Przygarnięcie do domu kota to na pewno spore wyzwanie dla osoby, która robi to po raz pierwszy. Jednak odpowiednie przygotowanie domu na przyjęcie puchatego przyjaciela ułatwia proces adaptacji i sprzyja szybkiemu zadomowieniu się kota. Zanim wprowadzisz go do swojego mieszkania, przygotuj wyprawkę. W niej powinno znaleźć się legowisko na kaloryfer czy wygodny hamak, półki do biegania i obserwacji oraz drzewo dla kota — atrakcyjny, sprzyjający zabawie drapak. 

Potrzeby emocjonalne kotów domowych — jak je zaspokoić?

Każdy, kto dzieli życie z kotem, wie, jak czułe, przyjazne, ale i skomplikowane jest to stworzenie. Koty udomowiły się same, ale nawet po tysiącach lat przebywania w ludzkim towarzystwie wciąż kierują się dzikimi instynktami, które pozwalają im przetrwać poza domem. Mimo bezpiecznego otoczenia potrzebują miejsca do schronienia, obserwacji oraz zabawek, które pozwalają im polować. Kiedy te kocie potrzeby nie będą zaspokojone przez człowieka, trzeba liczyć się z tym, że zwierzak będzie nieszczęśliwy, a wtedy może zapadać na różne choroby o podłożu emocjonalnym i niszczyć domowe sprzęty. 

Pomyślmy o tym, jak żyje kot, który nie przebywa cały czas w domu:

  • chowa się w zaroślach i wspina na drzewo, 
  • kryje się przed potencjalnymi drapieżnikami (innymi kotami, psami, człowiekiem),
  • zdobywa pożywienie, polując na ptaki i gryzonie, 
  • bawi się z innymi kotami, porozumiewa z nimi, 
  • wygrzewa się na słońcu albo szuka cienia lub, gdy przychodzi jesień i zima, ciepłego i suchego pomieszczenia.

W środowisku naturalnym cały czas jest czujny, a gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie, szybko szuka schronienia, najczęściej na znacznej wysokości. Kot bytujący na zewnątrz żyje średnio 7–8 lat, ponieważ często pada ofiarą psów, ginie pod kołami pojazdów, umiera z głodu, pragnienia, wyziębienia i choruje. Ten domowy żyje od 15 do 18 lat! W domu nie ma naturalnych drapieżników, ale jednocześnie jego życie może być nużące i pozbawione bodźców. Kiedy dom stanowi cały świat kota, warto zmienić go w przestrzeń atrakcyjną — bezpieczną, ale jednocześnie obfitującą w wyzwania.

Dwa koty bawiące się na drapaku

Różne rodzaje legowisk dla kota

Statystycznie kocię przesypia nawet do 20 godzin na dobę, a dorosły kot śpi około 12–16 godzin na dobę. Oznacza to, że przez większość czasu wymagają one miejsca do relaksu i błogiego wypoczynku, takiego, które zmniejsza poczucie zagrożenia. Warto pamiętać, że koci sen jest nieco inny niż ten ludzki. Zwierzak najpierw zapada w drzemkę, potem następuje faza snu głębokiego i znowu pojawia się faza drzemki. Głęboki sen zwykle trwa zaledwie 5 minut, a przez resztę czasu kot jest niezwykle czujny i dobrze wie, co dzieje się dookoła niego.

Koty śpią w dziwacznych pozycjach, nierzadko są wykrzywione, czasami układają się łapkami i brzuszkiem do góry. Mogą zasypiać na różnych powierzchniach: równie chętnie wybierają łóżko, fotel, jak i półkę na książki, wnętrze suszarki do prania czy karton po butach. Jednak miejsce do spania dla domowego kota powinno być ciepłe, spokojne i zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa. W przeciwnym razie Twój pupil cały czas będzie „w pogotowiu” i będzie nieustannie gotowy do ucieczki czy ataku na wroga. Długotrwały stres może przyczynić się do problemów ze zdrowiem psychicznym, a te z kolei wpływają na zdrowie fizyczne. Jeśli nie zapewnisz kotu schronienia i komfortowego legowiska, może on zacząć gubić sierść, może pojawić się u niego łupież, zwierzak zacznie się intensywnie wylizywać i wygryzać, nawet do gołej skóry, na której tworzyć się będą rany. Może także załatwiać się poza kuwetą lub wstrzymywać mocz, wymiotować, a także zachowywać się agresywnie.

