Sny od zawsze budziły emocje. Ich znaczenie było interpretowane na różne sposoby przez ludowych mędrców, przedstawicieli religii, astrologów, a nawet psychologów. Jednym z wyjątkowo często powtarzających się motywów jest pies.

Sennik podaje różne znaczenia tych snów, zależnie od kontekstu czy danej kultury. Sprawdź, jakie może być znaczenie snu o psie.  

Najważniejsze kwestie

  • Znaczenie snów interpretowano już w czasach starożytnych ✔️
  • Sny o psach mogą mieć wiele znaczeń, zależnie od kontekstu ⚠️
  • To, jak zinterpretujesz swój sen, zależy tylko od ciebie

Znaczenie snu – pies 

Znaczenie snu – pies 

Wśród motywów pojawiających się w marzeniach sennych bardzo często pojawiają się najlepsi przyjaciele człowieka. Sen o psie czy kocie to popularny motyw nie tylko w sennikach internetowych, ale też dawnych wierzeniach. Pies śni się przecież nie tylko opiekunom tych czworonogów.

Pies jest symbolem wierności i bezgranicznej miłości. W sennikach różnych kultur pojawia się on w wielu różnych kontekstach. W zależności od jego zachowania oraz naszych reakcji interpretacja może być skrajnie różna. 

Od Redakcji

Sny mogą być różnie interpretowane zależnie od ich kontekstu oraz doświadczeń osoby śniącej. Niektórzy wierzą, że sny się sprawdzają, inni, że to tylko przypadkowe obrazy pojawiające się w czasie odpoczynku mózgu. Pamiętaj, że decyzja o tym, jak zachowasz się po poznaniu znaczenia swojego snu, zależy tylko od ciebie.

W kulturze egipskiej szczekanie psa we śnie mogło oznaczać nadchodzącą radość. W arabskiej natomiast wieściło pohańbienie i przegraną walkę. Współczesne senniki opierają się na symbolice, którą pies zyskał w naszej kulturze.

Kolor psa we śnie

Istotny jest jego kolor – czarne psy wieszczą nieszczęście, podczas gdy białe świadczą raczej o dobrych wydarzeniach. Inaczej interpretuje się atakujące psy, a jeszcze inaczej te, które idą na smyczy. 

Poniżej znajdziesz popularne interpretacje snów z psami w roli głównej.

Sennik – pies na smyczy

Sennik – pies na smyczy

W różnego rodzaju zbiorach, takich jak księga snów czy klasyczny sennik psy występują bardzo często. Znajdziesz tam także znaczenie snu, którego bohaterem jest pies prowadzony na smyczy. Jak interpretować taki symbol? Wiele zależy od kontekstu i kultury.

Co oznacza pies na uwięzi?

Senniki babilońskie i egipskie uczą, że jeżeli śni się pies prowadzony na uwięzi, bardzo prawdopodobne, że na śniącego czyha niebezpieczeństwo. Zaleca się wówczas większą ostrożność i rozsądek w podejmowaniu decyzji. W klasycznych sennikach z kolei odczytuje się tę sytuację jako symbol panowania nad swoimi emocjami.

Pies na smyczy ma także oznaczać potrzebę cierpliwości, która powinna przyświecać ci w życiu, a nie zawsze jest w nim obecna.

Sennik – pies uciekający

Nieco inaczej sprawy mają się w kwestii psa przywiązanego łańcuchem lub uciekającego. Starożytne senniki określają to jako sen–ostrzeżenie przed rabunkiem lub złodziejem. W klasycznych sennikach jest to oznaka poczucie bycia niedocenianym przez innych. Symbolizuje brak akceptacji i głęboką samotność.

Sennik – pies chory

Sennik – pies chory

Pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka i wizja jego choroby napawa każdego opiekuna niepokojem. Nawet jeżeli nie masz w domu tego czworonoga, zobaczenie chorego czy rannego psa we śnie może pozostawić nieprzyjemne odczucie. A jak to interpretować? Choroba budzi niepokój i przez senniki interpretowana jest jako czyhający na nas problem. 

Jak interpretować sen z chorym psem?

Wbrew pozorom wiele zależy od tego, w jakim stanie znajduje się bohater naszego snu. Jeżeli jest ranny, a rana ulokowana jest w okolicach głowy lub pyska, zwiastuje to problem trudny do rozwiązania, który będzie wymagał wielu kompromisów.

