Pies do bloku to wybór wymagający dokładnego przemyślenia. Mieszkasz w małym mieszkaniu, ale marzy ci się czworonożny towarzysz? Wcale nie musisz rezygnować z posiadania pupila, ale zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Najważniejsze kwestie:

  • Kryterium wielkości nie powinno być jedynym przy wyborze psa do bloku.
  • Dobrze przemyśl, jaką ilością czasu dla psa dysponujesz, szczególnie w zakresie regularnych spacerów i zabawy.
  • Nie kieruj się wyłącznie wyglądem psa. Poznaj charakter i predyspozycje rasy, zanim się na nią zdecydujesz.
  • Obiektywnie oceń swoje warunki mieszkaniowe. Wysokie piętro i brak windy mogą być utrudnieniem.

Jaki pies do bloku? Czy spełniasz wszystkie psie potrzeby?

Pies chart leży na kanapie

Jaki pies do bloku będzie najlepszy? Jedni mówią, że żaden, inni – że każdy. A jak jest w rzeczywistości? Mamy dobrą wiadomość – jeśli masz wystarczająco dużo czasu na zaspokojenie wszystkich psich potrzeb, rasa czy wielkość psa do bloku właściwie nie ma żadnego znaczenia. Pies w bloku może odnaleźć się znakomicie. Twój pupil będzie szczęśliwy, przebywając z kochającym opiekunem nawet na najmniejszym metrażu mieszkania, jeśli tylko będzie miał tam miejsce do spokojnego odpoczynku, a także zapewnioną regularną, zdrową aktywność, odpowiednie jedzenie i opiekę.

Odpowiednie żywienie

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad każdym zwierzęciem jest jego odpowiednie żywienie. Powinno ono być dostosowane do wieku, wielkości i kondycji pupila. Wśród psów wybieranych do bloku jest wiele małych ras, dla których dobrą opcją będzie np. karma Brit Care Mini Lamb, z granulatem dostosowanym do małych pyszczków. W przypadku wrażliwych psów średniej wielkości sprawdzi się natomiast Brit Mono Protein Lamb. 

Pamiętaj, że psy w mieszkaniu wymagają regularnych spacerów i aktywności. Jeśli pupil jest zdrowy, a zauważasz, że mimo twoich starań przybiera na wadze, warto wesprzeć te działania także odpowiednią karmą dla psów z tendencją do tycia lub nadwagą, taką jak Brit Premium by Nature Light.

Brit Premium by Nature Light
Brit Premium by Nature Light
  • karma z indykiem i owsem
  • odpowiednia dla psów z nadwagą
  • bez dodatku GMO oraz soi
Brit Mono Protein Lamb
Brit Mono Protein Lamb
  • karma dla wrażliwych psów
  • jedno białko pochodzenia zwierzęcego
  • jagnięcina – bez glutenu soi i GMO
Brit Care Mini Lamb
Brit Care Mini Lamb
  • hipoalergiczna karma dla psów małych ras
  • delikatny smak jagnięciny
  • granulat dostosowany do rozmiarów małych szczęk

Miejsce dla psa i psich rzeczy

Choć wielu opiekunów dzieli łóżko z psem, pupil mimo wszystko powinien mieć własne miejsce do spania – ciche i spokojne, w którym będzie mógł komfortowo odpocząć. W przypadku psiaków, które źle znoszą samotność, czasem może przydać się klatka kennelowa. Zależnie od wielkości psa może ona zająć sporo miejsca, dlatego warto przemyśleć układ mebli w pokoju, w którym ma stanąć. 

Ważne jest także zorganizowanie miejsca do spokojnego jedzenia posiłków – takiego, w którym pies zje i napije się wody bez stresu i przeszkód. Do miski z wodą pies powinien mieć stały, wygodny dostęp. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz karmę suchą. 

