Sny od zawsze budziły emocje. Ich znaczenie było interpretowane na różne sposoby przez ludowych mędrców, przedstawicieli religii, astrologów a nawet psychologów. Jednym z wyjątkowo często powtarzających się motywów jest pies. Śni on się nie tylko opiekunom tych czworonogów. Znaczenie tych snów interpretowane jest różnie w zależności od kontekstu snu czy danej kultury. Podpowiadamy, jakie jest znaczenie snu o psie. 

Znaczenie snu – pies 

Znaczenie snu – pies 

Pies jest symbolem wierności i bezgranicznej miłości. W sennikach różnych kultur pojawia się on w wielu różnych kontekstach. W zależności od jego zachowania oraz naszych reakcji interpretacja może być skrajnie różna. 

W kulturze egipskiej szczekanie psa we śnie mogło oznaczać nadchodzącą radość. W arabskiej natomiast wieściło pohańbienie i przegraną walkę. Współczesne senniki opierają się na symbolice, którą pies zyskał w naszej kulturze. Istotny jest jego kolor – czarne psy wieszczą nieszczęście, podczas gdy białe świadczą raczej o dobrych wydarzeniach. Inaczej interpretuje się atakujące psy, a jeszcze inaczej te, które idą na smyczy. 

Poniżej znajdziesz popularne interpretacje snów z psami w roli głównej. 

Sennik – pies na smyczy

Sennik – pies na smyczy

W różnego rodzaju zbiorach, takich jak księga snów czy klasyczny sennik psy występują bardzo często. Znajdziesz tam także znaczenie snu, którego bohaterem jest pies prowadzony na smyczy. Jak interpretować taki symbol? Wiele zależy od kontekstu i kultury.

Senniki babilońskie i egipskie uczą, że jeżeli we śnie dostrzegasz psa, który prowadzony jest na smyczy lub lince, bardzo prawdopodobne, że czyha na ciebie niebezpieczeństwo. Zaleca się wówczas większą ostrożność i rozsądek w podejmowaniu decyzji. W klasycznych sennikach z kolei odczytuje się tę sytuację jako symbol panowania nad swoimi emocjami. Pies na smyczy ma także oznaczać potrzebę cierpliwości, która powinna przyświecać ci w życiu, a nie zawsze jest w nim obecna.

Sennik – uciekający pies

Nieco inaczej sprawy mają się w kwestii psa przywiązanego łańcuchem lub uciekającego. Starożytne senniki określają to jako sen–ostrzeżenie przed rabunkiem lub złodziejem. W klasycznych sennikach jest to oznaka poczucie bycia niedocenianym przez innych. Symbolizuje brak akceptacji i głęboką samotność. 

Sennik – pies chory

Sennik – pies chory

Pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka i wizja jego choroby napawa każdego opiekuna niepokojem. Nawet jeżeli nie masz w domu tego czworonoga, zobaczenie chorego psa we śnie może pozostawić nieprzyjemne odczucie. A jak to interpretować? Choroba budzi niepokój i przez senniki interpretowana jest jako czyhający na nas problem. 

Wbrew pozorom wiele zależy od tego, w jakim stanie znajduje się bohater naszego snu. Jeżeli jest ranny, a rana ulokowana jest w okolicach głowy lub pyska, masz przed sobą problem trudny do rozwiązania, który będzie wymagał wielu kompromisów. Jeżeli zwierzę ranne jest w łapę sen, dotyczy sprawy stosunkowo prostej do rozwiązania. Jeżeli pies, który pojawia się we śnie, jest ci dobrze znany i znajduje się w znajomym otoczeniu, bardzo prawdopodobne, że problem dotyczy osoby z twojego najbliższego kręgu. 

Bardzo często sen o chorym psie odnosi się do aktualnego stanu psychicznego śniącego. Jeżeli jesteś zestresowany, poddany presji i przepracowany, twoja podświadomość może próbować w ten sposób dawać ci znać, abyś nie lekceważył swojego aktualnego stanu. Nie warto interpretować takiego snu dosłownie, nawet jeżeli występuje w nim pies, którego dobrze znasz. 

Śmierć psa – sennik

Śmierć psa sennik

Jeszcze bardziej niepokojąca niż choroba jest śmierć psa. Jest to sytuacja, której raczej nikt nie chciałby oglądać i pojawienie się jej we śnie zawsze budzi bardzo dużo negatywnych emocji. Co jednak może oznaczać? Senniki podchodzą do tego w różny sposób i wiele zależy od tego, co dokładnie dzieje się we śnie. 

Jeżeli, śniąc, widzisz martwego psa, bardzo możliwe, że tłumisz w sobie pewne emocje i uczucia. W innej interpretacji tkwisz w relacjach lub schematach, które od dawna już są martwe. 

Nieco inaczej spogląda się na sen, w którym widzimy umierające zwierzę. Może to symbolizować odrzucenie czegoś, co jest dla ciebie synonimem poczucia stałości i bezpieczeństwa. Może być to koniec znajomości, zmiana pracy lub opuszczenie miejsca, w którym bardzo długo przebywałeś. 

Bardzo trudne emocjonalnie są sny, w których to my zabijamy zwierzę. Spokojnie, nie świadczą one o żadnych złych cechach śniącego. Jeżeli zabijany pies wcześniej cię zaatakował, jest to symbol wygrywania z przeciwnościami losu. Zabijanie bezbronnego zwierzęcia świadczy zazwyczaj o wyrzutach sumienia. 

