Czy psy mają uczucia?

Psy są zwierzętami społecznymi i odczuwają wiele emocji. Odpowiedź na pytanie: czy psy mają uczucia, jest więc jednoznaczna. Badania naukowe potwierdzają, że nasi czworonożni przyjaciele są w stanie odczuwać wszystkie podstawowe emocje: radość, złość, strach, wstręt, złość czy miłość. Jednak nie możemy sprawdzić, czy psy odczuwają daną emocję tak samo jak ludzie. Każdy z nas jest inny, tak samo zwierzaki mogą się różnić od siebie w zależności od doświadczeń życiowych i osobowości. Każdy pies jest wyjątkowy i wyraża swoje emocje na swój własny sposób.

Znając emocje naszych pupili, możemy budować jeszcze głębszą więź i zapewnić im szczęśliwe, pełne miłości życie. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak pies okazuje miłość, ale najpierw sprawdźmy, czym jest miłość dla Twojego pupila.

psia milosc

Miłość psa do człowieka — co to znaczy dla Twojego pupila?

Miłość psa do człowieka — niewątpliwie jedno z najpiękniejszych doświadczeń, dla nas ludzi. Dla Twojego pupila jest fundamentem emocjonalnej więzi, która łączy go z Tobą. Wiąże się dla niego z wieloma aspektami, które są kluczowe dla jego poczucia szczęścia. Oto kilka z nich: 

 • Psy kochają swoich właścicieli bezwarunkowo. Dla nich najważniejsze jest po prostu przebywanie z ukochanym opiekunem lub opiekunami. Nie zależy im w żadnym stopniu na czynnikach zewnętrznych, np. to ile karmy posiadasz ?
 • Psy są wiernymi towarzyszami. Dla nich nie ma znaczenia, jak trudne są okoliczności i w jakim jesteś nastroju, Twój pupil zawsze pozostanie lojalny i oddany.
 • Psy są troskliwe. Doskonale wyczuwają, kiedy bliscy im ludzie są smutni, zestresowani czy przygnębieni. Zazwyczaj w takich sytuacjach starają się przebywać blisko takiej osoby, wyrażając w ten sposób: „Jestem przy Tobie”.
 • Psy są gotowe chronić swoich właścicieli w każdej sytuacji. Pilnują domów, zwracając uwagę na każdy podejrzany odgłos. Podczas spacerów również są czujne. Po prostu dbają o bezpieczeństwo swoich właścicieli. 

Kogo pies kocha najbardziej?


Jeśli zastanawiasz się, kogo Twój pies kocha najbardziej — Ciebie czy któregoś z pozostałych domowników, to wiedz, że dla niego nie ma najważniejszej osoby, raczej jest to kwestia indywidualnej więzi, jaką buduje z każdą osobą w swoim życiu. Idąc tym tropem, pies najbardziej wiąże się z osobą, która: 

 • Spędza z nim najwięcej czasu, wytwarzając najwięcej pozytywnych interakcji. 
 • Najczęściej go karmi i wychodzi z nim na spacery. 
 • Konsekwentnie i spójnie podchodzi do wychowania zwierzaka. Oznacza to, że stosowanie zasad, treningu i nagradzanie psa, może przyczynić się do zbudowania większej więzi. 
kogo pies kocha najbardziej

Miłość psa do człowieka wyrażana jest na wiele sposobów.  Czas dowiedzieć się, jak Twój pies pokazuje Ci, że Cię kocha.

Jak pies okazuje miłość? 10 oznak, że Twój pies Cię kocha 

Istnieje wiele oznak, które wskazują na to, że Twój czworonożny przyjaciel dąży Cię głębokim uczuciem. Mamy dla Ciebie 10 zachowań, które możesz interpretować jako – „kocham Cię”.

1. Pies skacze na Ciebie przy drzwiach

Pies skacze na Ciebie przy drzwiach? Ach, to zdecydowanie wyraz miłości, radości i ekscytacji. To jego sposób na powiedzenie: „Cześć, jesteś z powrotem! Cieszę się, że już jesteś!” 

2. Pies merda ogonem 

Merdanie ogonem jest powszechnie uznawane za wyraz radości. Kiedy pies jest szczęśliwy, np. gdy wracasz do domu, jego ogon zaczyna się poruszać. Im bardziej energiczne są ruchy, tym większa jest ekscytacja zwierzaka. 

3. Pies siada na stopach

Dlaczego pies siada na stopach? To nieco dziwne zachowanie jest po prostu sposobem na wyrażenie miłości. Oznacza, że Twój pupil chce być blisko Ciebie i czerpać radość z Twojej obecności. 

4. Pies się na Ciebie kładzie

Miłość psa manifestuje się także przez kładzenie pyszczka, na Twoich kolanach, gdy siedzisz, a nawet kładzeniu się na Tobie, gdy leżysz. Jeśli nie przeszkadza Ci to zachowanie, pozwól swojemu psu na kontynuowanie tego. Jednak jeśli nie jesteś z tego zadowolony, naucz swojego psa alternatywnych miejsc do leżenia. 

milosc psa

5. Twój pies Cię liże 

Jak myślisz, dlaczego pies liże właściciela? Tak, zgadza się — z miłości. Poprzez tę czynność zwierzak zbiera informacje o swoim opiekunie. W pocie człowieka znajduje się bowiem wiele cennych informacji dla naszych milusińskich, np. czy ich ukochany człowiek jest w tej chwili zestresowany. 