Jeżeli zwierzę ranne jest w łapę sen, dotyczy sprawy stosunkowo prostej do rozwiązania. Jeżeli pies, który pojawia się we śnie, jest ci dobrze znany i znajduje się w znajomym otoczeniu, bardzo prawdopodobne, że problem dotyczy osoby z twojego najbliższego kręgu. 

Sen o chorym psie a stan psychiczny śniącego

Bardzo często sen o chorym psie odnosi się do aktualnego stanu psychicznego śniącego. Jeżeli jesteś zestresowany, poddany presji i przepracowany, twoja podświadomość może próbować w ten sposób dawać ci znać, abyś nie lekceważył swojego aktualnego stanu. Nie warto interpretować takiego snu dosłownie, nawet jeżeli występuje w nim pies, którego dobrze znasz.

Śmierć psa – sennik

Śmierć psa sennik

Jeszcze bardziej niepokojąca niż choroba jest śmierć psa. Jest to sytuacja, której raczej nikt nie chciałby oglądać i pojawienie się jej we śnie zawsze budzi bardzo dużo negatywnych emocji. Co jednak może oznaczać? Senniki podchodzą do tego w różny sposób i wiele zależy od tego, co dokładnie dzieje się we śnie. 

Sen o psie martwym a sen o psie umierającym

Jeżeli, śniąc, widzisz martwego psa, bardzo możliwe, że tłumisz w sobie pewne emocje i uczucia. W innej interpretacji tkwisz w relacjach lub schematach, które od dawna już są martwe. 

Nieco inaczej spogląda się na sen, w którym widzimy umierające zwierzę. Może to symbolizować odrzucenie czegoś, co jest dla ciebie synonimem poczucia stałości i bezpieczeństwa. Może być to koniec znajomości, zmiana pracy lub opuszczenie miejsca, w którym bardzo długo przebywałeś. 

Od Redakcji

Sny rzadko interpretuje się dosłownie. Najczęściej symbole pojawiające się w nich mają inne, czasem odległe od danego zjawiska odniesienia. Jeśli sen jest w ogólnym odczuciu niepokojący, warto zadbać o odpoczynek i zdrowszy tryb życia.

Bardzo trudne emocjonalnie są sny, w których to my zabijamy zwierzę. Spokojnie, nie świadczą one o żadnych złych cechach śniącego. Jeżeli zabijany pies wcześniej cię zaatakował, jest to symbol wygrywania z przeciwnościami losu. Zabijanie bezbronnego zwierzęcia świadczy zazwyczaj o wyrzutach sumienia.

Sennik – pies gryzący

Sennik – pies gryzie

Niejeden sennik ugryzienie psa interpretuje jako ostrzeżenie. To nie samych zwierząt powinieneś jednak się bać. Wiele senników zaleca, aby uważać na otaczających nas ludzi. Oczywiście osoby cierpiące na kynofobię mogą odbierać taki sen jako przejaw bardziej dosłownych lęków. 

Jak interpretować pogryzienie przez psa we śnie?

Obecność we śnie negatywnie nastawionego czy nawet wściekłego psa może powodować prawdziwe dreszcze po przebudzeniu. Na początku należy zaznaczyć, że raczej nie jest to pozytywna wróżba, chociaż wiele – jak zwykle – zależy od kontekstu.

Gryzącego psa lub psa z wścieklizną można odnieść do osób w otoczeniu. Bardzo możliwe, że nadchodzą problemy w pracy. Możliwe także, że boisz się o swoje relacje z bliskimi.

Twoja postawa we śnie ma znaczenie

Bardzo istotne jest to, jaką postawę przyjmujesz we śnie wobec atakującego cię psa. Jeżeli pozostajesz bierny lub uciekasz, możliwe, że masz skłonność do uciekania od odpowiedzialności i problemów. Jeżeli jednak podejmujesz obronę, na dodatek taką, która kończy się sukcesem, najprawdopodobniej rozwiążesz swoje problemy. 

Czarny pies – sennik

W wielu sennikach i księgach bardzo często porusza się kwestię tego, jaki kolor miał pies, który pojawiał się w naszych sennych marzeniach. Niejednokrotnie w snach pojawia się zwierzę koloru czarnego i zazwyczaj nie jest to dobry omen.

Czarny pies od wieków kojarzony był z nieszczęściem. Chociaż dzisiaj jako społeczeństwo nie jesteśmy już tak przesądni, w kulturze mocno ugruntowało się właśnie takie przekonanie.

