Szynszyla to gryzoń, którego cechami charakterystycznymi są przede wszystkim miękkie futerko i gigantyczne oczy. Przedstawiciele tego gatunku są kontaktowi i chętnie wchodzą w interakcje z człowiekiem. Łatwo się oswajają, mają dobrą pamięć i słyną z dużej inteligencji. Warto wiedzieć, że szynszyle to zwierzęta stadne. W klatce powinny mieszkać przynajmniej we dwie. 

Szynszyla to przyjaciel, nie futro 

Szynszyla mała, która pojawia się w domach jest w istocie hybrydą wielu gatunków, żyjących na wolności na zboczach Andów, między innymi takich jak szynszyla duża. Zwierzęta te zawsze cenione były przede wszystkim za swoje niezwykle miękkie futra. Z jednego mieszka włosowego może wyrastać nawet trzysta włosów. To właśnie sprawia, że miękkość futra tego zwierzaka trudno porównać z czymkolwiek innym. 

Bardzo przyjazne szynszyle małe stały się ofiarami masowych polowań. Doprowadziło to do skrajnego ograniczenia ich populacji na wolności. Obecnie w wielu krajach funkcjonują fermy szynszyli, w których zwierzęta te przetrzymywane są w skrajnie złych warunkach. Odziera się je ze skóry, która następnie przerabiana jest na futra.

Szynszyla mała – jak wygląda?

szynszyla mała - jak wygląda

Szynszyla mała ma bardzo gęste futerko, które sprawia, że wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Samice są nieznacznie mniejsze od samców. Waga osobników hodowlanych waha się zazwyczaj od 600 do 800 gramów. 

Gryzonia wyróżniają szeroka czaszka i duże uszy oraz okrągłe ciemne oczy, ulokowane po bokach głowy. Uwagę zwracają także wyjątkowo długie wibrysy, które mogą dorastać nawet do 10 centymetrów. Z tyłu tułowia znajduje się ogonek, który również pokryty jest bardzo miękkim futrem. 

Umaszczenie szynszyli małej

Szynszyle, które występują na wolności, mają szaro-niebieskie futro. W hodowlach natomiast znajdziesz bardzo różne odmiany barwne, spośród których wymienić można między innymi:

 • beżowe;
 • białe;
 • mozaikowe;
 • srebrne;
 • czarne;
 • pink white;
 • ebony – mahoniowe;
 • fioletowe;
 • szafirowe;
 • tan.

Szynszyle – zwierzęta stadne

szynszyla mała - zwierzęta stadne

Szynszyle na wolności żyją w stadach i tak też powinno się hodować je w domu. Niestety, bardzo często można spotkać się z tym, że są one trzymane pojedynczo. To praktyka, która ma bardzo negatywne konsekwencje dla psychiki tych zwierząt. 

Domowe stadko szynszyli

Jeśli dopiero myślisz nad zakupem szynszyli małej, zdecyduj się na rodzeństwo lub znającą się już parę. Łączenie dorosłych, obcych zwierząt jest trudnym zadaniem, do którego lepiej zabrać się z pomocą doświadczonej osoby, na przykład hodowcy lub miłośnika tych gryzoni. 

Jakie mieszkanie dla szynszyli wybrać? 

Na początku warto poruszyć kwestię wymiarów. Za absolutne minimum dla dwóch szynszyli uznaje się klatkę 70×40×100 centymetrów. W przypadku tego gatunku bardziej niż wymiary podstawy liczy się wysokość klatki.

W swoim naturalnym środowisku szynszyle zamieszkują Andy. To wysokie góry o surowym klimacie. Z tego powodu zaleca się, aby w domowych warunkach szynszyla mała miała możliwość wspinania się i skakania. Najlepszym wyborem będzie pionowa klatka z dużą ilością półek i hamaków. 

Możesz zdecydować się zarówno na zwykłą klatkę ze sklepu zoologicznego, jak i drewnianą wolierę robioną na zamówienie. Druga opcja jest, oczywiście, odpowiednio droższa, jednak daje więcej możliwości dopasowania klatki do kształtu pokoju. Będzie także lepszym rozwiązaniem w momencie, kiedy zdecydujesz się na większe stado. 