Spacery i aktywność

Najważniejszą kwestią w przypadku decyzji o wzięciu psa do bloku jest zaplanowanie czasu swojego i pozostałych domowników tak, by pupil miał zapewnione regularne długie spacery. Typowy pies w bloku jest wyprowadzany częściej, niż pies mieszkający w domu z ogródkiem. Nie oznacza to niestety, że spacery zaspokajają jego wszystkie potrzeby, poza typowo fizjologicznymi. Należy pamiętać, że oprócz nich ważna jest eksploracja, bodźce, szczególnie zapachowe, i codzienna dawka ruchu, którego podczas codziennego okrążenia bloku będzie zbyt mało. 

W mieszkaniu natomiast powinny znaleźć się odpowiednie zabawki, np. bezpieczne gryzaki zaspokajające potrzebę żucia czy pluszaki do podgryzania i wtulenia się w czasie drzemki. Inaczej pies prawdopodobnie sam znajdzie sobie zajęcie, jednak może wówczas ucierpieć wyposażenie twojego mieszkania.

Socjalizacja i wyzwania intelektualne

Choć nie każdy pies jest duszą towarzystwa i nie warto go zmuszać do kontaktu z innymi psami, to jednak mądra socjalizacja jest istotna, by wiedział, jak zachować się przy innych czworonogach oraz różnych ludziach. 

Równie ważne jest przyzwyczajenie psa do przebywania w mieszkaniu podczas nieobecności opiekuna, by nie zakłócał on spokoju sąsiadów.

Życie w bloku nie wyklucza aktywności i stymulacji intelektualnej psa. Uczenie się nowych sztuczek, treningi fitpaws, a także różne zabawy węchowe mogą z powodzeniem odbywać się w czterech ścianach i są niezwykle przydatne zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nie zachęca ani psa, ani opiekuna do długich wypraw.

Jaką rasę psa do bloku wybrać?

shih tzu na kanapie

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać psa do bloku, by nie sprawiał ci zbyt dużych problemów, koniecznie dowiedz się więcej o charakterystyce wymarzonej rasy, zanim zaprosisz szczeniaka do swojego mieszkania. Przed zakupem wybranej rasy musisz poznać ją lepiej. Myśl też perspektywicznie i obiektywnie oceń swoje warunki mieszkaniowe. Kiedyś twój pies zestarzeje się lub będzie chory, wymagając przy tym np. znoszenia po schodach. Mały metraż nie jest więc jedynym aspektem, który musisz uwzględnić.

Atutem małego psa do mieszkania niewątpliwie są o wiele mniejsze akcesoria, takie jak legowisko czy miski, a nawet miejsce do przechowywania zapasu pożywienia. Nie oznacza to jednak, że jako najlepszy pies do bloku sprawdzi się ten najmniejszy! Czworonogi ras miniaturowych często są tak żywiołowe, że przy braku spełnienia ich potrzeb lub nieodpowiednim wychowaniu będą uciążliwe nie tylko dla opiekuna, ale i dla całego bloku.

Z kolei psy dużych ras, choć w domu bywają spokojniejsze, mogą wymagać dłuższych spacerów i częściej narażone są na choroby układu ruchu. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań na wyższych piętrach w bloku bez windy. Chodzenie po schodach może przyczyniać się też do problemów z kręgosłupem, szczególnie u psów o mocno wydłużonej sylwetce. 

Są jednak psy, które z uwagi na swoją wielkość, aktywność czy predyspozycje lepiej niż inne rasy nadają się do niewielkiego mieszkania. Wybieraj mądrze, kierując się nie tylko wyglądem zwierzaka, ale też jego charakterem oraz swoim stylem życia. Poniżej znajdziesz przykładowe rasy, które mogą ułatwić ci wybór psa. 

Chihuahua

To jedna z najmniejszych ras psów na świecie. Taki mały piesek do bloku wydaje się idealny. W rzeczywistości jest jednak bardzo energiczny. Psy tej rasy są bardzo czujne, a każde niepokojące z ich punktu widzenia zdarzenie potrafią głośno obwieścić. Ze względu na swój rozmiar są bardzo delikatne, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi.

