W poradniku wyjaśnimy, na czym polega weight pulling oraz jaka jest jego historia. Poznasz również przeciwwskazania do uprawiania tego sportu i dowiesz się, które badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem treningów. Opowiemy o tym, jak wybrać akcesoria i od czego zacząć ćwiczenia.
Weight pulling – dyscyplina psiego sportu
Weight pulling to jeden z niewielu sportów kynologicznych, w których liczy się nie zwinność oraz szybkość, a siła i wola walki uczestnika. By zdobyć wysokie noty od sędziów, pies musi przeciągnąć jak największy ciężar w jak najkrótszym czasie. Obciążenie jest umieszczane na wózku lub sankach, które są połączone z czworonogiem liną. Opiekunowie mogą próbować skłonić swojego psa do ciągnięcia wózka, ale według regulaminu zawodów weight pullingu zabronione jest korzystanie ze smakołyków, zabawek czy innych wabików.
W dwóch z trzech rodzajów tego sportu zwierzaki ciągną pakunek po torze wyłożonym specjalną wykładziną. Na tego typu zawodach najczęściej spotyka się teriery typu bull, a zwłaszcza amstaffy i pitbulle. Trzecia odmiana polega na przeciągnięciu przez psa ładunku po śniegu. To konkurencja, w której startują przedstawiciele ras północnych, przede wszystkim alaskan malamute oraz syberyjskie husky.
Psy podzielone są na kategorie wagowe według ich masy ciała, a suki i psy startują oddzielnie. Ze względu na zdrowie oraz bezpieczeństwo czworonożnych uczestników wydarzenia ustalony jest maksymalny limit wagi obciążenia dla każdej z kategorii, by żaden z trenerów nie próbował przeciążać swojego podopiecznego.
Historia weight pullingu
Chociaż psy pociągowe były wykorzystywane do transportu różnego rodzaju ładunków od lat, weight pulling jako odrębna dyscyplina psiego sportu nie ma długiej historii. Dopiero w 1984 roku w Stanach Zjednoczonych powstała International Weight Pulling Association (IWPA) – organizacja promująca wykorzystywanie ciągnięcia ciężarów do podtrzymania użytkowości części ras. Zawody poza granicami tego kraju odbyły się po raz pierwszy w 2000 roku.
Czy twój pies może uprawiać weight pulling?
Organizatorzy zawodów weight pullingu przykładają dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa swoich czworonożnych uczestników, dlatego do konkurencji nie dopuszcza się osobników przejawiających choćby najdrobniejsze objawy choroby, a nawet zmęczenia. Jeszcze przed rozpoczęciem treningów niezbędne jest wykonanie następujących badań:
- morfologia rozszerzona oraz biochemia krwi;
- echo serca;
- RTG kręgosłupa i stawów;
- dodatkowe badania zalecone przez weterynarza ortopedę wyspecjalizowanego w konsultowaniu psich sportowców.
Z tych samych względów w rywalizacji nie mogą brać udziału osobniki w podeszłym wieku, szczenięta oraz suki szczenne.
Jakich akcesoriów potrzebujesz?
Na początku potrzebujesz jedynie specjalnej uprzęży, która rozłoży ciągnięty ciężar równomiernie na całym ciele czworonoga. Profesjonalne szelki powinny zostać wykonane na zamówienie przez firmę specjalizującą się w akcesoriach do tego typu sportów. Niestety w sklepach zoologicznych nie ma wielkiego wyboru produktów przeznaczonych do uprawiania weight pullingu, ponieważ to dziedzina, która nie cieszy się dużą popularnością.
Absolutnie nie korzystaj z gotowych rozwiązań, takich jak szelki typu sled czy guard! Dobrze dopasowana uprząż to zwiększenie bezpieczeństwa twojego podopiecznego, a oszczędzanie na niej może zwiększyć ryzyko kontuzji, której skutki mogą być nieodwracalne.
Od czego zacząć trening siłowy?
Podobnie jak w przypadku każdego innego psiego sportu, ważne jest dostosowanie poziomu trudności oraz długości treningów do możliwości twojego podopiecznego. Już wiesz, że dobrze dopasowane szelki do tego typu sportu to podstawa bezpieczeństwa zwierzaka, a co z obciążeniem?
Na samym początku dobrze sprawdzi się metalowy łańcuch. Z czasem możesz wymienić go na butelkę wody, a kiedy taki ładunek stanie się dla psa zbyt lekki, warto wykorzystać pięciolitrowy baniak. W przypadku weight pullingu do stopniowego zwiększania poziomu trudności treningów trzeba podchodzić niezwykle skrupulatnie, ponieważ przecenienie możliwości twojego czworonożnego przyjaciela może skończyć się dla niego poważnymi problemami zdrowotnymi.
W wielu dużych miastach w Polsce możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych trenerów weight pullingu. Jest to opcja zdecydowania warta zainteresowania, ponieważ dzięki niej nie tylko szybciej osiągniesz postępy w pracy z psem, ale zwiększysz również jego poziom bezpieczeństwa.
Zalety uprawiania weight pullingu
Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego trybu życia zarówno człowieka, jak i psa. Jednak to nie jedyna korzyść płynąca z uprawiania tego sportu. Poznaj najważniejsze z nich:
- korzyści zdrowotne, czyli zwiększenie masy mięśniowej, zadbanie o kondycję zwierzęcia oraz poprawa jego wydolności;
- zaspokojenie potrzeb ruchowych czworonoga;
- uspokojenie i wyciszenie zwierzaka, które jest niezwykle pomocne podczas opieki nad psem reaktywnym;
- wzmacnianie pewności siebie oraz zmniejszanie stanów lękowych zwierzęcia.
Weight pulling to doskonała dyscyplina sportowa dla wszystkich energicznych zwierzaków o muskularnej budowie ciała. Chociaż w zawodach startują głównie psy bullowate, nic nie stoi na przeszkodzie, by udział w konkursie wziął dobrze zbudowany kundelek. Pamiętaj jednak, że przeciąganie ciężarów to sport wyjątkowo obciążający stawy, kości oraz mięśnie, w związku z czym niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań jeszcze przed rozpoczęciem treningów siłowych.