Szynszyla to przepiękny i stosunkowo drogi przedstawiciel gryzoni. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to zwierzak, który wymaga królewskich warunków. Jak zatem o niego zadbać i przygotować dom, aby mógł poczuć się w nim tak, jak na to zasługuje? Ile kosztuje szynszyla, a potem – jej utrzymanie? Sprawdź!

Ile kosztuje szynszyla?

Ten pochodzący z Ameryki Południowej gryzoń ma bardzo gęste futro, co przez wiele lat było wykorzystywane w przemyśle modowym. Na szczęście proceder ten z roku na rok cieszy się coraz mniejszą popularnością. Farmy szynszyli zmieniają się w hodowle, skąd te małe zwierzaki trafiają do domów. I to właśnie także fakt, iż futra z szynszyli swojego czasu były najdroższymi na świecie sprawia, że również i cena samego zwierzątka nie jest najniższa.

Ile kosztuje szynszyla? Pomimo, że gryzonie nie cieszą się społecznym uznaniem, cena szynszyli może być powalająca! Oczywiście, wszystko zależy od rasy. Najpopularniejsi przedstawiciele tego gatunku kosztują zaledwie 50 zł. To, ile kosztują szynszyle, zależne jest nie tylko od miejsca, w którym dokonasz zakupu, ale także od rasy i umaszczenia.

Ile kosztuje szynszyla w sklepie zoologicznym?

Ile kosztuje szynszyla w sklepie zoologicznym

Choć w sklepach zoologicznych można znaleźć wiele gryzoni, najlepszym miejscem ich zakupu jest hodowla. Przede wszystkim zwierzęta, które są pod opieką wykwalifikowanych hodowców, są lepiej zadbane i szybciej się socjalizują. To bardzo ważne, jeśli myślisz o zakupie szynszyli jako towarzysza domowego. To, ile kosztuje szynszyl, przekłada się na warunki jego życia.

Dodatkowo, od hodowcy otrzymasz niezbędne informacje dotyczące opieki nad zwierzęciem. Podpowie ci, jaką wybrać klatkę, jak powinna wyglądać dieta szynszyla, a także, jak się nim na co dzień opiekować. W takim miejscu masz dostęp do zdrowych, szczęśliwych szynszyl. Cena jest więc adekwatna do warunków.

Ile kosztuje szynszyla w sklepie zoologicznym? Już około 50 zł. U renomowanego hodowcy może być ona dwa razy wyższa, jednak płacisz też za jakość warunków życia zwierzęcia.

Szynszyla – cena gryzoni rasowych

To, ile kosztuje szynszyla, zależne jest przede wszystkim od jej futra. Popularna odmiana standard jest najtańsza – da się znaleźć osobniki już za 50 zł. Każda inna kolorystyczna mutacja oznacza również inny koszt szynszyla. Ile kosztuje najrzadsze umaszczenie? Przekłada się ono na koszt zwierzęcia na poziomie nawet 800 zł.

Nie jest to jednak najwyższa kwota, jaką przyjdzie ci zapłacić za tego gryzonia! Hodowcy cały czas mieszają ze sobą różnych przedstawicieli gatunku, co często prowadzi do mutacji. Dzięki temu powstają nowe rasy, różniące się od siebie futrem. Ile kosztuje szynszyla z długim, kręconym włosem? Nawet kilka tysięcy złotych!

Szynszyla – ile kosztuje jej utrzymanie?

szynszyla ile kosztuje jej utrzymanie

Kiedy wiesz już, ile kosztuje szynszyla – czas, abyś poznał koszt jej utrzymania. Nie jest on najniższy! To zwierzaki, które mają swoje królewskie wymagania, dzięki którym cieszą się zdrowiem i są towarzyskie. Sprawdź zatem, ile kosztuje utrzymanie szynszyla. 

Przed zakupem szynszyli warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką tego gatunku, bowiem nie jest on łatwy w utrzymaniu. Szynszyla prowadzi nocny tryb życia, jest dość hałaśliwa, a od swojego opiekuna wymaga uwagi. Konieczne są też przynajmniej godzinne spacery, dlatego – podobnie jak w przypadku królików – jeśli zdecydujesz się na jej zakup, musisz liczyć się z odpowiednim urządzeniem mieszkania, aby zwierzakowi nie stała się krzywda. 

Klatka i wyposażenie

Pierwszym punktem jest lokum. Może to być klatka, której koszt wynosi minimum 400 zł. Zdecydowanie lepiej jednak szynszyle czują się w wolierze – jej cena to ok. 2000 zł. Sam dom to nie wszystko – potrzebne są dodatki, czyli hamaki, domki, sianko i poidełko. Łączny koszt akcesoriów to minimum 200 zł, choć lepiej zainwestować w nieco lepszej jakości elementy, dzięki czemu wystarczą one na dłużej. Niektóre trzeba też regularnie wymieniać.

Wreszcie dochodzi… toaleta. Musisz wiedzieć, że szynszyla kocha codzienne kąpiele, dzięki którym się relaksuje. Nie są to jednak zwyczajne kąpiele w wodzie – odbywają się one w pyłku wulkanicznym, który należy codziennie wymieniać. Jego koszt to około 150 zł za paczkę. Jak widzisz, to, ile kosztuje szynszyla, stanowi tylko początek wydatków.

Warto mieć także transporterek, który kosztuje około 150 zł. Do całej wyprawki należy doliczyć jedzenie, którego koszt miesięczny to kolejne 150 zł. Podsumowując – jednorazowo, przy zakupie szynszyli, musisz liczyć się z wysokim kosztem budowy lokum oraz jego wyposażenia. Codzienna opieka natomiast nie należy do najdroższych, choć specjalny pyłek wulkaniczny trzeba czasem sprowadzać z zagranicy.

Opieka weterynaryjna szynszyli

Ważnym aspektem kosztów utrzymania szynszyli jest jej stan zdrowia. Z tego powodu nie należy oszczędzać na tym, ile kosztuje szynszyla u hodowcy, tylko wybrać zwierzę ze sprawdzonego źródła. Na stan zdrowia zwierzęcia wpływ mają dieta oraz warunki bytowe. Nie mniej, od czasu do czasu, nawet w przypadku zdrowego zwierzaka, należy odwiedzić gabinet weterynaryjny. Za wizytę kontrolną zapłacisz około 50 zł, aczkolwiek raz do roku warto wykonać podstawowe badania i szczepienia. Ich koszt nie powinien przekroczyć 200 zł.

Pamiętaj, że wcześnie wykryta choroba i szybko wdrożone leczenie pozwolą ci zaoszczędzić na lekach, które nie należą do najtańszych. Najważniejsze jest jednak to, że gryzoń dłużej będzie cieszyć się dobrym zdrowiem!To, ile kosztuje szynszyla, zależy od gatunku i umaszczenia, aczkolwiek znacznie większym wydatek stanowi jej miesięczny koszt utrzymania. Dużym wyzwaniem może być pyłek wulkaniczny, aczkolwiek dla pupila większe znaczenie z pewnością będą mieć miłość i troska, którą włożysz w codzienną opiekę. Czy szynszyla to zwierzak dla ciebie? Na to pytanie musisz sam znaleźć odpowiedź.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)