W poradniku wyjaśniamy, czym jest coursing oraz kto może go uprawiać. Dowiesz się również, co trzeba zrobić, by móc wystartować w profesjonalnych zawodach.

Czym jest coursing?

Coursing to terenowy wyścig psów. Uczestnicy biegną po swoim torze, goniąc wabik stworzony z pasków folii lub kawałków skóry naturalnej. Takie przynęty stanowią atrapy zająców, które kiedyś były ścigane przez czworonogi podczas polowań, a sam pościg jest rodzajem symulacji ucieczki zwierzyny.

Na trasie biegu mogą znajdować się naturalne przeszkody, takie jak drzewa czy krzewy, ale ich zagęszczenie powinno być niewielkie. Długość toru zależy od rasy danego uczestnika i mieści się w przedziale od 500 do 1000 metrów. Sędzie przydziela punkty za współpracę psa z opiekunem, chęć pracy, umiejętność szukania wabika, zręczność, szybkość oraz zaciętość w pościgu.

Jakie rasy psów mogą brać udział w zawodach?

W zawodach coursingu mogą startować przedstawiciele wszystkich ras chartów z grupy X według klasyfikacji ustanowionej przez FCI oraz kilka ras psów z V grupy, w tym:

  • pies faraona;
  • cirneco dell’etna;
  • podenco z Ibizy;
  • podenco kanaryjski.

Czaprak i kaganiec – niezbędne akcesoria

Jeśli chcesz zawalczyć o tytuł mistrza w tej dyscyplinie sportowej, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek. W przypadku coursingu nie ma wielu wymaganych akcesoriów, ale musisz pamiętać o zakupie dwóch ważnych rzeczy.

Jedną z nich jest czaprak, czyli rodzaj kamizelki, którą musi założyć zwierzak, by ruszyć w pogoń za atrapą zająca ciągniętą przez maszynę. Na oficjalnych zawodach obowiązują czerwone i białe modele.

Kolejnym akcesorium wymaganym przez większość organizatorów coursingów jest kaganiec. Powinien być prawidłowo dopasowany, by nie spadał zwierzakowi z pyszczka, a jednocześnie dawał mu na tyle swobody, by ten mógł ziajać bez ograniczeń oraz pić przez niego wodę.

Wyrobienie licencji

Przygotowania do coursingu należy zacząć od wyrobienia odpowiedniej licencji. Od charcików włoskich i whippetów wymaga się ukończenia 12 miesiąca życia, a przedstawiciele pozostałych ras muszą odczekać dodatkowe 3 miesiące. Jeśli twój podopieczny dobrze poradzi sobie podczas biegu licencyjnego, otrzymasz pozwolenie na start w oficjalnych zawodach.

Jak zacząć pierwsze treningi?

Na początku należy skupić się na pracy nad kondycją psa. Długość trwania treningów oraz ich poziom trudności powinien być indywidualnie dopasowany do danego osobnika. Jeśli zwierzak jest zdrowy i w dobrej formie, można powoli wprowadzać ćwiczenia polegające na gonieniu wabika. Początkowo czworonóg może być niechętny do ruszenia w pościg, ale cierpliwość oraz wytrwałość podczas treningów zwykle prowadzą do sukcesu i zmiany nastawienia.

Coursing to doskonały sposób na spożytkowanie ogromnych pokładów energii wszystkich chartów i pokrewnych odmian. Praca z psem pozwoli ci pogłębić waszą relację oraz wzmocnić zaufanie, a przy okazji dostarczy wiele świetnej zabawy.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.