Wolontariuszki i wolontariusze w schroniskach są niezwykle potrzebni. Zatrudniony tam personel ma tak dużo obowiązków, że gdyby nie praca ochotników, trudno byłoby opiekować się wszystkimi zwierzętami. Dlatego warto sprawdzić, jak zostać wolontariuszem w schronisku i włączyć się w pracę na rzecz jego mieszkańców. Są to przede wszystkim psy i koty, ale zdarzają się też egzotyczne zwierzaki, więc to naprawdę ciekawe wyzwanie.
Kto może zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?
Wolontariuszem, który chce wspomóc opiekę nad zwierzętami, może zostać osoba pełnoletnia. Niektóre schroniska przyjmują też młodzież w wieku 15–17 lat, ale wymagana jest wówczas pisemna zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Zajęcie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, więc powinny się go podejmować osoby, które potrafią samodzielnie wykonywać zlecone zadania.
Jak zostać wolontariuszem w schronisku? Nabór chętnych
W większości tego typu placówek, szczególnie tych największych, jak na przykład Schronisko Na Paluchu, raz na jakiś czas organizowana jest rekrutacja wolontariuszy. Najlepiej śledzić aktualności na stronie internetowej albo w mediach społecznościowych. Chętni zazwyczaj muszą wypełnić formularz, w którym prezentują swoją wiedzę i doświadczenie w pracy ze zwierzętami, a także podpisać regulamin schroniska.
Od przyszłego wolontariusza część schronisk wymaga deklaracji odnośnie do współpracy. Następnie konieczna będzie krótka rozmowa z kandydatem, a kolejnym etapem jest pierwsza, próbna wizyta. Na początku koordynator wolontariatu przydziela doświadczonego opiekuna, ale później każdy działa już samodzielnie. Jak zostać wolontariuszem w schronisku, w którym nie odbywa się nabór? Najlepiej zadzwonić i zapytać, na jakich zasadach przyjmują do pomocy bezdomnym zwierzętom.
Wolontariat w schronisku dla zwierząt – obowiązki
Zakres obowiązków wolontariuszy jest naprawdę szeroki. Najbardziej powszechne jest wyobrażenie o wyprowadzaniu psów na spacer. Oczywiście nie jest ono błędne, jednak trzeba pamiętać, że na początku spacery z psami zawsze odbywają się w towarzystwie bardziej doświadczonych pracowników schroniska. Stałym obowiązkiem jest udział w pracach porządkowych na terenie schroniska. Sprzątanie klatek i boksów, karmienie podopiecznych, oswajanie, socjalizacja czworonogów, a czasem nawet uczenie ich podstawowych komend.
Pomagać w schronisku można także w inny sposób, na przykład odpowiadając za realizację procesów adopcyjnych. Mile widziane są osoby, które zajmą się stroną internetową, promocją w mediach społecznościowych czy tworzeniem ulotek promocyjnych. Obecnie w schroniskach prowadzone są też działania edukacyjne, w które angażuje się większość wolontariuszy. Dzięki temu więcej zwierząt trafia do adopcji i może znaleźć nowy dom, stając się czyimś szczęśliwym pupilem.
Działania na rzecz psów i kotów to główny cel osób, które zastanawiają się, jak zostać wolontariuszem w schronisku. Warunki, które musisz spełnić, by pomóc zwierzętom, nie są wygórowane, a udział w pracy schroniska może sprawić, że któreś z nich wyjdzie z bezdomności.