Pies żyjący na dworze – to nie kojarzy się w Polsce dobrze! Wielu myśli od razu o zmarzniętym i głodnym zwierzaku na łańcuchu. Tak nie musi być – wystarczy wiedza, m.in. jak i czym ocieplić budę dla psa. Ważna jest również świadomość, jakie rasy mogą mieszkać na zewnątrz. Buda może być świetnym miejscem do odpoczynku dla pupila!

Czy pies mieszkający w budzie zimą jest nieszczęśliwy?

Nie musi. Bez względu na to, gdzie mieszka pies, trzeba poświęcić mu odpowiednią ilość czasu! O tym, czy będzie się dobrze czuł, mieszkając cały rok na zewnątrz, decyduje nie sama buda, ale zaangażowanie właściciela. Dbający opiekun sprawdzi, jak i czym ocieplić budę dla psa, by była bezpiecznym schronieniem zimą. Ciepła buda dla owczarka niemieckiego to za mało! Zadba też o inne potrzeby jak wspólne spędzanie czasu, odpowiednie żywienie (zwłaszcza w zimne dni), szkolenie, pielęgnacja i zabawa. Nie zapomni także o spacerach – nawet największy ogród wokół domu nie zastąpi ich żadnemu psiakowi.

Czy pies mieszkający w budzie zimą jest nieszczęśliwy?

Idealna buda na zimę

Jeśli buda dla psa ma stanowić schronienie dla psa przebywającego na dworze większość czasu, powinna spełniać kilka warunków. Oczywiście powinna być ocieplana oraz zabezpieczona przed wilgocią. Musi być dostosowana do wielkości psa. Wewnątrz budy pies swobodnie powinien się obracać, ale zbyt dużo miejsca sprawi, że trudniej będzie się mu ogrzać. Wnętrze budy powinno być czymś wyściełane. Często używa się do tego materiałów naturalnych, np. słomy. Wejście do budy warto zasłonić niedużą kotarą, co zapobiegnie uciekaniu ciepła. Tak zabezpieczona buda chroni przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Jak i czym ocieplić budę dla psa – ściany?

Ocieplenie nie musi być drogie, ale, jak i czym ocieplić budę dla psa, by było to bezpieczne? W tym celu można wykorzystać styropian. To jeden z najczęściej używanych materiałów, także w budownictwie. Nawet w standardowej budzie ściany powinny mieć dwie warstwy – dzięki temu lepiej chronią przed warunkami atmosferycznymi. Pomiędzy nie dobrze właśnie włożyć styropian, który zapewni twojemu pupilowi ciepło. Okładanie ścian styropianem z zewnątrz czy od wewnątrz jest niebezpieczne. Pies może go ogryzać, a także połykać jego kawałki. Lepiej, by izolację chroniły ściany budy, odporne na działanie psich zębów!

Podłoga – ciepłe miejsce do odpoczynku

Ciepła podłoga budy jest bardzo ważna, bo stanowi posłanie dla pupila. Może być stworzona z desek lub płyty OSB. Zdecydowanie należy ją zaimpregnować w celu ochrony przed brudem i wilgocią. Aby ochronić swojego pupila przed chłodem ciągnącym z ziemi, przyda się termoizolacja podłogi. Tanim, starym sposobem jest słoma i siano, sprawdzą się też stare koce. Można użyć maty styropianowej, ale trzeba ją zabezpieczyć przed gryzieniem. Możesz położyć na niej płytę OSB, a na niej wyściółkę. Tak zabezpieczona podłoga będzie dobrze izolować zwierzaka przed zimnem. Można także wyścielić ją wykładziną.

Blacha czy papa – co na dach?

Choć dwuspadowe dachy wyglądają ładniej, zimą praktyczniejsze będą dachy jednospadowe. Skierowany do tyłu sprawi, że woda i śnieg będą spadać za budę, zamiast gromadzić się z boków.

Blacha czy papa – co na dach?

Blaszany dach to nie jest dobry pomysł! Blacha nie chroni w żaden sposób przed zimnem, nawet jeśli dach jest szczelny. Za to bardzo szybko się nagrzewa, co ma duże znaczenie, jeśli psia buda ma być schronieniem przez cały rok.

Jeśli zastanawiasz się, jak i czym ocieplić budę dla psa od góry, wybierz pokrycie dachu z papy. To dobry materiał izolacyjny i do tego niedrogi. Górna część budy powinna być łatwa w montażu i zdejmowaniu, by umożliwić sprzątanie psiego domu.

Buda z przedsionkiem

Wiesz już, jak i czym ocieplić budę dla psa. Wejście do budy zasłoń niewielką kotarą. Przedsionek to dodatkowa osłona otworu wejściowego przed wiatrem i chłodem oraz opadami. Jeśli twój pies zdecydowaną większość czasu spędza na dworze i również zimą korzysta z budy, warto o nim pomyśleć. Podobnie jak człowiek, żaden pies nie lubi, gdy kapie z nieba i wieje prosto w nos!

Zacinający deszcz może powodować, że mimo szczelnego dachu na wejściu do budy będzie wilgotno. Przedsionek uchroni przed tym zwierzaka. W dodatku taka buda ciekawie wygląda. Warto na nią postawić również ze względów estetycznych.

Buda ocieplana prądem?

W XXI wieku śmiało możesz wyposażyć budę swojego pupila w ogrzewanie prądem. Jak ocieplić budę dla psa w taki sposób? Najprościej i najlepiej użyć paneli z termostatem. Kupisz je wsklepach budowalnych oraz w Internecie. Ogrzanie psich czterech kątów nie kosztuje wiele, ale możesz jeszcze zmniejszyć koszty ogrzewania. Poprawnie zbudowana i izolowana przed zimnem buda chroni już twojego pupila przed zimnem, panel nie musi więc chodzić cały czas na pełnej mocy. Termostat pozwala na regulowanie mocy grzania oraz zaprogramowanie włączania dopiero, gdy temperatura osiągnie odpowiednią wysokość.

Czy każdy pies może mieszkać w budzie?

Czy każdy pies może mieszkać w budzie?

Ciekawostką jest, że do ras nienadających się do mieszkania w budzie należy wiele psów stróżujących i obronnych, np.:

Mimo że są duże, mają one krótką, jednowarstwową sierść, która nie chroni ich w ogóle przed zimnem. Jeśli więc zastanawiałeś się, czym ocieplić budę dla psa, a ten pies to dog… masz problem z głowy. Uwaga – to dotyczy także wszystkich mieszańców i kundelków o tak krótkiej sierści!

Pies do budy

Pies do budy alaskan malamut śpiący w śniegu

Jeśli chcesz mieć psa mieszkającego w budzie, podejdź do sprawy racjonalnie. Do budy nadają się wyłącznie psy o grubej, gęstej, dwuwarstwowej sierści, którym niestraszny chłód czy mróz. Niekoniecznie długiej – seter, york lub pudel w budzie to pomyłka. Do psów, które mają szansę przetrwać na dworze również w chłodne dni, należą m.in. takie rasy jak:

Pamiętaj jednak, że żadnego psa nie wolno zostawiać samego sobie to proszenie się o kłopoty. Choć kaukaz czy podhalan często wolą mieszkać na dworze, niepoświęcanie im czasu sprawi, że staną się niebezpieczne dla otoczenia.

Pytanie o to, jak i czym ocieplić budę dla psa, to dobry znak i wyraz troski o zwierzaka. Żaden właściciel nie powinien jednak zapominać, że pies to wymagające zwierzę, które do szczęścia potrzebuje czegoś więcej. Najlepsza buda nie zastąpi kontaktu z właścicielem!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.