Kontrola potrzeb fizjologicznych wymaga od psa określonego stopnia dojrzałości organizmu. Opiekunowie muszą wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Karanie pupila po przyłapaniu na gorącym uczynku i zabrudzeniu podłogi, butów czy dywanu nie przyniesie niczego dobrego. Tresura powinna polegać na nagradzaniu psa, kiedy załatwi się w pożądany sposób. Ważne jest nie tylko to, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze, ale też dbanie o stan zdrowia i psychikę zwierzaka.
Duże znaczenie ma także nauka sygnalizacji rzeczywistych potrzeb przez pupila i właściwa częstotliwość wychodzenia na spacery. Dla dorosłego osobnika 1–2 razy dziennie to za mało, a co dopiero mówić o maluchu. W treningu czystości możesz korzystać z akcesoriów – kuwet, mat i podkładów higienicznych.
Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Poznaj potrzeby fizjologiczne psa!
Pęcherze szczeniąt nie są szczególnie pojemne. Ponadto w pierwszych kilku tygodniach życia mięśnie odpowiedzialne za wstrzymywanie moczu pozostają zbyt słabe, by zatrzymać napierający strumień. Młody pies sika często, również z powodu silnych emocji. Początkowo nie będzie sygnalizować swoich potrzeb fizjologicznych w żaden szczególny sposób. Chęć oddania moczu może zdradzać pozycja z lekko obniżonym zadem – samce zaczynają podnosić tylną łapę po kilku miesiącach życia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze, musisz też znać czynniki, które skłaniają je do sikania i wypróżniania. Mały pies oddaje mocz:
- praktycznie zaraz po przebudzeniu rano, a także z drzemki w ciągu dnia;
- niedługo po zakończeniu zabawy;
- ok. 20–30 minut po posiłku;
- w wyniku silnej ekscytacji;
- w odpowiedzi na stres.
Wynika z tego, że szczeniętom należałoby zapewnić wyprowadzanie na spacer nawet 8–10 razy w ciągu doby. Mało kto może poświęcać pupilowi aż tyle czasu i uwagi. Trzeba pogodzić się z tym, że maluch nie wytrzyma całej nocy bez załatwienia swoich potrzeb. Jeśli po powrocie do domu zauważysz kałużę moczu na podłodze albo kupkę na dywanie, pozostaje ci tylko posprzątać. Zadbaj też wtedy o zneutralizowanie przykrego zapachu, a następnie połóż niedaleko np. legowisko. Psy często załatwiają się w wypróbowanych miejscach, gdzie czują się bezpiecznie. Jednocześnie nie robią tego w pobliżu miejsc, w których śpią i jedzą.
Nagradzaj dobre nawyki
Należy unikać przyzwyczajania malucha do załatwiania potrzeb fizjologicznych tylko w jednej czy dwóch lokalizacjach. Wyprowadzaj psa na spacer na różne trawniki, piasek, ubitą drogę czy do lasu. Niech poznaje okolicę i uczy się, że może sikać i robić kupę na więcej niż jednej powierzchni. Chwal i nagradzaj za każdym razem, kiedy twój mały przyjaciel upora się ze swoją potrzebą na dworze. Prędzej czy później zrozumie, że ulubiony smakołyk lub szczodrą dawkę głaskania dostaje wtedy, kiedy spełnia oczekiwania opiekuna, a ty oduczysz psa sikania w niepożądanych miejscach.
Nie stosuj kar, ale bądź stanowczy
Karcenie może przynosić efekty, ale ma też negatywne skutki. Zwierzęcy behawioryści podkreślają, że krzyki, wkładanie pyska do pozostawionych nieczystości czy szturchanie (o biciu nie wspominając) sprawią, że pies zacznie się bać i straci zaufanie do właścicieli. Trzeba być cierpliwym i stanowczym, co nie oznacza całkowitego pobłażania. Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze zamiast w domu? Kiedy zwierzak chce się załatwić w twojej obecności, musisz reagować – klaśnij w dłonie, gwizdnij, zwróć jego uwagę na siebie. Tak komunikujesz, że masz mu coś do przekazania w tym temacie i uczysz psa, by zasygnalizował potrzebę wyjścia na zewnątrz.
Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze – karmienie szczeniąt i spacery, maty do nauki czystości
W przypadku kilkutygodniowych szczeniąt warto korzystać z kuwet oraz chłonnych podkładów higienicznych. Ubikację dla psa należy dokładnie wyczyścić po każdym wypróżnieniu, z czasem całkowicie z niej zrezygnować. Z kolei maty dla psów i kotów posiadają chłonne włókna i nieprzemakalne spody – mocz się nie rozlewa, a przykra woń zostaje uwięziona. W miarę możliwości obserwuj swojego pupila i wynoś go na matę, jeśli zauważysz, że szykuje się do robienia siku. A jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Postępuj według poniższego schematu:
- najpierw matę należy położyć w miejscu, które upodobał sobie czworonóg;
- pochwal i nagródź psiaka zawsze, kiedy zdąży;
- wyrób w nim nawyk wchodzenia na podkład, a nie do konkretnego kąta w pomieszczeniu;
- w miarę, jak postępuje nauka psa, przesuwaj matę coraz bliżej drzwi wyjściowych;
- w końcu zacznij zabierać podkład na spacery;
- kiedy pies przyzwyczai się do sikania na dworze, możesz odstawić matę.
Dobrym pomysłem jest podawanie jedzenia i wychodzenie na toaletę w stałych, możliwie stabilnych porach. Psiak wypracuje sobie określony rytm, do którego będzie się systematycznie dostosowywać. Pamiętaj, że psi organizm nie uznaje koncepcji przestawiania zegarków. W takim razie jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze bez reorganizacji kalendarza obowiązków? Zamiast karmić psa, a potem chodzić z nim na spacery codziennie o tej samej godzinie, planuj je wewnątrz 1–2-godzinnych przedziałów czasowych. Dzięki temu ani maluch, ani pies dorosły nie będzie mieć problemów w związku ze zmianą czasu na letni lub zimowy.
Ile trwa nauczenie psa czystości? To zależy od czworonoga i właściciela!
Duży wpływ na tempo nauki ma też wiek szczeniaka, jego stan zdrowia czy warunki, jakie ma w swoim nowym domu i jego najbliższym otoczeniu. Jednym osiągnięcie porozumienia zajmuje ponad 3 miesiące, w innych przypadkach wystarczające efekty pojawiają się po niespełna 2 tygodniach.
Dojrzewanie fizyczne twojego pupila musi iść w parze z rozwojem psychoumysłowym. Wiesz, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze – ale przecież nie chcesz powtarzać treningu po ewentualnej przeprowadzce w miejsce, gdzie wszystko będzie dla zwierzaka nowe. Jeśli nie dasz mu dość uwagi i wsparcia, wychowasz żywego robota, który automatycznie będzie wykonywać określone czynności i polecenia, ale nie zrozumie twoich intencji w pełni.
Kto wie, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze, przeprowadzi też trening czystości dorosłego psa
Sikanie i wypróżnianie się na zewnątrz wcale nie są czynnościami, które automatycznie przychodzą z wiekiem czy pojawiają się instynktownie. Kilkuletni osobnik może nie być nauczony oczekiwanych zachowań z zakresu zachowania czystości. Często dotyczy to psów, które dorastały w schronisku. Przyszły właściciel czworonoga musi być przygotowany na ewentualność przeprowadzenia treningu zdawałoby się ukształtowanego już zwierzaka. Tutaj maty i kuwety niewiele pomogą – najbardziej liczą się:
- przyzwyczajenie do określonego rytmu dobowego (pory karmienia i spacerów);
- pozytywne wzmacnianie dobrych wzorców (pochwały, smakołyki, pieszczoty);
- cierpliwość i wyrozumiałość człowieka.
Masz inne pomysły na to, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Opisz je na przykładzie własnych doświadczeń z czworonogami!