Kwestie ekologiczne są coraz ważniejsze w naszym życiu. Wiele osób podczas kupowania jaj bardzo dokładnie sprawdza ich numer – nic dziwnego, zależy nam przecież na dobrostanie zwierząt hodowlanych. Jeżeli planujesz pójść o krok dalej i założyć swój własny kurnik, w którym mieszkać będą kury nioski, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Kury nioski – charakterystyka
Kura nioska to gatunek, który docelowo może złożyć nawet 120 jaj rocznie. Nioski są zdecydowanie mniejsze od brojlerów, mają także stosunkowo małe głowy, na których znajdują się charakterystyczne wypustki.
Dzioby kur niosek są zrogowaciałe i mają intensywnie żółtopomarańczowe kolory. Ubarwienie piór i inne detale różnią się w zależności od poszczególnych ras.
Kury nioski na wolnym wybiegu – budowa kurnika
Hodowla kur niosek wymaga odpowiednich warunków. Absolutną podstawą jest przestrzeń oraz miejsce, w którym ptaki będą czuły się bezpiecznie, czyli kurnik. Na początku musisz rozważyć, czy twój przydomowy ogródek spełnia odpowiednie standardy.
Jak zbudować odpowiedni kurnik?
Bardzo ważne jest, aby ziemia, na której mieszkają kury nioski, leżała przynajmniej metr wyżej od poziomu wód gruntowych. Postawienie kurnika na terenach podmokłych może doprowadzić do chorób drobiu. Na dodatek kury niechętnie będą tam się niosły.
Zadbaj także o to, aby wejście do kurnika było ulokowane od wschodu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przeciągów. Budyneczek powinien mieć także solidny betonowy fundament, który będzie chronił kury przed wilgocią i izolował je od chłodu ziemi.
Wielkość kurnika i jego temperatura
Wielkość kurnika powinna być dostosowana do liczby jego mieszkańców. Najlepiej, aby na jeden metr kwadratowy przypadały dwie kury. W ostateczności można na takim metrażu umieścić trzy sztuki, ale lepiej nie przekraczać tej liczby.
Temperatura zimą nie powinna tam spadać poniżej 6°C. Ściany i wejście trzeba więc będzie ocieplić styropianem. Latem kury nioski spędzają w kurniku tylko noce, jednak nawet mimo tego konieczne będzie zadbanie o utrzymanie w nim optymalnej temperatury.
Karmienie kur niosek – czym żywić zwierzęta?
Hodowla kur niosek nie jest szczególnie trudna, jednak trzeba koniecznie zadbać o ich prawidłową dietę. To ona będzie miała bowiem największy wpływ na zdrowie zwierząt oraz na jakość niesionych przez nie jajek.
Pasza dla kur powinna opierać się na dobrej jakości ziarnach, które uzupełnione są produktami pochodzenia zwierzęcego. Zadbaj o to, aby w jadłospisie twoich kur znalazły się:
- pszenica – jest wysokokaloryczna i stanowi doskonałe źródło białka;
- owies – jest bogaty w witaminę E, która wpływa pozytywnie na wylęg;
- kukurydza – zawiera prowitaminę A, która sprawia, że żółtka mają intensywniejszą barwę;
- zioła (na przykład krwawnik czy lucerna);
- warzywa i owoce(na przykład buraki pastewne, kapusta, jabłka, śliwki).
W okresie zimowym konieczne jest zastosowanie suplementacji witaminowej.
Kury nioski – rasy
Kury Plymouth Rock
Rasa wyselekcjonowane w USA w XIX wieku. Najbardziej charakterystyczne dla niej jest umaszczenie jarzębne, chociaż w hodowlach pojawiają się różne odmiany kolorystyczne. Kury tej rasy mogą ważyć nawet 2,5 kg, a niektóre koguty ważą 3,5 kg. Są hodowane na całym świecie w celach nieśnych i mięsnych.
Kury Brahma
Rasa bardzo dużych kur hodowanych przede wszystkim dla celów mięsnych i ozdobnych. Zwierzęta te mogą z powodzeniem osiągać masę nawet 5 kg. Ich nieśność nie jest jednak duża, a znoszone jajka mają dość małe rozmiary.