Sennik – pies gryzie

Sennik – pies gryzie

Niejeden sennik ugryzienie psa interpretuje jako ostrzeżenie. To nie samych zwierząt powinieneś jednak się bać. Wiele senników zaleca, aby uważać na otaczających nas ludzi. Oczywiście osoby cierpiące na kynofobię mogą odbierać taki sen jako przejaw bardziej dosłownych lęków. 

Czarny pies – sennik

Czarny pies sennik

W wielu sennikach i księgach bardzo często porusza się kwestię tego, jaki kolor miał pies, który pojawiał się w naszych sennych marzeniach. Niejednokrotnie w snach pojawia się zwierzę koloru czarnego i zazwyczaj nie jest to dobry omen. Czarny pies od wieków kojarzony był z nieszczęściem. Chociaż dzisiaj jako społeczeństwo nie jesteśmy już tak przesądni, w kulturze mocno ugruntowało się właśnie takie przekonanie. 

Pojawienie się we śnie czarnego psa jest zazwyczaj związane z nadchodzącą lub toczącą się już nieprzyjemną sytuacją. Prawdopodobnie jest ona związana z kimś bliskim. Często czarnego psa interpretuje się jako zdradę osoby nam najbliższej. Jeszcze gorzej, kiedy pies, którego widzisz we śnie, jest wściekły. Najpewniej jest to odbicie lęków, które cały czas ci towarzyszą, ale jednak ciągle je wypierasz. 

Istotny jest także stosunek czarnego psa do śniącego. Jeżeli we śnie gonił cię lub gryzł, może być to zapowiedź nadchodzącej choroby. Jeżeli wspólnie się bawicie, także nie jest to dobrze rokujący omen. Oznacza to bowiem stratę i nieszczęście. 

Sennik – rudy pies

Sennik rudy pies

Rudy kolor często jeszcze uchodzi za symbol dwulicowości, czy nieprzyjemnego charakteru. Właśnie dlatego sen o rudym psie interpretowany jest przez senniki jako czające się na horyzoncie zagrożenie ze strony osób, po których nie spodziewamy się złych intencji. 

Biały pies – sennik

Biały pies sennik

Czarny pies widziany we śnie nie wróży niczego dobrego. Co jednak, jeżeli śni nam się pies w białym kolorze? W tym wypadku nie ma się czym przejmować. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest to bardzo dobry omen. 

Obecność białego psa w twoich snach w przytłaczającej większości oznacza dobre rzeczy. Możesz spodziewać się nadchodzącej miłości lub nowej relacji. Kupowanie białego psa oznacza zazwyczaj, że decyzja, którą podjąłeś lub zamierzasz podjąć, jest słuszna. Ucieczka przed białym psem wskazuje z kolei, że w życiu możesz uciekać przed prawdziwymi uczuciami. Biały pies na łańcuchu sugeruje, że być może jesteś za mało asertywny. 

Czy sny o białych psach oznaczają wyłącznie pozytywne rzeczy? Niestety, nie zawsze. Martwy biały pies może sugerować zastój w życiu prywatnym lub zawodowym. Kiedy biały pies cię goni albo atakuje, może sugerować to rychłe problemy w życiu uczuciowym. 

Sennik – mały piesek

Sennik mały piesek

Widok psa we śnie, jak już zostało powiedziane, ma bardzo różne znaczenie w zależności od kontekstu. Bardzo często w snach pojawiają się małe psy, co budzi pewnego rodzaju konsternację śniącego. Co to oznacza? 

Jeżeli śnisz o małym psie, może to oznaczać, że w głębi serca czujesz, że w jakiejś grupie twoja pozycja jest pomniejszana. Bardzo często odnosi się to też do potencjalnego niebezpieczeństwa, na które możesz być narażony. Być może w twoim otoczeniu jest ktoś, czyjej przyjaźni nie doceniasz w wystarczającym stopniu. 

Zupełnie inne interpretacje sennik proponuje w momencie, gdy we śnie pojawi się szczeniak. Zabawa z psim dzieckiem oznacza nadchodzące rychło problemy finansowe. Nieco mniej negatywne jest samo widzenie szczeniaka. To ma z kolei oznaczać bezinteresowną pomoc osobie, która zupełnie się tego nie spodziewa. Jeżeli szczeniak ze snu jest w dobrej kondycji, możesz spodziewać się sukcesów i dobrych ludzi w twoim otoczeniu. Jeżeli jednak jest wychudzony i smutny, może oznaczać to nadchodzące straty.

Sennik – pies gryzący 

Obecność we śnie negatywnie nastawionego do nas psa może powodować prawdziwe dreszcze po przebudzeniu. Jak interpretować pogryzienie przez psa we śnie? Na początku należy zaznaczyć, że raczej nie jest to pozytywna wróżba, chociaż wiele – jak zwykle – zależy od kontekstu. Gryzącego psa można odnieść do osób w naszym otoczeniu. Bardzo możliwe, że nadchodzą problemy w pracy. Możliwe także, że boisz się o swoje relacje z bliskimi. 

Bardzo istotne jest to, jaką postawę przyjmujesz we śnie wobec atakującego cię psa. Jeżeli pozostajesz bierny lub uciekasz, możliwe, że masz skłonność do uciekania od odpowiedzialności i problemów. Jeżeli jednak podejmujesz obronę, na dodatek taką, która kończy się sukcesem najprawdopodobniej rozwiążesz swoje problemy. 

Jak widać, obecność psa w snach może być interpretowana bardzo różnie. W zależności od kontekstu i kultury świadczyć może o czymś zupełnie innym. Pamiętaj jednak, że ostateczna interpretacja snu zawsze należy do ciebie. Senniki opierają się na skrótach i symbolach, które nie zawsze przecież muszą odnosić się do twojej sytuacji. 

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.