Warto pamiętać o tym, że w ten sposób odpowiada się na instynktowne potrzeby zwierzaka i choć siatka dla kota nie wygląda estetycznie, to jednak warto w nią zainwestować – dla zdrowia czy bezpieczeństwa mruczka.

Jakie są dostępne na balkon siatki?

W wielu domach – nie tylko na wyższych kondygnacjach, siatka na balkon jest po prostu elementem obowiązkowym. Kotu bowiem warto dać trochę wolności i możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Z drugiej strony należy tę przestrzeń w taki sposób zabezpieczyć, by mruczek nie spadł. Niektórzy decydują się na montaż siatki na balkonie oraz w oknach, gdy mają zwyczaj otwierania ich na oścież.

Z zasady siatka balkonowa powinna być montowana także w mieszkaniach na parterze. Jest to jeden ze sposobów, by zminimalizować ryzyko, że zwierzę ucieknie. W przypadku wyższych pięter dochodzi także ryzyko upadku z dużej wysokości, co może się skończyć groźną kontuzją. I nawet jeśli wydaje się nam, że przecież te zwierzęta zawsze spadają na cztery łapy, to jednak warto tego w praktyce nie sprawdzać. Siatka balkonowa dla kotów staje się najprostszym sposobem na to, powstrzymać instynkty myśliwego.

Jak dopasować siatki ochronne do potrzeb?

Przeznaczone na balkon siatki montuje przy zewnętrznej krawędzi od podstawy aż do sklepienia. Tym samym zasłania się całą przestrzeń. Jest to konieczne, ponieważ koty się wspinają, więc są w stanie wykorzystać każdą szczelinę, by wydostać się na zewnątrz i niekoniecznie w odpowiednim momencie zadziałał instynkt samozachowawczy. Nieco więcej problemów możemy mieć przy montażu siatki, gdy balkon nie jest w żaden sposób zadaszony. Taka konstrukcja wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów oraz jest droższa. Inną opcją są siatki ochronne na okna. Można w ten sposób pokryć w całości cały otwór. Dzięki temu można bez stresu otworzyć okno na oścież i porządnie wywietrzyć mieszkanie. Są dostępne również rodzaje siatki ochronnej, które zabezpieczają szczelinę, jaka powstaje po uchylnym otwarciu skrzydła.

Sposoby montażu siatki

Montaż siatki balkonowej można zlecić profesjonalnym firmom. Coraz więcej na rynku jest specjalistów, którzy zajmują się tego typu usługami i doskonale wiedzą, jakie możliwości dają konkretne produkty. Oczywiście można też samodzielnie przeprowadzić montaż siatki, co będzie zdecydowanie tańszą opcją. Powszechnie dostępne są również rozmaite modele zabezpieczeń, więc bez problemu można dobrać te, które świetnie będą odpowiadać na potrzeby. Na przykład dużym powodzeniem cieszą się siatki zabezpieczające z cienkiego i niemal przezroczystego tworzywa, które nie będzie zasłaniać widoku. W tym wypadku oczywiście też trzeba zwrócić uwagę, jak duże są oczka siatki. Standardowo dostępne są produkty o wielkości około 3×3 centymetra.

Siatka balkonowa może być również zrobiona z innych materiałów. Pewnego rodzaju opcją są wytrzymałe siatki rybackie. Poza tym dostępne są też metalowe lub plastikowe modele, które są przeznaczone do zabezpieczania działek przed kretami. I choć może się wydawać, że to nie będzie efektywne, to jednak każde zabezpieczenie balkonu dobrze wykonane będzie się sprawdzać, gdy chroni kota przed wypadkiem. Najważniejszym kryterium jest wytrzymałość. Siatka ochronna musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne takie jak deszcz, intensywne słońce, mróz czy nawet wiatr. Można założyć, że tego typu dodatek będzie służyć przez wiele lat i powinien być w związku z tym bardzo dobrze dopasowany.

Kiedy warto korzystać z siatki ochronnej?

By odpowiednio zabezpieczyć balkon, trzeba wybrać optymalny rodzaj siatki oraz prawidłowo i starannie ją zamontować. Przede wszystkim taka osłona powinna szczelnie zabezpieczyć wszystkie krawędzie, a wkrętami należy całość zamocować do ściany, sufitu i podłoża co maksymalnie 40 centymetrów. To pozwala właściwie naciągnąć siatkę, a wówczas nie tylko będzie spełniać swoją funkcję, ale również ładnie będzie wyglądać. Niektórzy decydują się również na zamontowanie stelaża z prętów lub drutu i następnie napięcie na nim siatki w pionie, a  często też w poziomie.

Siatka dostępna jest w różnych wariantach, ale ochrona przed wypadnięciem kota poza teren balkonu jest jej podstawowym zadaniem. W sklepach znaleźć można różne wszędzie. Dużym powodzeniem cieszą się siatki transparentne. To rozwiązanie dyskretne, eleganckie i niedrogie. Natomiast ciężko jest je odpowiednio naciągnąć, są nietrwałe i łatwe do zerwania. Inną opcją są siatki polietylenowe – zwane inaczej rybackimi. Są niedrogie i zdecydowanie mocniejsze od pierwszej opcji i najlepiej sprawdzać się będą w domach, gdzie koty nie wspinają się na konstrukcję oraz są dość spokojne. Klienci często decydują się też na siatki wzmocnione linką stalową. To sprawia, że są solidne i wytrzymałe. Najwyższym poziomem zabezpieczenia wyróżniają się siatki metalowe. Są jednak drogie i dość ciężkie. Są też kłopotliwe w demontażu, ciężko się je przycina i są widoczne.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.