W artykule wyjaśnimy, na czym polega dogfrisbee oraz jaka jest jego historia. Przedstawimy rasy psów, które dobrze odnajdują się w tym sporcie i warunki, które musi spełnić każdy uczestnik, by wziąć udział w zawodach. Podpowiemy także, jakie akcesoria warto kupić, od czego zacząć treningi oraz jak zadbać o dobro psa w czasie ich trwania.
Na czym polega dogfrisbee?
Dogfrisbee to dyscyplina sportowa polegająca na rzucaniu dysku przez człowieka oraz chwytaniu go w locie przez psa. Chociaż może wydawać się, że to zwykła zabawa, w zawodach sędziowie oceniają techniki i figury wykonywane przez opiekuna, a także jego podopiecznego. Występ trwa od 60 sekund do 90 sekund w zależności od kategorii. Zwykle podczas przedstawienia można użyć maksymalnie 10 różnych dysków.
Zawody latających psów – poznaj historię psiego sportu!
Pierwsze frisbee było… foremką cukierniczą. W XIX wieku w cukierni „The Frisbee Company” produkującej tradycyjne, amerykańskie ciasta, odbyły się dość spontaniczne zabawy tego typu formą. Mieszkańcy zauważyli, że ma ona wyjątkowe właściwości lotne, a jej rzucanie i łapanie to niesamowita rozrywka. W ten sposób rozpoczęła się produkcja krążka, który na cześć lokalu został nazwany frisbee.
Sport był niezwykle popularny wśród ludzi, a do powstania psiej dyscypliny doszło przypadkiem. W latach 70. XX wieku w przerwie meczu futbolu amerykańskiego Alex Stein wbiegł na murawę wraz ze swoją suczką i zaczął zabawę z dyskiem frisbee. Para przedstawiła kilka widowiskowych trików, które rozsławiły tę dyscyplinę.
Treningi dogfrisbee – jakie trzeba spełnić warunki?
Nie ma żadnych wytycznych dotyczących ras zawodników biorących udział w konkurencjach, jednak pies powinien spełniać kilka warunków, by móc zacząć swoją przygodę z dogfrisbee. Przede wszystkim musi być to osobnik dorosły. Kościec czworonogów o dużych rozmiarach może rozwijać się do drugiego roku życia. W tym czasie zwierzak nie powinien trenować skoków i nadmiernie biegać. Poza tym pies musi mieć dobrą kondycję. Otyłe zwierzęta cierpiące z powodu dysplazji stawów narażone są na wysokie ryzyko kontuzji. Niezbędne jest wykonanie badania RTG stawów biodrowych, łokci, nadgarstków i kręgosłupa.
Rasy psów przystosowane do trenowania frisbee
Znasz już warunki, które musisz spełnić niezależnie od tego, czy chcesz trenować dogfrisbee hobbystycznie, czy zawodowo. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia mogą znacznie poprawić wyniki twojego podopiecznego, jednak geny nie są bez znaczenia. Najczęściej zawody wygrywają przedstawiciele następujących ras:
- border collie;
- owczarki australijskie;
- owczarki belgijskie;
- kelpie.
Zaczynasz przygodę z dogfrisbee? O akcesoriach
Obecnie asortyment sklepów zoologicznych jest wyjątkowo szeroki. Znajdziesz w nich frisbee wykonane z różnych materiałów i w wielu rozmiarach. Dostępne są również zestawy kilku dysków. Na sam początek wystarczy ci tylko jeden spodek, a z czasem możesz zaopatrzyć się w modele dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Niewątpliwie dogfrisbee to jeden ze sportów wymagających najmniejszych inwestycji finansowych.
Tak naprawdę frisbee to jedyna rzecz, której potrzebujesz do rozpoczęcia treningu. Jednak warto również zaopatrzyć się w taśmy do wyznaczania strefy łapania. Jeśli planujesz uprawiać dogfrisbee podczas letnich, upalnych dni, nie zapomnij o zabraniu ze sobą miseczki i wody.
Od czego zacząć trenować dogfrisbee?
Obecnie w większości dużych miast w Polsce znajdziesz profesjonalne szkoły zatrudniające trenerów specjalizujących się w dogfrisbee. Skorzystanie z pomocy eksperta zwiększy bezpieczeństwo psa i opiekuna. Profesjonalista będzie mógł od razu skorygować wasze błędy w technice rzutów, dzięki czemu dokonacie postępów w najkrótszym czasie.
W przypadku, kiedy nie chcesz lub nie możesz skorzystać z oferty szkółek specjalizujących się w tej dziedzinie, możesz samodzielnie zacząć treningi frisbee. Nie powinno się zaczynać ćwiczeń od wysokich rzutów, ponieważ zwierzak może być niechętny do łapania dysku. Na początku naucz psa aportować i przynosić zabawki na twoją komendę. Kiedy to opanuje, możesz wprowadzić dodatkowe elementy i szkolić podopiecznego w zakresie różnych chwytów, na przykład podczas wykonywania rollerów – niskich rzutów.
Trening dogfrisbee to nie tylko praca psa, ale również handlera, czyli człowieka rzucającego krążek. Można wypracować nowe techniki rzutów, na przykład punktowe, polegające na dorzuceniu dysku do konkretnego miejsca, w którym stoi zwierzak. Taka rozgrywka przypomina nieco grę w popularne „rzutki”. Wysokie skoki na 3 metry wzwyż najlepiej pozostawić doświadczonym zawodnikom. Najważniejsza jest dobra zabawa człowieka i psa oraz zachowanie bezpieczeństwa.
Freestyle to nie tylko rzucanie dyskiem. Poznaj figury
Freestyle to konkurencja dogfrisbee, która polega na wykonaniu układu z muzyką, podczas którego pies prezentuje różnego rodzaju pozycje punktowane przez sędziów. Są to m.in.:
- over – polega na złapaniu przez psa dysku przelatującego nad człowiekiem;
- vault – złapanie frisbee po odbiciu od ciała człowieka;
- dogcatch – złapanie psa na ręce, kiedy ten w locie chwyta spodek;
- team moment – wykonanie zsynchronizowanych ruchów pary. W tym celu wykorzystuje się na przykład slalom między nogami człowieka czy jednoczesne obroty.
Dogfrisbee to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu opiekuna i psa. Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem treningów wykonać wszystkie niezbędne badania i skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii. Na początku zacznij od prostych ćwiczeń w krótkich seriach, by nie zniechęcić psa do dalszych prób. Cierpliwość oraz systematyczność z pewnością sprawi, że będziecie w stanie stworzyć fascynujące widowisko.