W poradniku wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działa smycz behawioralna oraz powiemy, kiedy warto ją stosować. Dowiesz się również, jak używać jej prawidłowo, by szkolenie było w pełni bezpieczne oraz skuteczne. Sprawdź więcej!
Jak działa smycz behawioralna? Kiedy ją stosować?
Smycz behawioralna nazywana również treningową, zaciskową bądź dławiącą działa podobnie jak łańcuszki treningowe. Należy założyć ją bezpośrednio na szyję czworonoga. Jej obwód jest regulowany poprzez zacisk w tym miejscu i właśnie w tym tkwi sekret jej działania. Pamiętaj jednak, by nie mylić jej z ringówką, czyli smyczą wystawową, która służy jedynie do prezentowania psa na wystawie, ale nie jest używana na co dzień.
Kiedy stosuje się narzędzie tego typu? Przede wszystkim do szkolenia psów przejawiających zachowania agresywne wobec innych zwierząt lub – co gorsza – ludzi. W takim przypadku smycz behawioralna nie tylko tłumi niepożądaną agresję, ale także wzmacnia negatywnie inne zachowania unikowe. Stosuje się ją także w nauce chodzenia na smyczy psa, który ciągnie, jednak istnieje wiele metod pozytywnych, które nie wymagają użycia siły i dyskomfortu wobec pupila.
Jak używać smyczy behawioralnej z dławikiem?
Jeżeli chcesz, by używanie smyczy behawioralnej z dławikiem miało sens, musisz to robić w prawidłowy sposób, który wskazać może tylko doświadczony behawiorysta. W momencie, kiedy twój podopieczny zaczyna ciągnąć, nigdy nie szarp za linkę. Ruch nie może być mocny i nagły tylko delikatny oraz płynny. Istotny jest także jego kierunek. Powinieneś pociągnąć prostopadle do głowy zwierzaka, a więc do góry, a nie w bok lub do tyłu.
Ruch tego typu jest dla psa nieprzyjemnym doświadczeniem, dlatego powinien zostać wykonany w odpowiednim momencie oraz nie trwać długo. Jeśli twój podopieczny zaczyna ciągnąć, zaciskasz smycz, po czym zwalniasz go od razu, kiedy ten hamuje. Gdybyś przyciągnął go do siebie, dałbyś mu sygnał, że dyskomfort pojawia się nie tylko w chwili, gdy ciągnie, ale także jak cię wyprzeda, a nawet idzie przy twojej nodze. Pamiętaj, by nie zapominać także o nagradzaniu psa. W momencie, gdy zrówna się z tobą, od razu go pochwal i podaj mu smakołyk.
Czy behawioralnej smyczy treningowej można używać codziennie?
Behawioralna smycz treningowa, jak nazwa wskazuje, służy jedynie do szkolenia psa, a nie jego wyprowadzania. Może sprawdzić się wobec zwierzaków o delikatniejszej budowie, dla których założenie kolczatki byłoby już bólem, a nie jedynie dyskomfortem. Jeśli nauczysz psa odpowiednim zachowań podczas szkolenia na zaciskowej obroży, powinien stosować się do tego również na tej tradycyjnej. Jednak w przypadku, gdyby słuchał się jedynie na smyczy behawioralnej, możesz wychodzić na spacery, korzystając z dwóch modeli.
Absolutnie nigdy nie puszczaj psa luzem, gdy ma na sobie założoną obrożę zaciskową. W ten sposób może dojść nie tylko do uduszenia twojego podopiecznego, ale także innego zwierzaka, który bawi się z nim w danym momencie.
Smycz behawioralna może być doskonałym narzędziem do korygowania niepożądanych zachowań. Nie należy jednak używać jej do codziennego wyprowadzania psa, a jedynie podczas szkoleń, najlepiej pod okiem doświadczonego behawiorysty. Pamiętaj jednak, że jeśli zwierzak jest agresywny, powinien nosić kaganiec.