Wycie psa — co oznacza i dlaczego pies wyje? 

Co oznacza wycie psa? Okazuje się, że psy wyją z bardzo różnych przyczyn. Jedną z nich może być lęk przed porzuceniem, gdy właściciel zostawił pupila samego w domu. Wyjący pies może być też sygnałem, iż zwierzę zarejestrowało jakieś niebezpieczeństwo, czy niepokojące dźwięki, które zbliżają się do domostwa i wyciem chce zasygnalizować owo zagrożenie. Przykładowo gdy pies boi się burzy!, może wyć z przerażenia. 

Jakie są jeszcze inne powody wycia psów? Pies wyje, bo mu się nudzi i brakuje mu rozrywki. Przyczyną wycia mogą być również jakieś dolegliwości bólowe u zwierzaka, czy problemy zdrowotne. 

Co więcej, należy pamiętać, iż psy wywodzą się z rodziny wilków, a zwierzęta te porozumiewają się ze sobą m.in. wokalizując. Dlatego pies zaczyna wyć, gdy słyszy inne wyjące czworonogi, albo dźwięki, które są do tych odgłosów podobne, czyli np. dzwony kościelne, sygnalizacja dźwiękowa straży pożarnej, bądź innych służb. Zdarza się także, że pupil wyje, bo tego został nauczony. 

Wycie a choroba i problemy zdrowotne 

Jeśli zaobserwujemy sygnały werbalne wydawane przez czworonoga, podczas gdy wcześniej pies wył sporadycznie, albo wcale mu się to nie zdarzało, sprawdźmy stan zdrowia naszego pupila. Być może jego wycie jest spowodowane chorobą czy niegroźną dolegliwością, ale w każdym przypadku należy udać się z psem do lekarza weterynarii. 

Natomiast należy jak najszybciej zawieźć psa do kliniki weterynaryjnej, jeżeli zauważymy dodatkowe niepokojące objawy, takie jak utrata apetytu, zmiana nastroju, apatia itp. 

Wycie a nuda i brak rozrywki 

Gdy pies wyje sam w domu, być może po prostu mu się nudzi. Takie zachowanie na dłuższą metę może być uciążliwe dla sąsiadów, dlatego powinniśmy mu jak najszybciej zaradzić. Częste wycie psa może wynikać z niedosytu rozrywek i atrakcji. Jako właściciele powinniśmy zadbać o zapewnienie zwierzęciu rutyny, w którą wkomponujemy zabawy z czworonożnym przyjacielem (najlepiej na świeżym powietrzu), kilka krótkich i chociaż jeden długi spacer w ciągu dnia, posiłki, pieszczoty oraz pielęgnację pupila. Bieganie z psem to także wyjście, jeśli nasze zwierzę tego potrzebuje. Zmęczony pies to szczęśliwy pies. 

A pod nieobecność opiekuna, powinno się zostawiać zwierzęciu atrakcyjne zabawki, matę węchową, czy konga z ukrytymi w środku przysmakami. Większość psów takie rozwiązania skutecznie zaspokoją. 

Wycie psa a lęk separacyjny 

Wycie psa może się też wiązać z lękiem separacyjnym. Psy są zwierzętami stadnymi, dlatego niektóre z nich mogą mieć problem z przyswojeniem sytuacji, że pan/pani znika i zostawia samego czworonoga na wiele godzin, a nawet na cały dzień. Pupile z utęsknieniem czekają na powrót swojego opiekuna żałośnie zawodząc. 

Lęk separacyjny to sytuacja, której niełatwo sprostać, jednak warto poszukiwać skutecznych metod radzenia sobie z nią. Z pewnością wparciem będzie fachowa porada weterynarza albo/oraz skorzystanie z pomocy behawiorysty

Na takie psie zachowania najlepiej reagować z wyprzedzeniem, szykując mu przed naszym wyjściem interesujące dla niego zabawki, gryzaki, kości do pogryzania i inne smaczki, a także angażując innych domowników, przyjaciół lub sąsiadów do pomocy w wyprowadzaniu czworonoga i odwiedzaniu go co jakiś czas. 

