To ile śpi pies, zależy od kilku czynników. Statystycznie psy przesypiają od dwunastu do czternastu godzin dziennie. Ich zapotrzebowanie na sen zmienia się jednak wraz z wiekiem. Warto jednak zwracać uwagę na to, by twój pupil sporo odpoczywał, ponieważ ma to wpływ na jego zdrowie. Jego organizm działa dokładnie tak, jak ludzki – po wysiłku, bieganie czy spacerze potrzebuje czasu na to, by się zregenerować. Rolą właściciela jest zapewnienie mu odpowiednich warunków.
Sen psa – jak długo śpią szczeniaki?
Szczeniaki przesypiają nawet trzy czwarte doby – wynika to z niewielkich rozmiarów ich organizmu oraz nieproporcjonalnych do niego pokładów energii.Zatem jeśli długość snu pieska wynosi 20 godzin w ciągu dnia, nie ma powodu do obaw. Warto jednak zrozumieć, dlaczego się tak dzieje. Nie tylko rozmiar szczeniąt oraz aktywność fizyczna mają wpływ na to, ile śpi pies – rolę odgrywają również emocje. Młody piesek mocno się ekscytuje, bardzo przeżywa wszystkie nowości, właśnie dlatego ich baterie wymagają dłuższego ładowania. Szczeniak nie tylko śpi w nocy, ale jego dzień jest przeplatany częstymi drzemkami. Ma tendencje do nagłego zasypiania w trakcie jakiejś czynności. Nie ma w tym nic dziwnego – to cecha charakterystyczna dla młodego wieku zwierzaka.
Ile śpi pies, kiedy jest dorosły?
Ile śpi pies, który jest już dorosły? Zdrowy psiak nie powinien przesypiać więcej niż piętnaście i mniej niż dziesięć godzin na dobę (optymalny czas wynosi 12–14 godzin snu). Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy od zmiennych takich jak aktywność psa i jego rozmiar. Psy, które bardzo dużo się ruszają, potrzebują także więcej czasu na regenerację sił. Jeżeli więc twój psiak odreagowuje podczas snu długie zabawy, nie masz się czym przejmować. W razie wątpliwości zawsze możesz jednak skorzystać z pomocy weterynarza.
Zapotrzebowanie na sen u starszych psów
Dorosłe psy potrzebują tyle samo snu? To czy pies śpi 12, czy 14 godzin również zależy od jego aktywności. Niektóre psy potrzebują większej ilości snu, inne natomiast mniejszej. Do tej pierwszej grupy zaliczają się między innymi psy myśliwskie, które potrzebują wielu bodźców i ruchu. Natomiast mniej czasu na sen poświęcają psy pracujące (np. pasterskie) – mają inny system odpoczynku.
Od tego zależy zdrowy sen dorosłego psa
Sen to jedna z podstawowych potrzeb żywych stworzeń. Nic więc dziwnego, że każdy pies potrzebuje snu. Zawsze zwracać uwagę na to, ile śpi pies.
Warto wiedzieć, co można zrobić, by zwierzak mógł się wysypiać i w ten sposób przyczyniać się do regeneracji organizmu. Najprostszym sposobem jest wprowadzenie codziennej rutyny do rozkładu dnia czworonoga. Jest to ważne zwłaszcza wieczorem, dlatego warto postawić na stałe godziny posiłków, ale także wyciszenie zwierzaka. Ostatni spacer powinien odbywać się spokojną trasą, gdzie nie ma tak dużego prawdopodobieństwa napotkania psich atrakcji. Lepiej także nie decydować się na bardzo angażujące zabawy, a postawić na takie, które pozwolą psu się uspokoić i poczuć senność.
Fazy snu psa
Jeżeli pies jest zdrowy, jego cykl snu składa się z dwóch faz – SWS oraz REM. Pierwsza to wczesna faza snu, w trakcie której psi mózg wycisza się i odpoczywa, ale nadal jest aktywny. Natomiast faza REM (Rapid Eye Movement), zwana również snem paradoksalnym, następuje w śnie głębokim, jakieś 10–20 minut po pierwszej. Jest to czas, kiedy z wysokiego poziomu aktywności mózg przechodzi w prawdziwą fazę spoczynkową. Mogą występować ruchy gałek ocznych oraz delikatne drgania kończyn, co niektórzy uważają za dowód, iż jest to psi sen.
Zapewnij swojemu psu dobrą jakość snu
Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi wartościowy sen, musisz zadbać o kilka kwestii. Najważniejszą jest posłanie – mimo że zwierzaki często lubią spać na przykład ulubionym fotelu swego właściciela, muszą mieć własne, wygodne legowisko. Należy przyzwyczajać go do takiego miejsca do spania już od pierwszych tygodni. Legowisko musi być nie tylko komfortowe, ale także ustawione w spokojnym zakątku, z którego jednak będzie mógł obserwować innych domowników. Może to mieć wpływ na to, ile śpi pies.
Co zrobić, by pies chciał spać w swoim legowisku?
Bywa również tak, że zwierzak unika posłania, który właściciel kupił z myślą o nim. Jeśli zauważysz, że pies w ciągu dnia chce spać, możesz zachęcić go, by skorzystał ze swojego legowiska. Co zrobić, by je polubił?
- Połóż tam jakąś swoją rzecz, na przykład koszulkę, która będzie przesiąknięta twoim zapachem;
- Postaw legowisko w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał, ale jednocześnie nie poczuł się wykluczony z rodziny;
- Jeśli pies zaakceptuje swój kojec, nie przestawiaj go w inne miejsce.
Bezsenność twojego psa – jak z nią walczyć?
Niepokoi cię, ile śpi pies? Bywa, że u swojego psa możesz zauważyć problemy ze snem. Jak się one objawiają u zdrowego dorosłego psa? Najbardziej oczywistym symptomem jest niemożność zaśnięcia. Zwierzak wierci się na kocu, w nocy chodzi po domu, a w ciągu dnia jest zmęczony. Brak dobrego snu odbija się więc na jego zachowaniu – jest apatyczny, może mieć przekrwione gałki oczne. Należy z tym walczyć, ponieważ niedobór snu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Sposoby na bezsenność
Jeżeli martwi cię zaburzona długość snu psa, skonsultuj się z weterynarzem albo behawiorystą. Warto zasięgnąć rady kogoś, kto się na tym zna. Problemy ze snem, mogą mieć na przykład podłoże bólowe, więc na początek trzeba wykluczyć tę możliwość. Pamiętaj, że psy chore świetnie kamuflują swoje dolegliwości. Oprócz tego warto zatroszczyć się o wspomnianą wcześnie rutynę oraz wieczorne rytuały wyciszające pupila. Czworonóg musi się także zmęczyć w ciągu dnia, więc zapewnij mu sporą dawkę ruchu, która będzie wymagała od niego sporej dawki energii.
Gdy zastanawia cię to, ile śpi pies, weź pod uwagę jego wiek oraz rozkład dnia. Bardziej aktywny zwierzak będzie potrzebował większej dawki snu. Natomiast małe kanapowce swoje drzemki rozkładają w nieco inny sposób. Niezależnie od tego właściciel powinien zadbać o ich potrzeby w tym zakresie.