Jak urządzić kotu kącik do zabawy i wypoczynku? Infografika

Hamak dla kota — wiszące legowisko

Każdy, kto miał okazję leżeć w hamaku, na pewno z nutą nostalgii wspomina wygodę i przyjemne kołysanie. To ostatnie działa kojąco także na zwierzęta! Hamak dla kota jest świetnym urozmaiceniem domowego otoczenia, a rynek produktów dla zwierząt oferuje różne typy hamaków, m.in. na:

  • kaloryfer,
  • krzesło,
  • ścianę.

Dostępny jest także hamak na stelażu, przypominający ten tradycyjny ogrodowy, ale oczywiście w kociej wersji. Kot, który układa się w hamaku, nie buja się w nim, ale słodko śpi. Hamak lekko zapada się pod nim, tworząc wygodny kokon. Z jednej strony kot jest otulony miękkim materiałem, z drugiej zaś może obserwować otoczenie oraz szybko uciec, jeśli poczuje się zagrożony. Hamak dla kota zaspokaja więc jego potrzebę snu i poczucia bezpieczeństwa.

Hamak dla kota zapewnia wypoczynek i poczucie bezpieczeństwa

Legowisko na kaloryfer

Każdy, kto widzi koty w ich naturalnym środowisku, szybko zauważy, że wykorzystują one każdy promień słońca, by leżeć i ogrzewać się w nim. Zimą szukają źródeł ciepła: wchodzą do piwnic, odpoczywają na rurach ciepłowniczych i, co jest często przyczyną ich śmierci, potrafią spać pod rozgrzanymi samochodami na parkingach. 

National Research Council przeprowadził badania, które wskazały, że temperatura, w której kot nie musi wytwarzać ciepła i zużywać energii na chłodzenie organizmu to 30–38 stopni, podczas gdy człowiek czuje się komfortowo w temperaturze 21-23 stopnie. Różnica między upodobaniami kota a jego opiekuna jest więc kolosalna. Dlatego właśnie zwierzęta te szukają dodatkowych źródeł ciepła.

Wieszając legowisko bezpośrednio na grzejniku, zapewnisz kotu idealną temperaturę do snu. A możesz dla swojego kota wybrać:

  • Budkę montowaną na grzejniku, w której kot może się zupełnie schować.
  • Poduszkę, którą można położyć na kaloryferze.
  • Zawieszany leżak, który zwisa na płycie kaloryfera.
  • Śpiworek montowany na grzejniku. Jest ciasny, ale miękki i bardzo, bardzo ciepły.

Świetnym rozwiązaniem jest także legowisko na parapet, nad kaloryfer. Z jednej strony będzie gwarantować miękkie i ciepłe miejsce do leżenia, z drugiej strony umożliwi kotu obserwowanie tego, co dzieje się za oknem.

Jeśli widzisz, że Twój puchaty przyjaciel lubi czuwać podczas snu i chętnie leży na legowiskach płaskich, możesz wybrać poduszkę albo hamak zawieszany na kaloryferze. Kot będzie miał ciepło, ale będzie mógł obserwować otoczenie. Jeśli Twój pupil szuka schronienia pod łóżkiem, w szafie, w budkach, pokocha bardziej zakryte legowiska na kaloryfer.

Posłania

Kot lubi spać w różnych miejscach i to on wybiera sobie to optymalne, dlatego nawet dla jednego warto przygotować kilka różnorodnych posłań. W sypialni albo innym zacisznym miejscu, możesz ułożyć na podłodze czy na parapecie specjalną miękką poduszkę, na której zwierzak może się zdrzemnąć. 

