Warto zacząć tekst od jednej kwestii związanej z językiem. Wiele osób szuka miejsca dla swojego zwierzaka i wpisuje w wyszukiwarkę „klatka dla szynszyla”. Czy jest to poprawna forma? Niestety, to powszechny błąd. Zwierzak to bowiem nie „ten szynszyl”, ale „ta szynszyla”, ponieważ gramatycznie przypisany jest tu rodzaj żeński. Nie będziemy więc powielać nieprawidłowej formy i mamy nadzieję, że ta poprawna się utrwali. Przechodzimy już do rzeczy. Minimalne wymiary klatki dla szynszyli zostały uśrednione przez Europejską Konwencję o Ochronie Zwierząt Hodowlanych. Dokument jest skierowany do hodowców przemysłowych, dlatego wymiary są bardzo małe. Wynoszą zaledwie 60 x 50 x 40 cm. Mimo wszystko wielu prywatnych opiekunów szynszyli kupuje zwierzakom takie same lub nawet mniejsze klatki. Wyłam się z tego schematu i zbuduj swoim szynszylom idealne mieszkanie. Przeczytaj, dlaczego warto dać pupilowi trochę swobody!
Klatka dla szynszyli – wymiary
Jak duża klatka dla szynszyli zaspokoi jej potrzebę ruchu? Miłośnicy szynszyli i znawcy gatunku za minimalne wymiary klatki dla tych zwierząt uznają 70 × 40 × 100. Będzie to oczywiście klatka dla 2 szynszyli, ponieważ jako zwierzęta stadne nie powinny one mieszkać samotnie.
Szynszyle w naturze zamieszkują górzyste tereny. Ich naturalnym sposobem na życie jest wspinanie się. Trzeba zatem zapewnić tym zwierzętom pionową klatkę dla szynszyli. Wysoka i taka, w której będą mogły swobodnie skakać z półki na półkę, to idealny wybór.
Klatka dla szynszyli – drewniana woliera
Woliera dla szynszyli – blaski i cienie
Opiekunowie szynszyli najczęściej stają przed wyborem między klasyczną klatką a drewnianą lub metalową wolierą. Te ostatnie najczęściej tworzone są na zamówienie. Ich olbrzymią zaletą jest więc możliwość dostosowania wielkości nie tylko do liczebności stada, lecz także do wymiarów twojego mieszkania. Woliery drewniane są zabudowane z trzech stron, dlatego mniej brudu wypada poza ich obszar.
Drewniana woliera jest jednak dużo cięższa od zwykłej klatki. Jej dezynfekcja w przypadku choroby jest także zdecydowanie utrudniona.
Standardowa klatka dla szynszyli – wady i zalety
Klasyczne klatki dla szynszyli są dużo lżejsze od wolier. Zdecydowanie łatwiej przenosić je z miejsca na miejsce zarówno w podróży, jak i w obrębie pokoju. Nie da się ukryć, że są także znacznie bardziej przystępne cenowo niż woliery.
Klatki mają jednak swoje wady. Przede wszystkim, są dostępne w ograniczonej rozmiarówce, co opiekunom większego stada może przysporzyć sporo problemów. Dno klatki wykonane z tworzywa sztucznego w starciu z zębami szynszyli to przepis na uszkodzenia. Musisz także liczyć się z tym, że ocynkowane pręty klatek są hałaśliwe.
Klatka dla szynszyli – gdzie ją postawić?
Wbrew pozorom bardzo istotne jest to, gdzie będzie stała klatka dla szynszyli. Miejsce klatki powinno być tam, gdzie zwierzak będzie czuł się najbardziej komfortowo i bezpiecznie.
Klatka dla szynszyli powinna znajdować się z daleko od miejsca skupiania się promieni słonecznych. Poczucie bezpieczeństwa zapewni zwierzakowi jak największe osłonięcie klatki. Jeżeli nie masz zamkniętej od trzech stron woliery, wybierz róg pokoju.
Gdzie nie stawiać klatki dla szynszyli?
Najważniejsze jest jednak to, aby nie ograniczać zwierzętom kontaktu z człowiekiem. Klatka dla szynszyli powinna stać w miejscu, w którym gryzonie mają bezpośredni kontakt z tobą i pozostałymi domownikami. Zwierzaki szybciej oswajają się, kiedy słyszą głos opiekuna i mogą uczestniczyć w codziennych czynnościach.
Jednocześnie warto ograniczyć ryzyko sytuacji stresogennych. Nie najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia. Jeśli używasz tam blenderów, mikserów i innych hałaśliwych urządzeń, nie będzie to komfortowe dla zwierzaka.
Szynszyla – klatka i wyposażenie
Najważniejszym elementem wyposażenia klatek dla szynszyli są półki. Zwierzęta mogą swobodnie się po nich wspinać, spędzać na nich czas, jeść i spać. Półki tworzą powierzchnię użytkową klatki, dlatego powinno być ich jak najwięcej.
Jak przygotować klatkę dla szynszyli?
Szynszyle są stadne, jednak każde zwierzę musi czasem odpocząć od pozostałych mieszkańców klatki. Właśnie dlatego półek powinno być zawsze więcej niż szynszyli.
- Jeżeli masz klatkę wyższą niż 100 cm, wówczas na środku warto zamontować półkę, która będzie zajmowała całą przestrzeń.
- Musi jednak mieć niewielki otwór, aby zwierzak mógł zejść na wyższe i niższe poziomy.
- Resztę półek monituj na zakładkę w takiej odległości od siebie, aby zwierzak mógł swobodnie skakać, ale jednocześnie nie spadł z dużej wysokości.
Czego potrzebuje szynszyla w klatce? Akcesoria dla gryzonia
Pozostałe elementy wyposażenia klatki dla szynszyli to między innymi:
- poidła;
- paśniki;
- miski;
- legowiska i norki;
- domki;
- drewniane mostki;
- dyski lub kołowrotki;
- hamaki;
- baseny kąpielowe;
- kuwety;
- zabawki i gryzaki;
- drybedy lub kocyki.
Klatki do szynszyli – podsumowanie
Szynszyle to zwierzęta, które w naturze wspinają się po górach. Klatka odpowiednia dla nich powinna być możliwie jak najbardziej wysoka, z ułożonymi na zakładkę półkami. Postaw ją w miejscu, w którym zwierzak będzie miał z tobą ciągły kontakt.