Lizanie może być także formą komunikacji. W świecie psich zachowań czynność ta pełni rolę sygnału, który oznacza chęć interakcji. 

6. Pies się przytula 

Psy są wrażliwe na temperaturę i mogą się przytulać, aby utrzymać ciepło. Zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, zwierzak może szukać bliskości, aby zwiększyć komfort termiczny. Ale to nie jedyny powód takiego zachowania. Gdy Twój pies się do Ciebie przytula, może to być chęć zakomunikowania: „Kocham Cię i lubię być blisko Ciebie”. 
A co jeśli Twój pies ciągle przy Tobie leży? Może to być jego sposób na wyrażenie bliskości i gotowości do opieki nad Tobą. Z drugiej strony może szukać uwagi i interakcji.

milosc psa pies sie przytula

7. Pies ciągle za Tobą chodzi 

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies ciągle za Tobą chodzi? W niektórych sytuacjach można to interpretować jako oznakę miłości, zwłaszcza gdy na końcu drogi znajduje się lodówka lub szafka ze smakołykami. Jeśli Twój pupil podąża za Tobą w innych okolicznościach, może to być zachęta do zabawy: „Hej, pobaw się ze mną!”. Co także jest wyrazem miłości psa, świadczącym o rozbudowanej relacji i zaufaniu.

jak pies okazuje milosc milosc psa

8. Twój pies „mruczy”

Co znaczy gdy pies „mruczy”? Mruczenie zarezerwowane jest dla kotów, aczkolwiek niektóre psy wydają podobne dźwięki. Wiążą się one z zadowoleniem, relaksem i szczęściem. Jest to sposób na wyrażenie radości i satysfakcji, szczególnie podczas głaskania i interakcji z ukochanym człowiekiem.

9. Wpatrywanie się w opiekuna 

Twój pupil obserwuje Cię? Takie zachowanie również może być wyrazem psiej miłości. Zazwyczaj patrzenie prosto w oczy jest dla psów niekomfortowe. Jednak gdy zwierzak podąża za Tobą wzrokiem, może chce zwrócić na siebie uwagę lub zaprosić się do zabawy.

10. Pies nalega na głaskanie 

Pies, nalegając na głaskanie, może to robić jako wyraz swojego przywiązania i miłości do Ciebie. To jest jego sposób na wyrażenie, że czerpie radość i bezpieczeństwo z Twojej obecności i kontaktu fizycznego.

Czy pies czuje Twoją miłość?

Wiesz, jak Twój czworonożny przyjaciel okazuje Ci miłość, a jak działa to w drugą stronę, czy czuje się kochany przez „swojego człowieka”?

Psy są bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o emocje i subtelne sygnały, które ludzie im przekazują przez ton głosu czy dotyk. Doskonale rozumieją ludzkie intencje i mowę ciała. Dalego zdają sobie również z tego sprawę, czy człowiek odwzajemnia ich uczucie.

czy pies czuje milosc

Jak okazywać psu miłość?

Twój czworonożny przyjaciel na pewno wnosi wiele radości do Twojego życia. Odwzajemnij mu się tym samym i pokaż mu, jak bardzo go kochasz. Swoją miłość możesz wyrazić na wiele sposób. 

 • Regularne spacery, treningi czy zabawy są korzystne nie tylko dla zdrowia psa, ale także wzmacniają Waszą więź.
 • Mów do swojego pupila spokojnie i łagodnie. Twój pies odczuwa emocje w Twoim głosie, więc używaj go, aby wyrazić swoją miłość.
groomer
 • Zabierz swojego pupila do psiego SPA. Wizyta u groomera nie tylko pomaga zadbać o wygląd zwierzaka, ale także wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Dzięki regularnym wizytom u groomera zapewnisz swojemu psu odpowiednią pielęgnację i sprawisz, że będzie wyglądał i czuł się dobrze.

Psst! Wiemy, gdzie znaleźć najlepsze salony groomerskie w Twojej okolicy. Jeśli jeszcze nie znasz aplikacji Booksy, koniecznie nadrób zaległości. Kliknij przycisk poniżej ?

 • Dbaj o zdrowie swojego psa, zapewniając mu zbilansowaną dietę. Zapewnij mu regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i ochronę przed pasożytami. Zdrowy pies to szczęśliwy pies.
 • Psy potrzebują towarzystwa. Jeśli Twój pupil jest sam w domu przez dłuższy czas, postaraj się ograniczyć jego samotność. Możesz skorzystać z usług dogwalkera lub umieścić psa w żłobku dla psów.
 • Większość psów uwielbia pieszczoty. Delikatne głaskanie, drapanie za uchem czy masowanie brzucha to znakomity sposób na wyrażenie miłości i sprawienie, że Twój pies poczuje się szczęśliwy.
 • Pozwól swojemu pupilowi czasami przejąć inicjatywę, np. niech to on wybierze drogę spacerową.
jak pies okazuje milosc uroczy piesek

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, jak odpowiedzialnie troszczyć się o zwierzaka, otwórz aplikację Booksy lub wejdź na stronę www.Booksy.com, znajdziesz tu groomerów, psich behawiorystów czy weterynarzy, do których umówisz się online 24/7. 

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.