Amazonka niebieskoczelna (łac. Amazona aestiva) odmiana papugi amazonki, która zasiedla rejony wschodniej Brazylii. Papugi amazonki to ptaki znane ze swojej doskonałej zdolności naśladowania ludzkiej mowy, podobnie jak słynne z tego kakadu oraz żako. Cechuje je wysoki iloraz inteligencji i bardzo lubią kontakt z opiekunem. Pośród papug amazonek wyróżnia się aż 26 gatunków zamieszkujących Amerykę Środkową, Południową, a także wyspy Morza Karaibskiego. W związku z tym, że to towarzyskie, zdolne i niesamowicie ubarwione stworzenia cieszą się dużą popularnością wśród hodowców na całym świecie. W tym artykule przedstawimy bliżej charakterystykę papugi amazonki niebieskoczelnej.
Amazonka niebieskoczelna – wygląd zewnętrzny ptaka
Jak większość papug, tę również charakteryzuje przepiękny kolorowy wygląd. Ciemię, boki głowy, podgardle i podbródek są koloru żółtego, natomiast czoło niebieskiego. Brzuch i grzbiet mają barwę zieloną. Przez zielone upierzenie gdzieniegdzie prześwituje kolor żółty. Samczyk ma całe ubarwienie ciemniejsze, z wyjątkiem czoła, którego niebieski kolor jest dużo bledszy niż u samiczki. Długość ciała ptaka wynosi od około 35 do 40 cm.
Amazonka niebieskoczelna – hodowla papugi
Hodowla amazonki niebieskoczelnej nie jest trudna i wymagająca pod warunkiem, że ptak ma odpowiednie wyposażenie klatki. Otóż są to łagodne papugi, które godzinami potrafią się czymś zajmować, np.: naśladują inne zwierzęta, nieustannie coś obserwują lub bawią się umieszczonymi w klatce przedmiotami. Aby zapewnić ptakowi rozrywkę, dobrze jest umieścić w klatce takie przedmioty, jak: huśtawka, lusterko, liny i świeże gałęzie (kora gałęzi dostarcza zwierzęciu istotnych składników odżywczych).
Klatka powinna być duża i solidna, najlepiej, żeby była wykonana z drucianych elementów o grubości 2 mm, w innym przypadku papuga bez problemu zniszczy pręty. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla amazonki jest woliera zewnętrzna, która dzięki swojej przestronności umożliwia ptakom stosunkowo swobodne latanie, a co za tym idzie utrzymywanie właściwej kondycji fizycznej – sprzyja to długowieczności tego gatunku, amazonki mogą dożyć nawet 45 lat. W pokaźnych rozmiarów wolierach amazonki mogą mieszkać wraz z innym dużym ptactwem.
Amazonka niebieskoczelna – lęgi
Rozmnażanie w niewoli jest możliwe, ale nie jest najłatwiejsze. Parkę ptaków należy przenieść do osobnej woliery, najlepiej odgrodzonej od pozostałej części otoczenia, np. bujną roślinnością. Wewnątrz musi się znaleźć budka lęgowa o wymiarach 40 × 40 × 150 cm, z otworem wejściowym o średnicy 12 cm. Budka może być wyścielona torfem, trocinami oraz mchem. Samiczka znosi jaja w 4-dniowych odstępach, w sumie może być ich około 3 lub 4 sztuki, następnie wysiaduje jaja przez kolejne 62 dni. W trakcie pierwszego tygodnia życia piskląt młode karmione są wyłącznie przez matkę, która z kolei karmiona jest w tym czasie przez samczyka. Przez następne 100 dni para wspólnie wykarmia i pielęgnuje potomstwo.
W tym czasie lepiej nie zaglądać do gniazda bowiem ptaki mogą się wystraszyć i porzucić na zawsze swoje młode. W trakcie wychowywania piskląt poza standardową mieszanką podajemy papugom duże ilości skiełkowanych nasion, a także rozdrobnionego jajka ugotowanego na twardo z dodatkiem suchej bułki tartej, marchwi i maku. Z zieleniny wskazany jest szpinak, natomiast nie można podawać sałaty, bowiem może ona wywołać biegunkę u piskląt.
Amazonka niebieskoczelna – pożywienie i jadłospis
Amazonki wyróżnia dobry apetyt i często jedzą, ale należy zwracać uwagę na serwowane im posiłki, bo są to ptaki z dużą tendencją do przybierania na wadze. Ptaki powinny codziennie otrzymywać świeżą porcję jedzenia, a do diety warto włączyć suplementy mineralne, takie jak: pokruszone muszle lub sepia. Pośród produktów, które można podawać amazonce niebieskoczelnej, wyróżnia się m.in.:
- karmę dla dużych papug,
- skiełkowane ziarno słonecznika,
- gałęzie wierzby,
- mniszek lekarski,
- proso,
- owies,
- kukurydza,
- nasiona ziół,
- traw,
- kolby kukurydzy,
- orzechy (np. ziemne),
- małe ilości żółtego sera,
- ziarno z granulatem,
- gotowane mięso z kurczaka,
- żwirek mineralny,
- świeże owoce i warzywa.
Amazonka niebieskoczelna – charakter
Przede wszystkim wyróżnia je duża inteligencja, przyjazne nastawienie i towarzyskość. Lubią się bawić i chętnie wchodzą w interakcję z opiekunem. Są bardzo przyjazne z wyjątkiem okresu lęgowego, kiedy stają się agresywne i nieufne. Istnieją przesłanki, że samiczki są spokojniejsze od samców.
Amazonka niebieskoczelna (łac. Amazona aestiva) należy do grupy najzdolniejszych papug, ponieważ potrafi się nauczyć bardzo dużej liczby słów, melodii oraz innych dźwięków otoczenia. Zarówno samce i samice odznaczają się dużą ufnością i przyjacielskością. Nie mają skomplikowanej diety i nie są trudne w pielęgnacji, ale wymagają przestronnej woliery, bo życie w klatce sprzyja gorszej kondycji fizycznej, która przekłada się na zdrowie i długość życia ptaka.