W artykule wyjaśnimy, na czym polega mondioring oraz jaka jest historia powstania tej dyscypliny. Przedstawimy również warunki, które musi spełniać pies, chcący uczestniczyć w zawodach. Dowiesz się także, w jaki sposób ocenia się uczestników wydarzenia.
Na czym polega mondioring?
Mondioring to sport kynologiczny, w którym uczestnicy mają do wykonania zadania podczas następujących konkurencji:
- posłuszeństwo;
- skoki;
- obrona.
W tej dyscyplinie istnieje dużo możliwości aranżacji scen, a najważniejsza jest skuteczność oraz poprawne wykonanie zadania. Praca każdego psa i umiejętności przewodnika oceniane są przez kilku sędziów, a w czasie organizacji sceny często bierze udział nawet dwóch pomocników. Dlaczego? Najlepiej wyszkoleni i najzdolniejsi uczestnicy, przystępujący do rywalizacji w III, czyli najwyższej kategorii, spędzają na ringu nawet 45 minut.
Historia mondioringu
Inicjatorami powstania mondioringu były organizacje kynologiczne promujące sporty dla psów obronnych na terenie kilku krajów, m.in. Holandii, Niemiec, Francji i Belgii. W 1982 roku zostały zorganizowane pierwsze zawody, w których udział wzięli jedynie reprezentanci wyżej wymienionych państw. 1995 roku sport został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a na arenie międzynarodowej rywalizują ze sobą psy pochodzące z wielu krajów świata, w tym z Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii i USA.
Chociaż mondioring powstał z intencją ujednolicenia zróżnicowanych regulaminów ringowych obowiązujących w wyżej wymienionych państwach, to nie zrezygnowano z promowania najlepszych tradycji treningowych psów. Sport ma sympatyków na całym świecie, ale najlepiej rozwinięty i zaawansowany jest w miejscu, w którym powstał, czyli w Europie.
Kto może przystąpić do zawodów mondioring?
Według regulaminu mondioringu każdy pies posiadający rodowód bez względu na rasę może startować w zawodach, jeśli ukończył 12 miesiąc życia. Jednak w praktyce niewiele czworonogów ma predyspozycje do tego typu treningów. Zdecydowanie najczęściej do zwycięzców należą owczarki belgijskie malinois, ale zdarza się spotkać także owczarki niemieckie, holenderskie, amstaffy czy dobermany.
Posłuszeństwo w mondioringu
To rywalizacja mondioringu, w której sprawdza się przede wszystkim dyspozycyjność czworonożnego uczestnika oraz kontrolę przewodnika nad swoim podopiecznych. W trakcie pies wykonuje następujące zadania:
- chodzenie przy nodze;
- zmiana pozycji na komendę;
- aportowanie różnego rodzaju przedmiotów;
- niepodejmowanie pokarmu od pomocników;
- spokojne pozostanie w miejscu podczas nieobecności swojego przewodnika mimo panującego wokół rozproszenia.
Rywalizacja agility, czyli skoki
To konkurencja, której zadaniem jest sprawdzenie nie tylko sprawności psa, ale również jego chęci do pracy. Do przykładowych zadań do wykonania należą między innymi:
- przeskoczenie pionowej ściany o wysokości 2,30 m;
- skok w dal na odległość 4 m;
- dwukrotne przeskoczenie płotka mierzącego 1,20 m;
- uczestnicy w I kategorii mogą samodzielnie wybrać wysokość przeszkód.
Obrona przewodnika
Najważniejszym zadaniem w tej kategorii jest skuteczna ochrona swojego przewodnika przed pomocnikiem, czyli pozorantem. Osoba pełniąca tę funkcję jest ubrana w specjalny kombinezon, który zapobiega zranieniu ciała podczas gryzienia. Co najważniejsze, czworonóg nie może atakować pozoranta, dopóki ten nie zacznie walki, co jest możliwe jedynie przy zachowaniu wyjątkowej dyscypliny psa oraz jego umiejętności opanowania się.
Skuteczność sprawdza się podczas następujących aranżacji:
- atak frontalny na pozoranta z pałką;
- atak w ruchu, podczas którego pies musi chwycić pozoranta;
- konwój pozoranta, którego czworonożny uczestnik najpierw musi odnaleźć;
- ochrona przewodnika według oryginalnego scenariusza;
- pilnowanie obcego przedmiotu.
Pies zostaje odwołany w trakcie pościgu, kiedy jest bardzo blisko pozoranta. Ma to sprawdzić karność zwierzaka, ponieważ musi on na komendę od razu zrezygnować ze złapania ofiary, która znajduje się już niemalże w jego pysku.
Pozorant w trakcie ataku może stosować różnego rodzaju sztuczki, mające na celu zmylić czworonożnego sportowca. Do najczęstszych z nich należą uniki, zwody oraz zasłanianie się różnymi przedmiotami. To techniki, które pozwalają na ocenę wytrwałości i zaciętości w ataku. Związek kynologiczny odpowiedzialny za nadzór zawodów zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo psów podczas wydarzenia, dlatego zadawanie psu bólu w trakcie walki jest całkowicie zabronione.
Mondioring to sport, który wymaga idealnego zgrania psa i opiekuna, zważywszy na to, że podczas zawodów czworonóg musi poruszać się po ringu bez obroży i smyczy. Próby, którym poddaje się uczestników, są podobne do szkolenia psów policyjnych, w związku z czym nie każdy zwierzak będzie miał predyspozycje psychofizyczne, by uprawiać sport tego rodzaju.