Sprawdź, jak oduczyć psa sikania w domu. Ten nieprzyjemny problem może mieć bardzo różne przyczyny. Poznaj je i dowiedz się, dlaczego twój pies załatwia się w domu, oraz jak go tego oduczyć. Koniecznie sprawdź te sposoby.
Posiadanie w domu szczekającego czworonoga niesie za sobą wiele radości. Nie da się jednak uciec przed mniej przyjemnymi aspektami tej relacji. Niezależnie od tego, czy razem z tobą zamieszka szczeniak, czy dorosły pies, który jeszcze nigdy nie mieszkał w domu, będziesz musiał zastosować trening czystości.
Jak oduczyć psa sikania w domu? Poznaj przyczyny
Okres, w którym pies sika w domu, może być naprawdę frustrujący, dlatego warto robić wszystko, aby był on jak najkrótszy. Aby móc zastosować konkretną metodę, musisz dojść do tego, dlaczego właściwie twój psiak załatwia się na podłogę.
W przypadku szczeniaków odpowiedź zazwyczaj jest bardzo prosta. Małe pieski, podobnie jak ludzkie niemowlęta, nie kontrolują zwieraczy. Na szczęście trening czystości nie jest skomplikowany i nawet dwunastotygodniowe szczenię może nauczyć się stopniowo przenosić swoją toaletę na zewnątrz.
Bardzo często zdarza się jednak tak, że w domu załatwia się dorosły pies. Jakie są tego przyczyny? Wiele zależy od konkretnego przypadku. Zwykle psy adoptowane ze schroniska lub wzięte z ulicy nie mają żadnego doświadczenia w kwestii życia w mieszkaniu. Jak nauczyć psa sikać na dworze, jeżeli nigdy wcześniej nie miał on takich doświadczeń? Na szczęście są na to sposoby. Przeczytasz o nich poniżej.
Zupełnie inną kwestią jest sytuacja, kiedy pies nagle zaczyna załatwiać się na podłogę. Wówczas należy przede wszystkim wykluczyć problemy zdrowotne. Często powodem jest nadmierna nerwowość albo lęki. W zależności od przyczyny dobiera się dokładną metodę radzenia sobie z problemem.
Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?
Uzbrój się w cierpliwość
Jeszcze zanim rozpoczniesz ze swoim psiakiem trening czystości, weź pod uwagę fakt, że każde zwierzę jest inne. Nasi podopieczni mają różne organizmy, różne charaktery i różną przeszłość. Właśnie dlatego nie ma ani jednego uniwersalnego tempa nauki, ani jednego uniwersalnego sposobu na każdego psa.
Staraj się poznać swoje zwierzę. Obserwuj jego zwyczaje i zachowania – to pozwoli na szybsze ustalenie przyczyn załatwiania się na podłogę. Dzięki temu będziesz mógł także wybrać konkretny sposób działania. Przygotuj się jednak na to, że może to trochę potrwać.
Wzmacniaj pozytywnie
Sprzątanie moczu z podłogi, dywanu a nawet łóżka nie jest przyjemnym zadaniem. Zanim jednak zawładnie tobą frustracja i złość, weź pod uwagę fakt, że pies jest żywą istotą, która nie działa jak dobrze zaprogramowana maszyna. Trening czystości powinien opierać się na wsparciu z twojej strony. Nie krzycz na zwierzę i pod żadnym pozorem nie stosuj przemocy fizycznej. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, zrozumienie i pozytywne wzmacnianiem pożądanych zachowań.
Jak oduczyć psa sikania na dywan? Trening szczeniaka
Jak oduczyć psa załatwiania się w domu, jeżeli mamy do czynienia ze szczenięciem? Trening czystości należy zacząć od ustalenia schematu załatwiania się twojego psa. Małe pieski najczęściej siusiają:
- po przebudzeniu
- podczas zabawy lub tuż po niej
- około dwudziestu minut po jedzeniu
Warto zaznaczyć, że mały szczeniak w żaden sposób nie sygnalizuje tego, że ma zamiar opróżnić pęcherz. Zazwyczaj robi to tam, gdzie stoi, bez żadnego ostrzeżenia. Pamiętaj, że psie dziecko dopiero między trzecim a czwartym miesiącem życia zyskuje kontrolę nad swoim pęcherzem. Dlatego jakiekolwiek próby karania go za złe – w ludzkim mniemaniu – zachowanie mija się z celem.
Wielu opiekunów odczytuje czołganie się psa i lizanie nas po rękach jako „przepraszanie” za rzecz, którą zrobił źle. W istocie jest bardzo duży błąd. Pies nie ma pojęcia, co się stało. Wie jedynie, że jesteś zły i dlatego swoim zachowaniem próbuje załagodzić sytuację.
Szczeniak sika w domu? Wyposaż się w odpowiednie maty i dużo ciepliwości
Podczas nauki czystości bardzo pomoże ci specjalna mata chłonna lub zwykłe podkłady higieniczne. Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? Stopniowo wprowadzaj pozytywne skojarzenia z oddawaniem moczu w tym konkretnym miejscu. Nagradzaj pieska dobrym słowem i pysznym przysmakiem. Z czasem nauczy się, że to jest właśnie to odpowiednie miejsce.