Maltańczyk

Ten popularny biały czworonóg może być doskonałym psem do bloku. Ma długą sierść, lecz nie linieje, co jest niezaprzeczalnym atutem. Pamiętaj jednak, że jego długa okrywa wymaga bardzo regularnej pielęgnacji. Przedstawiciele tej rasy są zazwyczaj długowieczni.

Yorkshire terrier

To zdecydowanie jedne z bardziej popularnych piesków do bloku i nie tylko. Niech nie zwiedzie cię ich mały rozmiar i słodki wygląd! Te urocze psy są bardzo aktywne, uparte i charakterne. Mogą być też przy tym dominujące i nieufne. Jednocześnie są urocze i wdzięczne – mocno przywiązują się do swoich opiekunów.

Jack russell terrier

JRT to jedna z bardziej popularnych psich ras. Są lojalne, łagodne, czujne, odważne i ciekawskie. Nie zapominaj, że to psy myśliwskie – bardzo żywiołowe. Mieszkanie w bloku dla aktywnej rasy, jaką jest jack russell terrier, może być wyzwaniem dla opiekuna. Przez swoją ekscytację i niecierpliwość wobec dzieci nie zawsze sprawdzają się w roli psów rodzinnych. Są długowieczne i mają wdzięczne usposobienie.

Shih tzu

Shih tzu to dobry kandydat na psa do bloku. Jest towarzyski i wesoły. Ma łagodne nastawienie do dzieci i osób obcych. Jedynym ewentualnym problemem może być sierść, która wymaga regularnego czesania, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. Poza tym to czworonóg dość spokojny, ufny i niewymagający.

Buldog francuski

Ten krępy, mały pies jest skory do zabawy, ale też do długiego wylegiwania się. Nie szczeka często. Niewielki metraż mieszkania nie będzie miał dla niego znaczenia. Jest przyjazny, może być dobrym psem dla rodziny, ale też towarzyszem singla. Dużym utrudnieniem mogą być problemy zdrowotne, na które często cierpią psy ras brachycefalicznych.

Pies do bloku ze schroniska

pies na fotelu

Bezdomnych psów jest niestety bardzo dużo. Jeśli nie zależy ci na konkretnej rasie i rozważasz przygarnięcie psiaka ze schroniska czy fundacji – zdecydowanie podążaj tą drogą, ale rób to mądrze. Adopcja to często dobra decyzja nie tylko ze względu na poprawienie losu konkretnego czworonoga.

W przypadku psów dorosłych, zwłaszcza tych przebywających w domach tymczasowych, możesz uzyskać szczegółowe informacje od dotychczasowych opiekunów o charakterze zwierzęcia, jego stosunku wobec innych psów, zachowaniu w mieszkaniu oraz potrzebach. Jeśli masz szansę je otrzymać, nie bagatelizuj tego.

Pracownikom i wolontariuszom również zależy na tym, by adoptowane zwierzaki nie sprawiały swoim nowym opiekunom przykrych niespodzianek i nie trafiały z powrotem do schronisk. Doświadczony opiekun tymczasowy nie będzie bezrefleksyjnie zachwalał psa, ale uświadomi ci wszystkie minusy opieki nad nim, byś mógł podjąć wyważoną decyzję. Warto porozmawiać z opiekunami w schronisku i zapytać, który pies do bloku według ich obserwacji sprawdzi się najlepiej. Niektóre z nich mieszkały już w takich warunkach i lepiej się zaadaptują. 

Idealny pies do bloku wcale nie oznacza leniwej kluseczki, która godzinami będzie wylegiwać się na kanapie. Najmniejsze rasy niekoniecznie będą najlepszym wyborem, a wielkość mieszkania nie zawsze ma tak wielkie znaczenie, jakby się wydawało. Czworonóg danej rasy polecanej jako pies do bloku nie musi też sprawdzić się akurat w twoim przypadku. Dobrze się zastanów, czy jesteś w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby swojego wymarzonego pupila, zanim zdecydujesz się przyjąć go pod swój dach.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)