Gwarek (ptak) to stworzenie średniej postury, które zasłynęło na świecie jako naśladowca głosów. Jego umiejętności naśladownictwa są niebywałe i mogą budzić podziw. Niektórzy uważają, że w odwzorowywaniu głosów, a nawet ludzkiej mowy ptak gwarek nie ma sobie równych i robi to lepiej nawet od papugi. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup takiego ptasiego towarzysza. Chcesz aby także tobie poprawiał humor każdego dnia? Najpierw poznaj tego uroczego zwierzaka bliżej. Pomoże ci w tym nasz artykuł!
Gwarek czczony, czyli skąd taka nazwa?
Gwarek to sporawy ptak, osiągający około 30 cm długości w dojrzałej fazie życia. Jedną z odmian jest gwarek czczony. To zwierzak z dużym pomarańczowym dziobem i bardzo silnymi nogami. Stworzenie to wyróżnia zwłaszcza płatek skóry bez opierzenia, który możesz zobaczyć tuż za głową. A skąd tak ciekawa nazwa jednego z podgatunków ptaka? Przez mieszkańców Indii jest on szczególnie ceniony. W indyjskiej mitologii uchodził za świętego, a w dwóch częściach kraju został uznany za ptaka stanowego. To bez wątpienia dowód na to, że w niektórych częściach Azji jest on rzeczywiście czczony. Pozostałe odmiany to m.in.:
- gwarek floreski;
- gwarek wielki;
- gwarek turkusowy.
Gwarek – ptak, który naśladuje dźwięki i mowę człowieka
Dla kogo warto polecić gwarka? Ptak ten jest zwierzakiem, który odnajdzie się w domu osoby, która nie ma zbyt wiele czasu. W przeciwieństwie do papugi gwarki nie wymagają niczyjej uwagi ani czułości. Lubią też zostawać same, z dala od uwagi człowieka. Taki skrzydlaty pupil to jednak doskonały towarzysz, który potrafi świetnie naśladować dźwięki. Oznacza to, że może udawać klakson, krzyki, śmiech, a nawet słowa wypowiedziane przez domowników. Jego towarzystwo powinno poprawić ci nastrój, chociaż czasem możesz gryźć się w język, by ptak nie powtarzał czegoś, czego nie powinien.
Ptak gwarek – co je i jak o niego dbać?
Gwarek to ptak, który z chęcią zjada owoce, warzywa i owady. To, co je, jest określane mianem pokarmu dla miękkojadów. Podstawę jego diety stanowi oczywiście nektar, ale w domowych warunkach musisz zadbać przede wszystkim o to, aby nie zabrakło mu białka zwierzęcego. Zapytaj sprzedawcę w sklepie zoologicznym o specjalny pokarm dla gwarków. Gotowe pokarmy dla gwarka znajdziesz także w internecie, ale wówczas czytaj ich opis. Co jeszcze zje gwarek? Ptak polubi też kawałki ugotowanego jajka na twardo i liście.
Gwarek ptak – hodowla, czyli najlepsza klatka i nie tylko
Jeżeli interesuje cię hodowla gwarka, musisz wiedzieć w jakich warunkach domowych żyje mu się najlepiej. Gwarek jest trzydziestocentymetrowym ptakiem, który potrzebuje odpowiedniej klatyki. Powinna mieć przynajmniej:
- 120 cm długości;
- 100 cm wysokości;
- 60 cm szerokości.
Pamiętaj też o drewnianych żerdkach, aby ptak gwarek mógł się swobodnie poruszać, a także o wyścielonym papierem chłonnym podłożu. Obydwa te elementy warto wymieniać jak najczęściej (papier nawet trzy razy dziennie, jeśli jest taka potrzeba). Dzięki temu twój pupil będzie radosny i się oswoi.
Gwarek ptak – ile żyje i dla kogo będzie dobrym kompanem?
Jak długo będzie mógł towarzyszyć ci gwarek? Ptak żyje około ośmiu lat. Przez cały ten czas powinien być bardzo towarzyski i wesoły, jeśli został oswojony. Niestety, nie lubi innych ptaków, dlatego jeśli interesuje cię hodowla gwarka, postaw na wyłącznie na osobnika tego gatunku, aby zwierzęta się nie kłóciły. Pamiętaj też, że gwarki nie są ciche, co czasami może być nieprzyjemne dla ucha, zwłaszcza jeżeli nauczą się naśladować czajnik, dzwonek do drzwi czy szum odkurzacza. Ptak gwarek bardzo lubi brudzić, także poza klatką. Jeśli zależy ci na porządku, nie będzie to odpowiedni pupil do twojego domu.
Gwarek – cena
Ile kosztuje gwarek? Ptak jest ceniony za swój piękny głos i umiejętność naśladowania każdego dźwięku, dlatego nie spodziewaj się, że będzie tani. Na giełdzie ptaków egzotycznych za osobnika możesz zapłacić nawet około dwa tysiące złotych. Na tak wysoką cenę wpływ ma również to, że gwarki trudno rozmnożyć samodzielnie. Masz jednak pewność, że twój wybór to gwarek ptak? Gdzie kupić takiego zwierzaka? Warto szukać w sprawdzonych sklepach zoologicznych. Innym miejscem jest internet, gdzie pojawiają się ogłoszenia. Pamiętaj jednak, by nie kupować kota… a raczej gwarka w worku!
Jak rozpoznać młodego gwarka?
Ptak gwarek, gdy jest młodziutki, ma tuż za głową charakterystyczny biały pasek z nieopierzoną skórą. Z biegiem czasu pasek ten staje się żółty. Po tym najszybciej rozpoznasz wiek swojego gwarka, ale są również inne metody:
- zwisające „korale” skóry, oznaczają, że gwarek ptak jest młody;
- matowe pióra mają tylko młode gwarki, natomiast błyszczące występują u starszych osobników.
Jak oswoić gwarka?
Gdy już kupisz młodego gwarka, musisz spędzać z nim jak najwięcej czasu. Podchodź do klatki, mów do niego spokojnie i podawaj mu ulubione przekąski. Jednocześnie jednak musisz unikać gwałtownych ruchów i hałasu. Jeśli będziesz często coś powtarzał, ptak zapamięta te słowa i zacznie je naśladować. Zważaj na to, co mówisz w jego obecności. Jak dobrą pamięć ma gwarek? Ptak jest w stanie zapamiętać około 30-40 słów. Aby go oswoić, rób to, o czym wspomnieliśmy wcześniej i zachowaj cierpliwość. Na pewno zyskasz przyjaznego i zdolnego kompana.
Ptak gwarek to niesamowite stworzenie, które imponuje wszystkim zdolnościami do naśladowania dźwięków. Jeśli chcesz, aby twój ptak potrafił gwizdać jak czajnik, dzwonić, mówić, a nawet śpiewać, koniecznie kup sobie gwarka. Ptak ten nie jest trudny w hodowli i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Niestety, potrafi mocno brudzić zarówno w swojej klatce, jak i poza nią. Jeśli jednak jesteś przekonany do takiego zwierzaka, przygotuj się na sprzątanie i… niemały wydatek. Szukaj w sprawdzonych miejscach tylko młodych okazów, by ptak towarzyszył ci jak najdłużej, ponieważ gwarek nie należy do gatunków długowiecznych.