocami i orzechami. Ptakom możesz podawać np.:
- orzechy laskowe i włoskie;
- mniszek lekarski;
- marchewkę;
- kukurydzę;
- jabłka;
- gruszki;
- ziarna granatu.
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki.
Czego nie wolno podawać rozelli białolicej?
Niektóre produkty są niestety toksyczne. Ich spożywanie może się okazać dla ptaka niezwykle szkodliwe, więc za żadne skarby nie można ich podawać. Na czarnej liście znajdują się niektóre owoce (głównie cytrusy), ale też awokado, rabarbar oraz wszelkie ich nasiona i pestki. Rozelle białolice nie powinny spożywać też:
- kapusty;
- czekolady;
- suchej fasoli;
- grzybów.
Zakazem objęte są również napoje – kawa i herbata (zobacz także informacje na temat cappuccino tutaj: https://kawaczyherbata.pl/cappuccino). Ptakom nie wolno także podawać żywności wysokoprzetworzonej, szczególnie tej smażonej na głębokim tłuszczu. Jeśli masz wątpliwości, czy dany produkt nie zaszkodzi pupilowi, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem.
Rozella białolica – najczęstsze choroby papugi
Rozella białolica nie jest zbyt chorowitym ptakiem. Jak poznać jej złe samopoczucie? Papuga stanie się osowiała i apatyczna. Zdrowe zwierzęta praktycznie cały czas są w ruchu, więc ospałość powinna zwrócić twoją uwagę. Także nastroszone pióra są powodem do niepokoju. Do najczęstszych chorób, na jakie zapadają papugi tego gatunku, zalicza się:
- zapalenie dróg oddechowych – niedrożność nozdrzy utrudnia ptakom oddychanie. Zazwyczaj niegroźne przeziębienie nie zagraża życiu zwierząt, jednak nie można go bagatelizować;
- pasożyty – tasiemiec lub nicień to najczęściej zagnieżdżające się w papugach pasożyty. Charakterystycznym objawem będzie tutaj wyraźne chudnięcie mimo stałego apetytu papugi;
- niedobór witamin – bardzo charakterystycznym objawem braku niezbędnych składników w diecie będzie wyskubywanie piór. Czasami może być ono także przejawem dotkliwej samotności, dlatego należy dokładnie przeanalizować otoczenie ptaka.
Rozella białolica – rozmnażanie tego gatunku papug
Hodowcy starający się o pisklęta powinni przede wszystkim odseparować parkę. Rozella białolica może dokuczać innym papugom, dlatego warto zadbać o jej odosobnienie. Jeśli zwierzęta były chowane w osobnych klatkach, to samiec powinien dołączyć do samicy, a nie na odwrót. Błędem jest też umieszczanie ptaków w zbyt małych klatkach, licząc na przyspieszenie zbliżenia. Może to przynieść jedynie niepowodzenie. Jak wyglądają zaloty papug tego gatunku? Samiec adoruje samicę. Jest ona przez niego pocierana po karku, a nawet karmiona. Ptaki często się gonią, a gdy samica wchodzi do budki, często następuje tam kopulacja.
Rozelle białolice – cena jednego ptaka
Papugi tego gatunku nie są zbyt często spotykane, co przekłada się na wyższą cenę. Zwykle rozella białolica będzie kosztować pomiędzy 150 a 250 zł. Ceny znacząco niższe powinny cię wyłącznie odstraszyć. Najczęściej są świadectwem istnienia pseudohodowli nastawionej wyłącznie na zysk. Dobro zwierząt jest tam kwestią drugorzędną. Ptaki z takiego źródła mogą być bardziej podatne na choroby, więc nie należy ich kupować. Działania pseudohodowców są nieetyczne i nie warto ich pośrednio wspierać.
Rozella białolica to bardzo efektowny i wyjątkowo prezentujący się ptak. Nadaje się do hodowli dla osób, które mogą zapewnić im przede wszystkim dużo miejsca. Zbyt mała klatka może być bowiem przyczyną niezadowolenia papugi, a nawet jej frustracji.