Dlaczego warto zabezpieczyć okno?

Jeśli w twoim domu zamieszkał kot, z całą pewnością starasz się otoczyć go jak najlepszą opieką. Dbasz o jego zdrowie, poświęcasz mu swój czas, obdarzasz uczuciem, chcesz, aby był u ciebie bezpieczny. Koty są z natury ciekawskie, uwielbiają wspinać się i skakać. Lubią przesiadywać w pobliżu okien i wyglądać, obserwując otoczenie. Otwarte okno jest potencjalnym zagrożeniem – zaintrygowany kot może chcieć wydostać się na zewnątrz. Możesz temu zapobiec. Wystarczy, że zamontujesz w oknach moskitiery

To rozwiązanie, dzięki któremu twój pupil będzie bezpieczny – nie wyskoczy, nie ucieknie, nie wpadnie pod samochód, nie dozna obrażeń po upadku z wysoka. Pamiętaj, że koty mają silny instynkt łowiecki i wystarczy przelatujący za oknem motyl, by zwierzak spróbował za nim popędzić. Nieprawdą jest natomiast, że kot zawsze spada na cztery łapy i skok z okna nie będzie dla niego groźny. Takie przygody często kończą się poważną kontuzją, dlatego nie warto bagatelizować problemu, a zadbać o jak najlepsze zabezpieczenia okna. 

Czy moskitiera będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, jest moskitiera na okno. Taka solidna i mocna siatka na ramie, wykonana z trwałego włókna szklanego będzie barierą, której twój kot nie pokona. Bez obaw otworzysz okno, a zwierzak będzie mógł bezpiecznie spędzać czas w pobliżu. Moskitiera ma jednak znacznie więcej zalet – chroni przed dostaniem się owadów do domu, zatrzymuje pyłki i ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. 

Moskitiera umożliwia otwieranie okna o każdej porze roku i dnia. Co więcej, nie psuje estetyki, doskonale dopasowuje się do każdego wnętrza. Możesz zamontować ją na oknach o standardowych i niestandardowych rozmiarach, na oknach dachowych, a także tych wyposażonych w rolety zewnętrzne.

Dzięki moskitierze nie musisz stosować chemicznych środków owadobójczych, które mogą być szkodliwe zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila. Siatki są łatwe w montażu, a jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą ci służyć przez wiele lat.

Jak zabezpieczyć drzwi balkonowe?

Okna zabezpieczone? Pozostała zatem kwestia drzwi balkonowych. Wiele osób decyduje się na przystosowanie przestrzeni balkonu dla czworonożnego przyjaciela tak, aby mógł bez przeszkód z niej korzystać. W tym celu wykorzystuje się specjalne, mocne i wytrzymałe na czynniki atmosferyczne siatki lub płytę pleksi. Tak zabezpieczony balkon stanie się miejscem, w którym zostawisz kota i nie będziesz martwić się, że zrobi sobie krzywdę.

Warto pomyśleć także o innego rodzaju asekuracji – zabezpieczeniu drzwi balkonowych. I w tym przypadku możesz zastosować rozwiązanie, jakim są moskitiery na drzwi balkonowe. Taka siatka zatrzyma owady, gdy drzwi będą otwarte, ale także powstrzyma twojego kota przed próbami wyjścia na zewnątrz. Nawet jeśli nie chcesz, by zwierzak hasał po balkonie, możesz spokojnie wietrzyć mieszkanie i nie zamartwiać się, że coś mu się stanie.

A jeśli twój pupil uwielbia przesiadywać na balkonie, spędzając tam letnie wieczory, możesz pozostawić drzwi otwarte, by mieć na niego oko. Nie musisz się obawiać, że zaprosisz do środka latające intruzy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Dom to przestrzeń, w której ty i twoi bliscy macie czuć się dobrze i bezpiecznie. Aby także twój kot był szczęśliwy, musisz zapewnić mu dużo swobody, a jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Zabezpieczenie okien jest istotną kwestią i pozwala uniknąć wielu przykrych zdarzeń. Możesz sięgnąć po specjalne siatki asekuracyjne lub wybrać moskitiery, które będą pełnić kilka funkcji jednocześnie.

Moskitiera będzie stanowić barierę dla owadów, ale także dla twojego kota. Uniemożliwi ucieczkę, uchroni przed upadkiem z wysokości. Ciepłe letnie noce prześpisz przy otwartym oknie, nie obawiając się, że w tym czasie wydarzy się coś złego.

Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.