W poradniku opowiemy o dummy oraz przedstawimy najważniejsze różnice między tą dyscypliną a klasycznym aportowaniem. Dowiesz się również, jak możesz trenować z początkującym oraz bardziej zaawansowanym psem. Poznasz także korzyści, jakie niesie za sobą regularne uprawianie tego sportu.
Czym jest dummy? Czym różni się ten psi sport od aportowania?
Dummy jest psim sportem, który kiedyś stanowił trening dla psów myśliwskich. Podczas szkoleń myśliwi uczyli swoich podopiecznych przynoszenia im zabitej zwierzyny. Chociaż obecnie większość trenujących interesuje się tą dyscypliną z powodu zupełnie innych względów, wciąż cieszy się ona niesłabnącą popularnością wśród właścicieli psów.
Dummy to rodzaj manekina, a zadaniem pupila jest przyniesienie go do swojego przewodnika. Pierwotnie miał on być atrapą martwych zwierząt, dziś służy jedynie zabawie oraz nauce. Mimo że zwierzaki nie są już szkolone przez opiekunów do noszenia ich zdobyczy łowieckich, obecnie również obowiązują pewne zasady. Pies powinien przynieść manekina na komendę, a przy okazji go nie zniszczyć poprzez gryzienie czy zgniatanie.
Podstawową różnicą między zwyczajnym rzucaniem i przynoszeniem piłeczki a podawaniem opiekunowi dummy jest cel, w jakim się to robi. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o świetną zabawę, czworonóg nie musi perfekcyjnie wykonywać komend ani skupiać się na swoim przewodniku. To sytuacja, w której liczy się jedynie przyjemność obu stron.
Natomiast dummy jest sportem dla psów, podczas którego zarówno zwierzak, jak i opiekun pracują nad swoją relacją oraz uczą się współpracować. Trening ma na celu nie tylko zaspokojenie zapotrzebowania na ruch czworonoga, ale przede wszystkim ćwiczenie skupienia na swoim przewodniku oraz posłuszeństwa. Poza tym w czasie szkolenia pies musi wykorzystywać również swoje zmysły, a zwłaszcza węch.
Od czego zacząć trening z dummy?
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz treningi dummy? Na sam początek nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego ekwipunku. Najwygodniejszy będzie wałek wyposażony w sznurek ułatwiający rzucanie, ale równie dobrze może sprawdzić się każda zabawka, którą lubi twój podopieczny. Podstawowym elementem jest nauczenie psa komendy „aport”. Na ten sygnał powinien on przynieść przedmiot w nienaruszonej formie.
Gdy czworonóg opanuję tę umiejętność, możesz stopniowo zwiększać trudność treningu. To też dobry moment na zaopatrzenie się w profesjonalne dummy. Fani pływania na pewno chętnie będą korzystać z wersji gumowej, która unosi się na wodzie. Bardziej zaawansowani mogą wybrać modele w zielonych barwach, które nieco trudniej odnaleźć w trawie.
Trening dummy dla zaawansowanych
Istnieją różne techniki treningu z dummy. Jedną z nich jest marking, który wykorzystuje przede wszystkim zmysł wzroku zwierzęcia. Pies obserwuje przedmiot lecący w powietrzu i zapamiętuje w tym czasie lokalizację, w której ten wylądował. Najbardziej zaawansowani zawodnicy wykorzystują w tym celu nawet kilka różnych dummy.
Inną możliwością odnalezienia aportu jest tropienie, szczególnie uwielbiane przez psy myśliwskie o dobrze rozwiniętym węchu. W tym przypadku zwierzę nie widzi lecącego przedmiotu i musi znaleźć go, przeszukując cały obszar. Ostatnią, ale najbardziej zaawansowaną metodą jest szukanie dummy, podczas którego przewodnik musi nakierować psa, udzielając mu wskazówek przy pomocy sygnałów ręcznych oraz dźwiękowych – słownych lub wydawanych przy użyciu gwizdka.
Zalety pracy z psem przy użyciu dummy
Główną zaletą treningu z dummy jest ogromna ilość ruchu na świeżym powietrzu. Nie są to jednak jedyne korzyści płynące z tego typu ćwiczeń. Pozostałe to:
- wzmacnianie więzi pomiędzy opiekunem a psem;
- łączenie zabawy z treningiem posłuszeństwa (obedience), co jest niezwykle przydatne w życiu codziennym;
- zapewnienie odpowiedniej dawki stymulacji umysłowej zwierzakowi;
- budowanie pewności siebie czworonoga;
- możliwość zaangażowania mniej sprawnych osobników, na przykład psów w podeszłym wieku lub niepełnosprawnych.
Jakie psy mogą trenować z dummy?
Trening z dummy o indywidualnie dostawanym poziomie trudności jest świetnym rodzajem aktywności dla każdego. Podstawą do rozpoczęcia ćwiczeń jest jedynie opanowanie umiejętności aportu. Najłatwiej pracuje się z psami myśliwskimi oraz wszystkimi przedstawicielami ras, które lubią aportować i chętnie współpracują z człowiekiem. W przypadku samodzielnych, niezależnych zwierzaków trening może być nieco trudniejszy, ale nie niemożliwy.
Zawody dummy – jak wyglądają testy?
Dummy to dyscyplina sportowa, w której obecnie mogą brać udział jedynie przedstawiciele retrieverów. Aportują one zarówno z lądu, jak i z wody, a każdy rzut oceniany jest w skali od 0 do 20 punktów. Podczas punktacji pod uwagę bierze się między innymi umiejętność zapamiętania, w jakiej odległości i gdzie upadło dummy, karność oraz spokój psa. Zawody odbywają się w różnych klasach, więc odnajdą się tutaj nie tylko zaawansowani, ale i początkujący uczestnicy. Chociaż cieszą się one szczególną popularnością w Wielkiej Brytanii, w Polsce również nie brakuje ich fanów.
Dummy to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Podczas ćwiczeń nie tylko zadbasz o aktywność fizyczną i umysłową swojego pupila, ale zacieśnisz również więź, którą cię z nim łączy. Ponadto umiejętności nabyte w trakcie treningu ułatwią wasze życie codzienne.