Szynszylę dawniej kojarzono wyłącznie z drogim, miękkim futrem. Na szczęście obecnie coraz częściej futerko szynszyli jest nie noszone, lecz wyłącznie głaskane. Imiona dla szynszyli można wymieniać bez końca, ale które będzie pasowało do tak miłego w dotyku przyjaciela?
Informacje o hodowli w domu
Wbrew swej nazwie gatunkowej – szynszyla mała – nie są to takie małe gryzonie. Samiec ważyć może nawet do 800 g. Z tego powodu nie mogą mieszkać w niewielkiej klatce. Odpowiednia klatka dla szynszyli ma wymiary podstawy min. 100 x 50 cm. Powinny się w niej znaleźć co najmniej dwie półki, różnego rodzaju rury i domek. Twój Tuptuś i Miki z pewnością chętnie będą się wspinać po gałęziach bezpiecznych drzew – gruszy, jabłoni lub brzozy. Ważnym elementem jest poidło i paśnik. Siano i zioła stanowią podstawę diety. Karmy komercyjne w formie granulatu czy orzeszki powinny stanowić jedynie dodatek do diety.
Imiona dla szynszyli – jak nazwać samca?
Tak naprawdę, gdy chodzi o imiona dla szynszyli, ogranicza cię wyłącznie własna pomysłowość. Twoja szynszyla zasługuje na ładne imię! Inspiracje możesz czerpać z filmów, bajek, książek, komiksów, świata sportu, własnych zainteresowań… Możesz też postawić na popularne, często nadawane nazwy, które często brzmią miło. Oto przykłady:
- Gucio;
- Muminek;
- Alvin;
- Elvis;
- Dudi (lub Duduś);
- Nikita;
- Gizmo;
- Bob;
- Odi;
- Egon;
- Szaruś.
Szynszyle chętnie zajadają zioła i kwiaty, pasować mogą im imiona takie jak Irys i Szafirek. Dobrym zbiorem gotowych imion jest też szeroko pojęta mitologia i historia – Brutus, Ragnar itd.
Imiona dla szynszyli – jak nazwać samiczkę?
Z mitologicznych pomysłów rozważ imiona Luna i Freja. Szynszylka będzie twoim ukochanym kwiatuszkiem? Jasmine (Jaśmin) i Lilia (w skrócie Lili). Z pewnością samą słodyczą będzie Milka, a Pusia każdego zachwyci futerkiem. Pięknym imieniem ze znanego filmu jest Fiona. Inne pomysły to:
- Tosia (lub Tasia)
- Sonia;
- Nina;
- Lula;
- Dunia;
- Fifi;
- Fredzia;
- Doris;
- Mia;
- Tina;
- Leia.
Szynszyla zapewne nie pogniewa się również o zagraniczne imię. Aisha, Emma, Helga lub Jeanne – wszystkie chwyty dozwolone, póki wymawiane z troską i miłością!
Imiona dla szynszyli – dlaczego liczba mnoga?
Powód tego jest prosty – szynszyle są bardzo silnie stadne! Powinno się je trzymać co najmniej w jednopłciowych duetach. Mieszkające w pojedynkę są nieszczęśliwe. Nie mają bowiem możliwości realizowania swoich potrzeb w pełni. Dla wielu gatunków gryzoni samotne życie jest zupełnie nienaturalne. Wyjątek wśród popularnych małych zwierzaków stanowi właściwie jedynie chomik. Jeśli nie możesz mieć dwóch zwierzątek, lepiej wybierz właśnie jego. By twoja Kicka była u ciebie szczęśliwa, koniecznie musi mieć do towarzystwa Kinię. Właśnie dlatego na początku przygody wybiera się imiona dla szynszyli, a nie imię!
Jak nazwać duet?
Wobec powyższego, często fajnie brzmią „sparowane” imiona dla szynszyli, np.:
- Stanley i Olli;
- Bolek i Lolek (lub Bolo i Lolo);
- Scooby i Fred;
- Pysiek i Zdzisiek;
- Czika i Mimi;
- Koka i Kola;
- Coco i Chanel;
- Alfa i Beta;
- Misia i Pysia (lub Pyzia);
- Mysza i Pipi.
Jeżeli dopiero planujesz dołączyć do posiadaczy szynszyli, dowiedz się wcześniej na ich temat jak najwięcej. Najlepiej zrobisz to, rozmawiając o potrzebach gatunku z domem tymczasowym lub hodowcą. Przygotuj się na przyjazd nowych zwierzaków! To co – Esmeralda i Tiana, czy Karmelek i Tofik?