Półki dla kota

Kot w domu nie przemieszcza się wyłącznie po podłodze. Tak jak w naturalnym środowisku, tak i w mieszkaniu jest skłonny do skakania, podciągania się i wspinania, dlatego półki zamontowane na różnych wysokościach zapewniają kotu domowemu porcję ruchu i sprawiają, że zabawa staje się atrakcyjna. Poza tym są świetnym punktem obserwacyjnym i ograniczają ryzyko poniszczenia mebli przez zwierzaka. Trudno oczekiwać, by kot, który wspina się i skacze po drzewach, nie wspinał się i nie skakał po fotelach, regałach i szafkach. Jeśli będzie miał alternatywę w postaci półek, drabinek i legowisk wiszących na ścianie, to je wybierze podczas zabawy.

cm22.7.2 fot 5

Półki ścienne dla kota można dopasować do wnętrza mieszkania, do wagi pupila oraz do jego indywidualnych potrzeb. Wśród półek znajdziesz te odpowiednie do leżenia, czyli wiszące na ścianie legowiska. Wykończone miękką tkaniną staną się dla kota punktem obserwacyjnym. Takie ścienne legowiska mają różne kształty i kolory. Inne mogą służyć do zabawy i są wyposażone np. w wiszące maskotki, sprężynki, piórka, mogą być montowane poziomo i ukośnie, bywają wyposażone w drabinki, mostki, dziuple i drapaki. Rozbudowany plac zabaw dla kota doskonale sprawdzi się, gdy w domu przebywa kilka osobników. Dzięki temu każdy pupil będzie mógł znaleźć miejsce do zabawy lub schronienia. Koty mogą też biegać po mostkach, drabinkach, przeskakiwać z półki na półkę, ćwicząc w ten sposób sprawność, stymulując swoje zmysły i zaspokajając potrzebę polowania. 

Dowiedz się, jak urządzić koci kącik. Przejdź do poradnika.

Drapak dla kota z pnia drzewa

Zastanawiasz się nad przygarnięciem kota, ale bardzo martwi Cię to, że zwierzak zniszczy Twoje ulubione kanapy albo fotele? To ryzyko można ograniczyć, odpowiednio przygotowując dom na wprowadzenie czworonoga. 

Kot musi drapać: w ten sposób ostrzy swoje pazury, ale także wyciąga się, rozciąga i relaksuje. W domu musi pojawić się drapak dla kota z drewna i sizalowego sznurka albo kawałka wykładziny. Jeśli nie znasz jeszcze przyzwyczajeń swojego kota, zwróć uwagę, w jaki sposób koty ostrzą pazurki. Niektóre lubią drapaki pionowe, stojące, inne wolą drapać maty podłogowe i drapaki, które leżą płasko lub pod kątem. Warto jednak, by miały wybór i tam, gdzie najczęściej przebywają, miały dostęp do różnorodnych drapaków. Nigdy nie pozwalaj kotu na drapanie mebli, nawet starego fotela skazanego na straty, i nie przyzwyczajaj go do używania tapicerki zamiast drapaka. 

Drapak z drzewa jako punkt obserwacyjny

Uniwersalnym rozwiązaniem do domu, w którym mieszka kot, jest rozbudowany, stojący drapak z półkami, budkami i zabawkami. Zajmuje może nieco miejsca w mieszkaniu, ale jest mobilny i gwarantuje kotu masę atrakcji. Jeśli drapak zapewnia miejsce do ścierania pazurków, snu, zabawy, biegania, posłanie jest miękkie i daje poczucie bezpieczeństwa, Twój mruczek go pokocha. Jednocześnie unikniesz uszkodzenia mebli oraz wiercenia dziur w ścianie, by zamontować półki. Im bardziej rozbudowany drapak kupisz, tym więcej kotów będzie mogło się na nim bawić. Z powodzeniem dopasujesz go do potrzeb swojego kota, ponieważ producenci takich akcesoriów zapewniają drapaki dla kociąt i dla kotów dużych ras (np. Main Coon).

cm22.7.2 fot 3 1

Podsumowanie

Kot stanie się Twoim przyjacielem i pełnoprawnym domownikiem, jeśli zapewnisz mu miejsce do wygodnego życia: bezpiecznego odpoczynku, obserwacji otoczenia, drapania, wspinania się i polowania. Przy odpowiednich gadżetach może on szczęśliwie przeżyć nawet 20 lat i będzie skutecznie chroniony nie tylko przed nudą, ale także niebezpieczeństwami, które czyhają na zwierzaki dziko żyjące.

Zdjęcia:123rf.com

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.