Rysowanie jest jedną z najbardziej kreatywnych zabaw. Rysunek psa może z pozoru wydawać się trudny, jednak, korzystając z prostej instrukcji, szybko przekonasz się, że nie ma nic prostszego. Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Nawet jeżeli z początku narysowany pies nie będzie wyglądał tak, jak to sobie zaplanowałeś, z czasem na pewno wszystko się uda. Poniżej znajduje się instrukcja, jak narysować psa krok po kroku.
Szkic psa krok po kroku – czym rysować?
Dużym dylematem może być wybór materiałów, jakimi najlepiej narysować psa. Ołówki, kredki, flamastry, a może farby? Tak naprawdę wiele zależy od twoich preferencji i tego czym najlepiej się posługujesz. Podczas tworzenia rysunku psa od podstaw warto jednak wyposażyć się w ołówek.
Przy pomocy kartki, ołówka i prostej gumki stworzysz szkic psa, który w razie potrzeby będzie można poprawić lub wymodelować. Nie oznacza to jednak, że twój rysunek musi być szary i smutny! Gotowy szkic możesz dowolnie wykończyć i pokolorować!
Zanim zaczniesz komponować rysunek psa, przygotuj sobie kilka rzeczy:
- kartkę papieru – najlepiej, aby był to papier dobrej gramatury, jednak na początek sprawdzi się zwyczajna kartka do ksero. Najlepiej, aby była ona całkiem gładka;
- ołówki – najlepiej skorzystać z dwóch: miękkiego i twardego, jednak wybierz taki, którym najlepiej ci się operuje;
- gumkę do ołówka – będzie konieczna do wykończenia szkicu;
- narzędzia do kolorowania – tutaj masz bardzo dużą dowolność. Mogą to być farby, kredki lub flamastry
Czy rysunek psa trzeba kolorować? Oczywiście, że nie. Jeżeli natomiast chcesz, aby był barwny i – na przykład – przypominał twojego pupila, masz do wyboru wszystkie możliwe opcje. Farby plakatowe lub akwarelowe nadadzą rysunkowi niepowtarzalny charakter. Natomiast markery lub flamastry sprawią, że będzie on miał ciekawy nieco komiksowy styl.
Rysunek psa krok po kroku
1. Rysowanie psa – na początek kółka
Początek rysunku psa jest prostszy, niż może ci się wydawać. Podstawą całego szkicu będą proste kółka. Nie martw się, nie muszą być idealnie proste. Nie ma też potrzeby korzystania z cyrkla. Tym, na co musisz zwrócić uwagę, są proporcję.
Dwa najmniejsze kółka będą podstawą do narysowania głowy pieska. Jedno to sama głowa, a drugie to pysk. Poniżej umieść największe kółko, które będzie odpowiadało za klatkę piersiową zwierzaka. Nieco mniejsze koło umieszczone najniżej to zarys uda i zadu psiaka.
Rozmieszczenie kółek zależy od tego, w jakiej pozycji chcesz, aby siedział narysowany przez ciebie piesek. Może być usadowiony bokiem lub przodem do oglądającego obrazek. Wszystko zależy od twojej twórczej inwencji.
2. Szkic psa – konturowanie
Konturowanie to pierwszy krok do tego, aby rozmieszczone na kartce kółka miały szansę zamienić się w psa. Połącz dwa koła symbolizujące głowę i pysk zwierzaka, szkicując powoli kształty. Następnie przejdź do łączenia koła z klatki piersiowej z głową, tworząc barki i szyję.
Na koniec pozostaje ostatnie kółko, to które jest zarysem uda u zadu. Szkicuj delikatne linie, które połączą je z klatką piersiową. Konturowanie nie jest trudne, wymaga jednak dokładności, dlatego nie spiesz się i staraj się nadać swojemu psiakowi takie kształty, na jakich ci zależy.
3. Rysunek psa – łapy i ogon
Najtrudniejsze zdecydowanie za tobą! Rysunek psa ma już określony kształt i jest gotowy do etapu wykańczania. Powstały szkic jest na razie bardzo schematyczny, ale nie powinno cię to zniechęcać. Teraz bardzo ważny etap – pies musi otrzymać cztery łapy i ogon.
Do skutecznego narysowania tych elementów posłużą ci kółka, dlatego jeszcze ich nie wycieraj. Od największego – tego, które symbolizuje klatkę piersiową – będą odchodziły przednie łapy psa. Mniejsze kółko, które oznacza zad, będzie bazą dla ogona i tylnych łap.
To już ten moment, kiedy cały szkic psa powinien być gotowy. Masz teraz czas na wzmocnienie kreski i zaakcentowanie wszystkich potrzebnych elementów. Jeżeli widzisz, że coś wymaga naprawy, to jest ten moment, aby zetrzeć niedokładne linie lub coś dorysować.
4. Szkic psa – dodaj wszystkie potrzebne szczegóły
Teraz jest czas na wyposażenie twojego szkicu we wszystkie potrzebne szczegóły. Na głowie psa narysuj oko lub oczy (w zależności od perspektywy postaci). Najlepiej naszkicować niewielki trójkąt, w którym zaciemnisz miejsce oka. Teraz jest także moment na zaznaczenie nosa oraz narysowanie uszu. Mogą one być wiszące lub stojące, w zależności od tego, jakiego pieska chcesz narysować.
5. Rysunek psa – ostateczne wykończenie
Twór rysunek psa jest już prawie gotowy! Teraz przyda ci się gumka, którą możesz już zetrzeć pozostałości wszystkich pomocniczych kółek. Rysunkowi możesz teraz nadać głębię za pomocą cieniowania. Nie jest konieczne, jednak może bardzo urozmaicić ostateczny efekt.
6. Szkic psa – a teraz pokoloruj!
Narysowanego psa można teraz z powodzeniem pokolorować. W tym momencie zastanów się, czy chcesz, aby rysunek był kolorowy, czy pozostał w monochromatycznych barwach. Możesz pokolorować go kredkami, pomalować farbami, flamastrami lub pastelami. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.
Rysunek psa – to nie takie trudne!
Rysowanie zwierząt uchodzi za dosyć trudne. Wiele osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci – bardzo chciałoby narysować psa, jednak z pozoru wydaje się to bardzo skomplikowane. Nie ma jednak powodu, żeby załamywać ręce, ponieważ wystarczy kilka technicznych sztuczek, aby twój narysowany psiak kropka w kropkę przypominał tego prawdziwego.
Pamiętaj też, że bardzo ważna jest praktyka! Nie ograniczaj się do jednego rysunku. Nawet jeżeli uważasz, że finalny efekt nie jest taki, jak się tego spodziewałeś, nie poddawaj się. Im więcej ćwiczysz, tym lepsze rysunki tworzysz.
Zaczęłam się nieco bardziej interesować rysowaniem. Ludzie zawsze mówili mi, że ładnie rysuję, ale od jakiegoś czasu staram się podchodzić do tego na poważnie, więc Wasz poradnik z pewnością mi pomoże. Dzięki!