Dog Yoga – hasło, które zastanawia, i nasuwa pytanie, w jaki sposób psy mogą ćwiczyć jogę? Otóż mogą, ale zanim do tego przejdziemy najpierw kilka słów wprowadzenia. Wszystkie praktykujące jogę osoby zdają sobie sprawę, że jest ona ściśle powiązana ze zwierzętami, ponieważ asany, czyli pozycje jogi są inspirowane zwierzętami. Wśród nich jest również bardzo popularna pozycja psa. Wykonywanie konkretnych ćwiczeń ma na celu osiągnięcie harmonii pomiędzy ciałem a umysłem, relaks i wyciszenie. Czy nie właśnie tego chcemy dla swoich psiaków?
Dog Yoga
Z połączenia słów „dog” i „yoga” i powstała Dog Yoga, inaczej nazywana Dogą. Autorką tego pomysłu jest Suzi Teitelman instruktorka jogi ze Stanów Zjednoczonych. Nauczycielka włączała do swojego jogowego kursu czworonogi i wyszkoliła już wielu psich trenerów Dog Yogi. Podstawowym założeniem treningów nie jest udział psiaka w wykonywaniu asanów. Oczywiste jest, że nie mogą harmonijnie wykonywać wszystkich ćwiczeń wspólnie z opiekunem. Niemniej jednak samo wygodne leżenie obok lub obserwowanie właściciela w trakcie praktykowania jogi może wywierać pozytywny wpływ na psa i jego relację z człowiekiem.
Doga w praktyce
Okazuje się, że przy odrobinie wyobraźnie psy mogą brać udział w asanach. Istnieje wiele przypadków, kiedy to psy z własnej woli zaczynają naśladować trenujących właścicieli w niektórych pozycjach. Najczęściej dzieje się to przy pozycji pies z głową w dół. Jeżeli w trakcie treningu pies zacznie się angażować i naśladować ćwiczenia swojego opiekuna dobrze jest go nagrodzić, to go wzmocni i zachęci do powtarzania asan. Nie można jednak zapominać o skupieniu na wykonywanych ćwiczeniach przez siebie.
Niektórzy jogini uważają, że psy stanowią doskonałe dodatkowe obciążenie w trakcie niektórych ćwiczeń, jednak w tym przypadku istnieje ryzyko upuszczenia zwierzęcia, więc lepiej tego nie próbować jeżeli nie ma się pewności, że zwierze jest bezpieczne. Zwierzaki ważące powyżej 10 kg w żadnym wypadku nie nadają się do tego typu manewrów.
Nigdy nie można zmuszać pupila do wzięcia udziału w treningu i przybierania nienaturalnych dla niego pozycji, przede wszystkim może to mieć wpływ na jego zdrowie fizyczne, ale również w ten sposób łatwo zniechęcić psa do uprawiania Dog Yogi. Czworonóg musi sam poznać pozycje, poczuć atmosferę i zdecydować się na uczestnictwo w poszczególnych asanach. Niektórzy czworonożni przyjaciele odczuwają szczególną przyjemność w trakcie medytacji swojego opiekuna i zrelaksowane leżą obok jego maty.
Joga z psem – korzyści
Regularne praktykowanie Dogi może przynieść wiele korzyści, zarówno dla psa, jak i jego opiekuna, między innymi mogą to być:
- wzmocnienie więzi pomiędzy psem a właścicielem,
- lękliwe pieski staną się odważniejsze i bardziej zadowolone,
- reaktywne psy odprężą się i nauczą się relekasować,
- nadpobudliwe psy poprawią swoją koncentrację.
Dog Yoga może być fantastycznym sposobem spędzania czasu z czworonogiem. Pozwoli wam obojgu się zrelaksować, odpocząć i wyciszyć, a do tego zacieśnić więź w relacji pies – opiekun. Jednak pamiętaj, że najważniejsze jest dobro twojego psa, dlatego jeżeli nie będzie mu pasować ta aktywność, to spokojnie zostaw psu możliwość wyboru i skoncentruj się na swoim treningu.