Niestety nie da się uniknąć śmierci zwierzaka i trudnej żałoby, nawet jeśli poprzedza je charakterystyczne zachowanie psa przed śmiercią. To naturalne zjawisko, choć niezwykle emocjonujące i trudne dla domowników, dla których pies był najlepszym towarzyszem przez wiele lat. W takich sytuacjach warto przede wszystkim poprosić o wsparcie najbliższych. Niektóre osoby mogą wymagać nawet pomocy psychologa i trzeba podkreślić, że nie jest to powód do wstydu. Przywiązanie i smutek związany z odejściem pupila to bardzo trudne emocje, które warto przepracować ze specjalistą. Jakie może być zachowanie psa przed śmiercią? Jak można mu pomóc? Gdzie możesz pochować swojego pupila? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Pies jako ważny członek rodziny
Nie da się zaprzeczyć, że pies może stać się prawdziwym członkiem rodziny. Wnosi do domu wiele szczęścia, miłości, uczy troski i odpowiedzialności, szczery i lojalny na zawsze zostaje w sercu właścicieli. Jeśli w twoim życiu od zawsze były obecne zwierzaki, z pewnością nie wyobrażasz sobie nawet jednego dnia bez ukochanego pupila. Jednak decydując się na adopcję psa ze schroniska lub zakup z hodowli, właściciel musi wykazać się odpowiedzialnością i być świadomy tego, że zwierzak będzie żył krócej niż on. To też ważna kwestia, którą należy wytłumaczyć najmłodszym. Śmierć psa jest nieunikniona.
Jak pogodzić się z utratą psa?
To bardzo trudne pytanie. Zadają je sobie osoby, których pies odszedł. Śmierć pieska wywołuje wiele emocji, szczególnie gdy następuje nagle. Silne poczucie straty to całkowicie normalne uczucie w takiej sytuacji. Pamiętaj, że warto pozwolić sobie na żałobę, wspominanie wspólnych chwil i przede wszystkim rozmawiać o tym z bliskimi. Oczywiście niektórzy wolą przeżywać trudne emocje w samotności.
Zachowanie psa przed śmiercią
Panuje powszechne przekonanie, że pies dokładnie wie, co się wydarzy. Wtedy wybiera sobie miejsce, w którym chce odejść. Gdy pies umiera, jest w tak zwanej agonii. Oznacza to, że stopniowo zanikają poszczególne funkcje życiowe. Zwierzak:
- nie ma siły;
- nie ma apetytu lub odmawia jedzenia;
- ma problemy z poruszaniem, nie ma siły wstać
- ma kłopot z utrzymaniem równowagi;
- boryka się z wymiotami, załatwia się pod siebie;
- cierpi na bezdech;
- może nawet stać się agresywny.
Wygląda to w ten sposób, gdy pies umiera ze starości. W niektórych przypadkach, gdy właściciel czworonoga nie może dłużej oglądać cierpienia, decyduje się na wizytę u lekarza weterynarii i poddanie psa eutanazji. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy w obliczu zbliżającej się śmierci pies ma problemy z oddychaniem. Wówczas jego oddech jest płytki, nieregularny, wdech i wydech mają zaburzone proporcje i są wyczerpujące dla pupila.
Zachowaj spokój w trudnej sytuacji
Najgorszym doradcą w takich sytuacjach jest panika. Właściciel czworonoga powinien zachować rozwagę, spokój i zapewnić ukochanemu zwierzakowi komfortowe i spokojne warunki w tym trudnym momencie. Wygodne legowisko i obecność opiekuna psa w ostatnich chwilach ukochanego zwierzęcia to kluczowe kwestie. To także moment na pożegnanie się z czworonogiem, które może być bardzo pomocne w uporaniu się ze stratą. Traktuj swojego pupila z należytym szacunkiem, głaskaj go i spokojnie do niego mów. Pamiętaj, że ci ufa nawet w takiej chwili! Możesz przy nim być nawet wtedy, gdy podejmiesz decyzję o eutanazji.
