Czym jest obroża elektryczna dla psa?

obroża elektryczna dla psa wyżeł

Błędem jest postrzeganie obroży czy też smyczy elektronicznej dla psa w kategoriach krzywdzenia zwierzęcia. Nie powinna być ona utożsamiana z przemocą wobec czworonoga, a ze sposobem na jego ułożenie w specyficznych sytuacjach. Dlatego takie elektroniczne urządzenie z powodzeniem może być określane jako obroża szkoleniowa czy obroża treningowa dla psa.

To akcesorium przeznaczone do szkolenia czworonogów wszystkich ras. Mocna, elektryczna obroża treningowa dla psa składa się z dwóch elementów:

  • nadajnika, który znajduje się w rękach właściciela lub trenera psa;
  • odbiornika – właściwej elektronicznej obroży dla psa, która ma postać paska zapinanego na szyi zwierzęcia i odbiornika o mniejszych wymiarach, z zamontowanymi elektrodami.

W nadajniku o wymiarach niewielkiego telefonu lub krótkofalówki znajdują się:

  • bateria zasilająca;
  • antena o określonym zasięgu;
  • przyciski pozwalające na wysłanie sygnału do obroży treningowej, która w reakcji zaczyna wibrować, wydawać dźwięki i emitować impuls elektryczny. 

Należy przy tym zaznaczyć, że obroża elektryczna dla psa nie stanowi dla niego w żadnym wypadku zagrożenia. Przy zaawansowanych elektronicznie rozwiązaniach tego typu można ustalić samodzielnie odpowiedni względem wielkości czworonoga poziom impulsu statycznego.

Jak działa obroża elektryczna dla psa?

obroża elektryczna dla psa trawa

W praktyce wykorzystywanie obroży elektrycznej dla psa jest działaniem czasowym, które powinno przynieść w krótkim czasie pozytywne efekty. Sama obroża powinna być zapięta dosyć ciasno, ale nie tak, by zwierzak odczuwał dyskomfort przy jej noszeniu. Drugi element systemu smyczy elektronicznej dla psa, czyli pilot, znajduje się w ręku właściciela lub trenera. W momencie, gdy czworonóg zachowa się niewłaściwie, na przykład zacznie uciekać na spacerze, można za pomocą pilota wysłać do obroży sygnał inicjujący impuls, dźwięk lub wibracje.

Impuls elektryczny, który generuje obroża elektryczna dla psa, zawsze jest rejestrowany poniżej progu bólu odczuwanego przez zwierzę. Nie jest to doświadczenie przyjemne, ale też nie można mówić o krzywdzeniu zwierzęcia.

Jak wybrać odpowiednią obrożę treningową dla psa?

Podstawą przy kupowaniu obroży elektronicznej dla psa jest dopasowanie jej do wagi i wielkości zwierzęcia oraz do własnych wymagań. Rozwiązanie to musi mieć odpowiednie napięcie, by impuls elektryczny działał na zwierzę dyscyplinująco, ale nie zrobił mu krzywdy – zwykle takie urządzenia są wyposażone w baterię o napięciu od 3 do 9 V. Przy kupowaniu obroży elektrycznej dla psa trzeba też sprawdzić jej zasięg oraz funkcje, jakie oferuje – impuls elektryczny, dźwięki oraz wibracje.

Zastosowanie elektrycznej obroży dla psa przy tresurze

obroża elektryczna dla psa siad

Elektroniczne obroże dla psów są przydatne przy oduczaniu czworonoga niepożądanych zachowań. Jeśli twój pupil jest duży i często ucieka na spacerach, warto wykorzystać obrożę elektryczną jako jeden z elementów treningu. Dla psa będzie ona stanowiła element dyscyplinujący. Kiedy posłużysz się pilotem od obroży i komendą słowną, wzmocnisz ją i uzyskasz najprawdopodobniej natychmiastowy skutek w postaci zaniechania nieprawidłowego zachowania u pupila.

Wielu trenerów psów poleca wykorzystanie elektronicznej obroży szkoleniowej w przypadku zwierząt odebranych właścicielom, którzy źle je traktowali, albo pupili ze schroniska. Jeśli inne metody zawodzą, a zwierzę po prostu nie słucha komend trenera i przeciwstawia się im, można wspomóc się elektryczną obrożą dla psa. Pomoże ona w komunikacji i w socjalizowaniu zwierzęcia, czyli wychowywaniu do życia z rodziną.

Celem wykorzystania obroży elektrycznej dla psa jest zlikwidowanie złych nawyków. Zanim jednak zostanie ona użyta, warto wykorzystać wszystkie inne metody. Pamiętaj, że obrożę elektryczną dla psa trzeba dobrze dopasować do masy zwierzęcia i nauczyć się, jak prawidłowo ją obsługiwać. Z tego powodu nigdy nie decyduj się na jej samodzielne wprowadzenie – zawsze rób to z doświadczonym trenerem.

Jednocześnie elektroniczne obroże dla psów pomagają w skupieniu uwagi czworonogów na właścicielu i na wykonaniu odpowiedniego zadania. Pies mimowolnie, automatycznie uczy się posłuszeństwa, na którym zależy właścicielowi.

Zalety stosowania obroży szkoleniowej dla psa

obroża elektryczna dla psa park

Elektryczna obroża treningowa dla psa przynosi bardzo dobre efekty szkoleniowe nawet w przypadku opornych na naukę czworonogów. Działa na instynkt zwierzęcia i może być traktowana jako ręka trenera o większym zasięgu oddziaływania. Zapewnia więc efektywną pomoc przy treningu i oduczaniu pupila złych nawyków.

Obroża elektryczna dla psa pozwala na podjęcie natychmiastowej reakcji na złe zachowanie zwierzęcia niezależnie od tego, w jakiej odległości znajduje się od właściciela. Oczywiście, wszystko w zakresie oddziaływania pilota i jego zasięgu. Dzięki elektrycznej obroży dla psa można szybko wyszkolić go, bez wpływania na jego psychikę i używania bolesnego systemu kar cielesnych. To metoda szkoleniowa pozwalająca na bezpośrednią komunikację ze zwierzęciem. Służy do skutecznego wyegzekwowania podstawowych komend, jak i do nauki bardziej złożonych poleceń i czynności.

Jakie opinie ma obroża elektryczna dla psa?

obroża elektryczna dla psa kanapa

Nie brakuje negatywnych głosów dotyczących wykorzystywania obroży elektrycznej dla psa. Opinie te jednak nie opierają się zwykle na obiektywnych i sprawdzonych przesłankach, ale na własnych uprzedzeniach i niewiedzy osób je wypowiadających. Kynolog czy profesjonalny szkoleniowiec zwierząt wie, że impuls przesyłany przez obrożę nie jest groźny dla czworonoga. Jednocześnie ma też świadomość, że narzędzie to – niewłaściwie wykorzystane – będzie szkodliwe jak każde inne.

Podstawowy trening w przypadku większości psów nie wymaga stosowania obroży elektrycznej. Dla psa ważniejsza jest motywacja i pozytywne wzmocnienie zachowania. Czasem jednak wprowadzenie takich narzędzi szkoleniowych jak obroża treningowa jest konieczne, gdy pies stwarza zagrożenie dla siebie samego i innych. Warto to jednak robić pod kontrolą doświadczonego trenera.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Adam Buczek