Starasz się dbać o zdrowie i kondycję fizyczną, ale brakuje ci czasu i silnej woli na uprawianie sportu? Masz psa, ale wydaje ci się, że wystarczy dwa razy dziennie wyprowadzić go na krótki spacer? To znaczy, że czas zacząć wspólną aktywność z twoim pupilem. Być może nie wiesz, że istnieją psie sporty którą są frajdą jednocześnie dla psa i jego właściciela, a przede wszystkim poprawiają kondycję fizyczną i ogólny stan zdrowia. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej.

Dlaczego sport dla psa jest bardzo ważny?

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu służy do zaspokojenia potrzeby ruchu zwierzęcia.

  1. Bieganie pozwala wykorzystać nagromadzoną energię.
  2. Hartuje psi organizm, wzmacnia mięśnie i buduje wytrzymałość u psa.
  3. Rozwija jego inteligencję i osobowość, a także wzmacnia więź z właścicielem.
  4. Zapobiega powstawaniu nadwagi.

Jeśli odpowiednio dobierzesz rodzaj psiego sportu, to będzie on okazją do świetnej zabawy, zarówno dla twojego czworonożnego przyjaciela, jak i dla ciebie.

Psy jakich ras powinny regularnie trenować psie sporty?

Psy określonych ras mają zwiększone potrzeby uprawiania sportu. Wynika to z ich pochodzenia i naturalnych instynktów. Mowa o rasach północnych psów zaprzęgowych, które powinny codziennie biegać. Jeśli nie ciągną zaprzęgu, to trzeba im dobrać inną dyscyplinę sportową. Podobnie jest z rasami myśliwskimi i pasterskimi z grupy border. Psy gończe także chętnie biorą udział w różnych aktywnościach. Niektóre z nich, dzięki świetnemu węchowi i tężyźnie fizycznej, są szkolone do pomocy jako psy tropiące w policji i służbie celnej, a także do roli psów-przewodników dla osób niewidomych.

Poznaj rodzaje sportów kynologicznych

Oto najpopularniejsze dyscypliny psich sportów:

  • agility – bieg przez tor przeszkód, zgodnie z komendami właściciela;
  • dogtrekking – wędrówki długodystansowe z psem po terenach górzystych;
  • canicross – bieganie za psem, przyczepionym linką do uprzęży człowieka;
  • dog frisbee – polega na rzucaniu psu dysków, które ten łapie w powietrzy i przynosi;
  • bikejoring – pies biegnie przed rowerem, przyczepiony linką do uprzęży rowerzysty;
  • obedience – nauka posłuszeństwa poprzez wydawanie komend, które pies musi wykonać;
  • flyball – łapanie piłki połączone z biegiem przez tor przeszkód;
  • psie zaprzęgi – widowiskowa dyscyplina dla ras psów zaprzęgowych.

Dla kogo frisbee, a dla kogo agility?

Jeśli twój dog jest alaskanem, husky, samoyedem albo psem grenlandzkim, to jego przodkowie biegali, ciągnąc sanie na dalekiej północy. Obecnie ten rodzaj sportu ogranicza się w Polsce do wybranych regionów. Psy rasy północnej równie dobrze sprawdzą się jednak w bikejoringu, canicrossie i agility, gdzie mogą wykazać się zwinnością i kondycją. Z kolei charty, wyżły, owczarki i psy gończe będą szczęśliwe, uprawiając frisbee i dogtrekking. Obedience i jej luźniejsza forma, zwana Rally-o, jest odpowiednia dla każdego psa, także dla mniejszych i delikatniejszych czworonogów, podobnie jak chodzenie przy nodze.

Jak nauczyć psa współpracy?

Szkolenie psa zacznij właśnie od obedience, które będzie dobrym psim sportem dla młodych zwierzaków. Ucz psa wykonywania podstawowych poleceń, takich jak „siad”, „waruj”, „wróć” czy „aport”. Ta aktywność nie jest męcząca fizycznie i okaże się odpowiednia nawet dla małych, domowych psów. Pamiętaj, że każdy dog, niezależnie od rasy, powinien współpracować z właścicielem. Cierpliwie powtarzaj polecenia i nagradzaj psa smakołykami, gdy wykona je bezbłędnie. Od nauki posłuszeństwa zaczyna się trening każdej dyscypliny, a zwłaszcza praca z psami gończymi, które często podążają za swym instynktem łowieckim i zapominają wówczas o poleceniach swojego opiekuna.

Kiedy psie sporty mogą zaszkodzić pupilowi?

Unikaj wyczerpujących treningów ze szczeniętami, z psem w trakcie rekonwalescencji po chorobie, także z psem seniorem i sukami w trakcie ciąży. Wysiłek fizyczny w postaci psich sportów nie jest wskazany także dla psów ras brachycefalicznych. Mają skróconą kufę, a wysiłek fizyczny powoduje u nich duszności. Zwykle jednak amatorskie aktywności z psami są wskazane dla zdrowia tych zwierząt i pomagają również człowiekowi zachować zdrowie i dobry nastrój.

Konieczność codziennych spacerów z psem pomogła niejednemu psiarzowi zwalczyć skłonności do leniwych wieczorów przed ekranem. Jeśli jednak czujesz, że twój szczekający przyjaciel potrzebuje większej dawki ruchu, to wybierz dla was jeden z opisanych tu rodzajów sportu.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.