Zachowanie psa przed śmiercią – pomoc lekarza
Czasami trudno jest rozpoznać, co dokładnie dolega pupilowi. Wielu właścicieli nie chce dopuścić do siebie myśli, że psi przyjaciel przygotowuje się na śmierć. W takich chwilach warto udać się do lekarza weterynarii, który będzie wiedział, czy można mu jeszcze w jakiś sposób pomóc i przedłużyć jego życie. Uśpienie psa to dla opiekunów ostateczność, choć w niektórych przypadkach jest to jedyne rozwiązanie, aby uchronić psa przed bólem i cierpieniem w ostatnich chwilach. Jeśli oznaki cierpienia są bardzo widoczne i przewlekłe, a leki nie pomagają, tylko osłabiają psa, eutanazja może ulżyć pupilowi.
Zastrzyk wykonuje doświadczony weterynarz, wcześniej opiekunowie mogą pożegnać się z czworonogiem, co ułatwia przejście żałoby po ukochanym psie. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii przyjedzie do domu, aby zapewnić psu komfort odejścia w godnych warunkach, w znanym otoczeniu.
Jak poradzić sobie po śmierci psa?
Zastanawiasz się pewnie, czy istnieje prosty sposób, który pozwoli szybko uporać się z ogromną stratą i cierpieniem z powodu śmierci swojego psa? Niestety to kwestia indywidualna, zależy od wrażliwości danej osoby, jej umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami i stopnia przywiązania do psa. Każdy postępuje inaczej w obliczu śmierci, widząc zachowanie psa przed śmiercią.
Pierwszy krokiem powinno być po prostu pozwolenie samemu sobie na przeżywanie i doświadczanie wszystkich emocji. Ukrywanie i tłumienie uczuć nie jest dobrym pomysłem. Bardzo ważną rolę odgrywają również osoby z najbliższego otoczenia i otrzymane od nich wsparcie. Jeśli właściciel psa nie jest w stanie poradzić sobie z emocjami i stale odczuwa ogromny smutek, warto poszukać pomocy u psychologa lub psychiatry.
Cmentarze dla zwierząt
Cmentarze dla zwierząt to z pewnością coś dla osób, które traktowały swojego psa, jako prawdziwego członka rodziny. Pochowanie psa w konkretnym miejscu, które w każdej chwili można odwiedzić to dobre rozwiązanie, które może pomóc szybciej uporać się ze stratą. W takim miejscu można wspominać wspólne chwile, zostawić ulubione zabawki i po prostu pogodzić się z tym, że pies odszedł. W Polsce nie ma wielu cmentarzy dla psów, choć powstają one coraz częściej.
Alternatywą może być kremacja psa na indywidualne zlecenie. Nie jest to samo, co utylizacja, gdzie zwierzęta są spalane w kilka osobników w jednej komorze. Będziesz musiał zapłacić za takie ostatnie pożegnanie swojego zwierzaka, ale jego prochy możesz zamknąć np. w urnie albo w formie pamiątkowej figury.
Zachowanie psa przed śmiercią człowieka
Warto też wiedzieć, że zachowanie psa przed śmiercią człowieka mu szczególnie bliskiego będzie odbiegało od normy. Pies zaczyna być wtedy niespokojny, nie chce jeść i załatwiać swoich potrzeb. Może nie chcieć opuszczać człowieka nawet na krok, zwłaszcza gdy cierpi on z powodu przewlekłej choroby. Wiele psów po śmierci opiekuna wpada w depresję. Za takie zachowanie odpowiedzialny jest nie tylko instynkt. Według naukowców zachowanie psa przed śmiercią człowieka wynika ze zmian m.in. zapachu ciała, które są efektem stanu agonalnego.
Ból po starcie ukochanego psa jest ogromny, szczególnie gdy zajmował on bardzo ważne miejsce w rodzinie. Trudno go w jakikolwiek sposób osłabić. Jakie może być zachowanie psa przed śmiercią? Istnieją pewne symptomy mogące świadczyć o tym, że nieuchronnie zbliża się ten trudny moment. W takiej sytuacji możesz jedynie zapewnić czworonożnemu przyjacielowi diagnozę lekarza weterynarii i należną opiekę. Niektóre psy faktycznie są w stanie stwierdzić, na kiedy przypadną ostatnie dni ich życia.