Równolegle warto wprowadzać naukę czystości na spacerach. Staraj się zabierać szczeniaka na dwór kilkanaście minut po posiłku i po drzemce. Ze względu na szybki metabolizm maluchów na pierwszym etapie musisz spodziewać się częstych spacerów.
Tempo nauki jest bardzo indywidualne, dlatego staraj się nie niecierpliwić i nie krzyczeć na psa. Pozytywne wzmacnianie będzie miało lepsze (i szybsze) konsekwencje niż złość i frustracja.
Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?
Wielu nowych opiekunów zastanawia się, kiedy pies przestaje sikać w domu. Odpowiedź jest jedna – wtedy, kiedy go tego nauczymy. Pomimo utartego przekonania, że starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek, każdy jest w stanie zacząć załatwiać się wyłącznie na zewnątrz. Należy jedynie dobrze zdiagnozować przyczynę takiego stanu i zastosować odpowiednie metody.
Pies załatwia się w domu – problemy z nowym domownikiem
Psy, dla których mieszkanie w domu jest nowością, zazwyczaj nie rozumieją, dlaczego załatwianie prostych potrzeb fizjologicznych tak denerwuje opiekuna. W przeciwieństwie do kotów oddają one mocz i kał w dowolnych miejscach. Oszczędzają jedynie okolice swojego posłania oraz miski z jedzeniem.
Trening czystości należy rozpocząć zaraz po tym, jak pies trafi do naszego domu. Zasady są podobne jak w przypadku szczeniaków. Zdrowe dorosłe psy zazwyczaj załatwiają się dosyć regularnie, dlatego postaraj się wyłapać te momenty i zabieraj psa na dwór. Kiedy załatwi się na zewnątrz okazuj radość, chwal go i nagradzaj smaczkiem. Wkrótce zrozumie, że to trawnik, a nie podłoga jest odpowiednim miejscem na toaletę.
Z czasem wprowadzaj regularność spacerów. Dorosłe psy panują nad swoim pęcherzem i są w stanie wytrzymać nawet kilka godzin. Po pewnym czasie pies sam powinien sygnalizować, kiedy potrzebuje fizjologicznego spaceru.
Każdy pies jest inny. Niektóre uczą się czystości bardzo szybko, inne potrzebują trochę więcej czasu. Jeżeli czujesz, że nie dajesz sobie rady, nie bój się konsultacji z behawiorystą.
Pies zaczął sikać w domu – nie zapomnij o jego pielęgnacji
Sytuacja, kiedy pies nauczony czystości zaczyna sikać w domu, powinna przykuć twoją uwagę, ponieważ wymaga ona interwencji. Pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę do lekarza weterynarii. Badania przesiewowe moczu i krwi pozwolą ustalić, czy psiak nie cierpi na jakąś chorobę.
Jeżeli przyczyna zdrowotna zostanie wykluczona, najpewniej mamy do czynienia z przyczyną behawioralną. Bez konsultacji i przeanalizowania konkretnego przypadku nie da się jednoznacznie ustalić przyczyny lęku, nerwów lub stresu u psa. Zastanów się jednak, czy w ostatnim czasie zaszły w waszym życiu jakieś istotne zmiany, które mogłyby wywołać w zwierzaku negatywne emocje. Jeżeli możesz tę kwestię wyeliminować, zrób to. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, będziesz musiał spróbować innych metod.
Najbardziej skuteczna będzie konsultacja z behawiorystą, która pozwoli ustalić indywidualny sposób pracy z psem lękowym lub znerwicowanym. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie delikatnych suplementów diety, które pomagają łagodzić stres. W ostatnim czasie popularnym sposobem na radzenie sobie ze stresem u psa jest podawanie oleju CBD.
Pies, który nagle zaczyna sikać w domu, daje ci sygnały, których nie powinieneś ignorować. Bardzo często wystarczy wesprzeć zwierzę swoją obecnością, zapewnić mu więcej uwagi, czy ograniczyć stresogenne bodźce. Jednak bardzo możliwe, że problem rozwiąże jedynie konsultacja ze specjalistą.
Jak widać odpowiedź na pytanie, jak oduczyć psa sikania w domu jest zależna od jego wieku, sytuacji i okoliczności. Jest wiele skutecznych sposobów, wszystkie jednak łączy wspólny mianownik – konsekwencja, cierpliwość i wsparcie.
Na początku wraz z mężem mieliśmy spory problem, aby oduczyć naszego pieska sikania w domu. Sporo czasu nam zajęło zanim nauczył się załatwiania na zewnątrz, ale cieszę się, że to już za nami.
Witam mam moją sunię od szczeniaka a ma teraz 1,8m i problemem jest załatwianie się w nocy w domu. Prubowalam różnych sposobów aby ją odluczyc ale nie poskutkowało. Wychodzenie dość późno wieczorem też nic nie dało.Moze ktoś pomoże? Proszę. Jak była szczeniakiem to byla tydzień na szkoleniu i została oddana ze stwierdzeniem że nie da się wyszkolić.