Czym karmić szynszylę? 

W swoim naturalnym środowisku szynszyla mała bytuje w surowych górskich warunkach. Najłatwiej tam o pokarm roślinny, dlatego, podobnie jak królik, czy świnka morska, jest to zwierzę trawożerne. Podstawą diety szynszyli małej jest siano. 

To jednak nie wszystko – do żywienia warto wprowadzić również zioła. Możesz podawać na przykład: 

 • pokrzywę;
 • lucernę;
 • babkę lancetowatą;
 • mniszek lekarski;
 • ostropest;
 • bławatek;
 • nagietek;
 • korzenie cykorii;
 • dziką różę;
 • malwę;
 • liście malin, brzozy i czarnej porzeczki.

Dietę szynszyli uzupełnia się granulatem, specjalnie dobranym do potrzeb gatunku. Znajdziesz go w dobrych sklepach zoologicznych. Nie kupuj produktów na wagę. Nie są szczelnie zamknięte, dlatego nie da się ocenić ich przydatności do spożycia. Szynszyle małe nie jedzą ziaren; unikaj mieszanek, w których składzie są one obecne.

Jak dbać o szynszylę małą?

Szynszyla mała sama dba o swoje futerko. W żadnym wypadku nie wolno kąpać jej w wodzie, ponieważ zwierzak ten bardzo długo schnie. Kąpiel może doprowadzić do procesów gnilnych i problemów skórnych.

Bardzo ważnym elementem wyprawki dla szynszyli małej jest basenik z piaskiem. Wybieraj dobrej jakości pył wulkaniczny. Nigdy nie zbieraj piasku z dworu! W internecie można natknąć się na takie rady, jednak zdecydowanie nie są one dobre. Nawet wypieczony piasek z podwórkowej piaskownicy nie nadaje się dla szynszyli ani żadnego innego gryzonia!

Ile kosztuje szynszyla?

szynszyla mała - ile kosztuje

Dla wielu osób bardzo ważne będzie to, ile kosztuje szynszyla. Na początku warto zaznaczyć, że te gryzonie są stadne. Koszty musisz więc zawsze mnożyć razy dwa. W Niemczech czy Szwajcarii nie ma możliwości zakupu tylko jednego osobnika. W Polsce jednak świadomość w tej kwestii ciągle jest jeszcze bardzo niska. 

W sklepach zoologicznych szynszyle kosztują od 100 zł do 150 zł. Nie warto jednak kupować zwierzęcia w takim miejscu. Do sklepów zwierzęta przyjeżdżają z tak zwanych hurtowni, gdzie są rozmnażane i przetrzymywane w bardzo złych warunkach. 

Lepszym rozwiązaniem będzie adopcja szynszyli małej. Wówczas nie zapłacisz ani złotówki, a dasz dom potrzebującym zwierzętom. Oczywiście, adopcja nie zawsze jest możliwa, dlatego warto rozważyć kupno gryzonia z dobrej i etycznej hodowli. Ceny w takich miejscach są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od umaszczenia szynszyli. Gryzonie o rzadziej spotykanym futerku będą droższe od tych „zwykłych”, czyli szaro-niebieskich. 

Ile żyją szynszyle i na co chorują?

Szynszyle to prawdziwi mistrzowie ukrywania wszelkiego rodzaju chorób. Kiedy szynszyla mała trafia do weterynarza z wyraźnymi objawami, zazwyczaj jest już za późno na to, aby jej pomóc. Właśnie dlatego tak istotna jest regularna kontrola zdrowia tych gryzoni. Przed zakupem szynszyli upewnij się, że w twojej okolicy przyjmuje lekarz weterynarii, który zajmuje się gryzoniami i w razie potrzeby będzie mógł pomóc. 