Czarny pies sennik

Co może oznaczać czarny pies we śnie?

Pojawienie się we śnie czarnego psa jest zazwyczaj związane z nadchodzącą lub toczącą się już nieprzyjemną sytuacją. Prawdopodobnie jest ona związana z kimś bliskim.

Często czarny pies symbolizuje zdradę osoby nam najbliższej. Jeszcze gorzej, kiedy pies, którego widzisz we śnie, jest wściekły. Najpewniej jest to odbicie lęków, które cały czas ci towarzyszą, ale jednak ciągle je wypierasz. 

Stosunek czarnego psa do śniącego

Jeżeli we śnie gonił cię lub gryzł, może być to zapowiedź nadchodzącej choroby. Jeżeli wspólnie się bawicie, to również zły omen. Oznacza to bowiem stratę i nieszczęście. 

Rudy pies – sennik

Sennik rudy pies

Rudy kolor często jeszcze uchodzi za symbol dwulicowości lub nieprzyjemnego charakteru. Właśnie dlatego sen o rudym psie interpretowany jest przez senniki jako czające się na horyzoncie zagrożenie ze strony osób, po których nie spodziewamy się złych intencji. 

Biały pies – sennik

Czarny pies widziany we śnie nie wróży niczego dobrego, a co, jeżeli śni się pies w białym kolorze? W tym wypadku nie ma się czym przejmować. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest to bardzo dobry omen.

Biały pies sennik

Co oznacza biały pies we śnie?

Obecność białego psa w twoich snach w przytłaczającej większości oznacza dobre rzeczy. Możesz spodziewać się nadchodzącej miłości lub nowej relacji. Kupowanie białego psa oznacza zazwyczaj, że decyzja, którą podjąłeś lub zamierzasz podjąć, jest słuszna.

Ucieczka przed białym psem wskazuje z kolei, że w życiu możesz uciekać przed prawdziwymi uczuciami. Biały pies na łańcuchu sugeruje, że być może jesteś za mało asertywny. 

Czy sny o białych psach oznaczają wyłącznie pozytywne rzeczy?

Niestety, nie zawsze. Martwy biały pies może sugerować zastój w życiu prywatnym lub zawodowym. Kiedy biały pies cię goni albo atakuje, może sugerować to rychłe problemy w życiu uczuciowym.

Sennik – mały piesek

Sennik mały piesek

Widok psa we śnie, jak już zostało powiedziane, ma bardzo różne znaczenie w zależności od kontekstu. Bardzo często w snach pojawiają się małe psy, co budzi pewnego rodzaju konsternację śniącego.

Co oznacza mały pies we śnie? 

Jeżeli śnisz o małym psie, może to oznaczać, że w głębi serca czujesz, że w jakiejś grupie twoja pozycja jest pomniejszana. Bardzo często odnosi się to też do potencjalnego niebezpieczeństwa, na które możesz być narażony. Być może w twoim otoczeniu jest ktoś, czyjej przyjaźni nie doceniasz w wystarczającym stopniu. 

Sen ze szczeniakiem

Zupełnie inne interpretacje sennik proponuje w momencie, gdy we śnie pojawi się szczeniak. Zabawa z psim dzieckiem oznacza nadchodzące rychło problemy finansowe. Nieco mniej negatywne jest samo widzenie szczeniaka. To ma z kolei oznaczać bezinteresowną pomoc osobie, która zupełnie się tego nie spodziewa.

Jeżeli szczeniak ze snu jest w dobrej kondycji, możesz spodziewać się sukcesów i dobrych ludzi w twoim otoczeniu. Jeżeli jednak jest wychudzony i smutny, może oznaczać to nadchodzące straty.

Sennik – pies duży

Duży pies we śnie oznacza wierność i przyjaźń. Sen o dużym psie oznacza, że spotkasz życzliwych ludzi, którzy będą ci pomocni lub obdarzysz kogoś zaufaniem. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim kontekście pojawia się czworonóg. 

Jak widać, obecność psa w snach może być interpretowana bardzo różnie. W zależności od kontekstu i kultury świadczyć może o czymś zupełnie innym. Pamiętaj jednak, że ostateczna interpretacja snu zawsze należy do ciebie. Senniki opierają się na skrótach i symbolach, które nie zawsze przecież muszą odnosić się do twojej sytuacji.

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.