Kury te są porośnięte gęstym puchem. Najczęściej występują w odmianie biało-czarnej, można jednak spotkać również barwę kuropatwianą lub srebrną.
Kury Leghorn
Leghorn to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ras kur niosek. Są to dosyć duże ptaki ze skrzydłami mocno przylegającymi do tułowia. Mają stosunkowo duże głowy i szeroką pierś. Najczęstszym umaszczeniem jest biały, można jednak spotkać kury czarne czy szare. Niezależnie od umaszczenia zauszniki zawsze są białe.
Kury Leghorn słyną z wysokiej nieśności. Mogą dawać nawet 300 jaj rocznie, dlatego są bardzo cenione przez hodowców.
Zielononóżka kuropatwiana
To nasza rodzima rasa kur. Jej przedstawiciele są średniej wielkości. Koguty są bogato ubarwione, kury natomiast posiadają tak zwaną „barwę galicyjską”.
Zielononóżka kuropatwiana świetnie nadaje się do chowu na własny użytek, ponieważ w dużych stadach miewa skłonność do kanibalizmu. Zielononóżki znoszą jajka o niższej zawartości cholesterolu, zawierają one także mniejsze ilości alergenów. Z tego powodu często sprzedawane są jako żywność lepszego gatunku na targach i w sklepach z produktami ekologicznymi.
Młode kury nioski – wychów. W jakim wieku dojrzewają?
Na nieśność kur, czyli ilość i jakość znoszonych przez nie jajek, wpływ ma bardzo wiele czynników – od rasy przez rodzaj karmienia aż po odpowiedni wychów młodych.
Kurczęta niosek około 8 tygodnia życia zmieniają upierzenie na dorosłe. Od początku życia powinny być dobrze karmione i trzymane w dobrych, higienicznych warunkach.
Jeżeli chcesz zwiększyć nieśność, powinieneś zadbać o takie szczegóły jak:
- temperatura w kurniku,
- dobór ilości obsady do wielkości kurnika,
- wilgotność powietrza,
- zawartość wapnia i białka w diecie,
- wentylacja i przepływ powietrza w kurniku,
- potencjalne sytuacje stresowe.
Jak widać, na nieśność kur niosek wpływ ma bardzo wiele czynników. Jeżeli więc chcesz hodować te ptaki w swoim przydomowym ogródku i liczysz na dużo jajek, powinieneś bardzo dobrze poznać zwyczaje i potrzeby tego gatunku drobiu.
Kury hodowlane – ile żyją nioski?
Kwestia długości życia kur niosek interesuje bardzo wielu przyszłych hodowców. W gospodarstwach rolnych i dużych fermach średnia długość życia tych kur wynosi półtora roku. Jest to jednak związane bezpośrednio z końcem okresu niesienia się.
Kiedy kura kończy półtora roku, zaczyna składać zdecydowanie mniej jajek, dlatego jej utrzymanie staje się dla rolników i hodowców nieopłacalne. W tym momencie zwierzęta często sprzedawane są w celach mięsnych.
Jeśli jednak jesteś miłośnikiem zwierząt i chcesz stworzyć kurom nioskom bezpieczny azyl, będziesz mógł cieszyć się ich obecnością nawet przez 10-12 lat.
Kury nioski – podsumowanie
Jeżeli chcesz mieć w swoim przydomowym ogrodzie kurnik, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup jednej z ras kur niosek. Jeżeli zapewnisz im optymalne warunki, zyskasz smaczne jajka z własnej hodowli.
Warto jednak pamiętać, że kury niosą się tylko na konkretnym etapie swojego życia. Im starsze zwierzę, tym mniej jajek. Jeżeli jesteś miłośnikiem zwierząt i nie wyobrażasz sobie sprzedawania ich na mięso, musisz przygotować się na to, że przez znaczną większość życia kury nie będą składały jajek. Tę kwestię warto bardzo dobrze przemyśleć jeszcze przed zakupem ptaków i budową kurnika.