Niestety, wiele osób ciągle zakłada, że małe zwierzęta nie chorują. To nieprawda. Wachlarz ich schorzeń jest bardzo szeroki, a leczenie wymaga profesjonalnej wiedzy, badań diagnostycznych, a często – interwencji chirurgicznych. Nie każdy weterynarz dysponuje niezbędnymi sprzętami i wiedzą. 

Szynszyle często zapadają na:

 • problemy z układem oddechowym;
 • wady serca;
 • niewydolność nerek;
 • niewydolność wątroby;
 • problemy neurologiczne;
 • głuchota;
 • uszkodzenia mechaniczne;
 • przerost zębów lub nieprawidłowy zgryz;
 • nowotwory i guzy;
 • udary;
 • ropomacicze;
 • grzybica;
 • świerzb;
 • uszkodzenie rogówki. 

Ile żyje szynszyla mała?

Jedną z największych wad w przypadku zwierząt domowych jest ich długość życia. Nie inaczej jest z szynszylami. Ile żyją te gryzonie? Najstarsza znana szynszyla niedawno skończyła 27 lat. Zdecydowana większość przedstawicieli tego gatunku żyje jednak około 10 lat. Wiele zależy od genów, opieki weterynaryjnej oraz poziomu życia zwierzaka. Jako opiekun, masz wpływ na to, ile żyją szynszyle w twoim domu.

Kastracja szynszyli – czy warto?

Wiele szynszyli zapada na ropomacicze i nowotwory układu rodnego. W pewnym wieku niemal u każdej szynszylowej samicy pojawiają się cysty na jajnikach, które czasami trzeba usuwać chirurgicznie. Coraz więcej lekarzy weterynarii rekomenduje kastrację prewencyjną, która może pomóc uniknąć takich problemów. 

Czy warto się na nią zdecydować? Tak, jednak tylko w sytuacji, kiedy masz dostęp do usług lekarza weterynarii specjalizującego się w chirurgii i anestezjologii małych zwierząt. Kastracja szynszyli jest o wiele trudniejsza niż kastracja psa czy kota. Trzeba zadbać o to, aby do zabiegu zabierał się wyłącznie doświadczony lekarz. 

Ile kosztuje utrzymanie szynszyli?

szynszyla mała - utrzymanie

Jedzenie dla szynszyli nie jest zazwyczaj tak kosztowne jak jedzenie dla psa czy kota. W przypadku dwóch szynszyli koszty wyżywienia i ściółki zazwyczaj zamykają się w 100-200 zł miesięcznie.

Zdecydowanie droższa jest opieka weterynaryjna. Pod tym względem lepiej zapobiegać niż leczyć. Przynajmniej raz w roku warto zabrać szynszylę małą na kontrolne badania do specjalisty. 

Dla kogo jest szynszyla mała?

Szynszyla mała to zwierzak dla osoby, która ma świadomość, że gryzoń jest przyjacielem, a nie więźniem. Nie ma przeszkód, żeby dziecko pomagało w opiece nad tymi zwierzęciem. Nie powinno ono jednak być postrzegane jako gryzoń dla malucha. To osoba dorosła jest odpowiedzialna za nowe zwierzę, które pojawia się w domu. 

Szynszyla – podsumowanie

szynszyla mała - podsumowanie

Szynszyla mała jest swego rodzaju hybrydą różnych dzikich gatunków pochodzących z Ameryki Południowej. Przez wiele dekad zwierzęta te były wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle futrzarskim. Obecnie, na szczęście, coraz częściej pojawiają się w domach, w charakterze zwierząt towarzyszących. W Polsce, niestety, wciąż działają fermy z szynszylami. 

Szynszyle są bardzo inteligentne, sympatyczne i chętnie oswajają się z człowiekiem. Są dość długowieczne, a ich utrzymanie, nie licząc potencjalnego leczenia, nie jest szczególnie kosztowne. Jeżeli jesteś w stanie zapewnić szynszyli małej odpowiednich rozmiarów klatkę i dobre jedzenie, możliwe, że będzie dla ciebie przyjacielem przez wiele lat. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.