Pies wyje, bo… sam go tego nauczyłeś 

To prawda… Być może zwierzę w okresie szczenięctwa było chwalone za wokalizowanie bądź też nagradzaliśmy je za inne zachowanie, ale pupil przy ich wykonywaniu wył i teraz kojarzy wycie z nagrodą, dlatego wręcz nadużywa tych sposobów komunikowania z otoczeniem, licząc na łatwy kąsek. W takiej sytuacji z naszej strony musi mieć miejsce natychmiastowe reagowanie. Pies musi odczuć, że za szczekanie i wycie nie będzie czekało na niego nic dobrego. Szybko zauważy, że takie zachowanie mu się po prostu nie opłaca i powinien zaprzestać tych praktyk. 

Jak zaradzić wyciu psa? 

Pamiętajmy, że za wokalizacją u psów stoi silny instynkt. Zwłaszcza dominuje on u pewnych psich ras, do których należą m.in. beagle oraz alaskan malamut. W przypadku przedstawicieli rasy psów, która z natury ma silną potrzebę wycia i komunikacji werbalnej, trudno będzie coś zaradzić. Wówczas trzeba nauczyć się funkcjonować z takim „hałaśliwym” towarzyszem. 

W innych sytuacjach zazwyczaj udaje się zmniejszyć problem. Dużo zależy jednak od tego, co jest przyczyną wycia. Jak już uda nam się znaleźć źródło kłopotu, starajmy się metodycznie dążyć do jego wyeliminowania albo chociaż złagodzenia. Przykładowo, kiedy pies wyje, bo jest znudzony, nie dawajmy mu powodów do nudy. Zapewniajmy mu atrakcje, którymi będzie mógł się zająć pod naszą nieobecność, a w częściach dnia, gdy możemy mu poświęcić całkowitą uwagę, angażujmy się w ciekawe spacery z psem z wybieganiem się, węszeniem, tropieniem, tresurą, zabawą itp. 

Jak oduczyć psa wycia – popularne metody 

Jeśli odpowiedź na pytanie: „dlaczego pies wyje?”, ma związek ze strachem czy wręcz paniczną reakcją zwierzęcia na wyjście właściciela z domu, należy zacząć pracować z psem w kierunku stopniowego przyzwyczajania go do naszej nieobecności. W takiej sytuacji warto udać się do specjalisty. Psi behawiorysta! to kompetentna osoba, która nie tylko podpowie, jak nauczyć psa posłuszeństwa!, ale także doradzi, co robić w przypadku lęku separacyjnego. 

Dość popularną metodą na oduczenie psa wycia jest kupno czworonogowi atrakcyjnej zabawki. Pamiętajmy, że nasz merdający przyjaciel może szybko znudzić się nowym gadżetem. Dlatego warto w zanadrzu mieć coś dodatkowego, co spodoba się naszemu pupilowi i stosować wymiennie, by zaskakiwać czworonożnego wyjca. 

Innym sposobem na zapobieganie wyciu jest włączanie radia lub telewizora na czas, kiedy zwierzaki zostają same w domu. Umili to psu czas oczekiwania na opiekuna. 

Pies wyje w nocy? Jak sobie z tym radzić? 

Gdy pies poczuje się zagrożony albo uzna, że jego stado znajduje się w niebezpieczeństwie, będzie alarmował. W ciągu dnia możemy nawet nie zwrócić na to uwagi albo nie będziemy przy tym obecni, jednak w nocy, kiedy dokoła panuje cisza, psie wycie może być uciążliwe zarówno dla nas, innych domowników, jak i sąsiadów. 

Warto sprawdzić, co niepokoi nasze zwierzę. Być może jego strach jest uzasadniony. Najczęściej jednak wycie psa ma związek z jakimś mało istotnych zdarzeniem jak wizyta kota czy jeża na posesji. 

Jeśli takie sytuacje powtarzają się, dopilnujmy, by pies przed nocą porządnie się wybiegał: wyjdźmy z nim z spacer, pobawmy się z nim ulubioną zabawką, a wieczorny posiłek podajmy mu w kongu, piłce, czy innym akcesorium, które go porządnie zmęczy. 

Zarówno zakup, jak i przygarnięcie przedstawiciela merdających czworonogów wiąże się z obowiązkiem zapewnienia mu odpowiedniej opieki, w tym poświęcania czasu na spacery, zabawę i uatrakcyjnianie mu życia. Musimy mieć świadomość, że psy wokalizują i nie wszystkie uda się oduczyć tego zachowania.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.