Dog diving inaczej nazywany „dock divingiem” lub „dock jumpingiem” to stosunkowo świeża dyscyplina pośród psich sportów, ale rozwija się z dużą prędkością. W skrócie można powiedzieć, że polega ona na skakaniu psa do basenu z wodą. Ale to nie wszystko, dowiedz się więcej na temat dog divingu z artykułu.
Dog diving – opis dyscypliny
Sport ten polega na skakaniu czworonogów do basenu z wodą za ulubioną zabawką. Przewodnik wrzuca do wody ulubioną zabawkę psa i wydaje polecenie, aby zwierzak przyniósł przedmiot wrzucony do wody. Wówczas pies wyskakuje ze specjalnej platformy do basenu i łapie ukochaną zabawkę. W konkurencji sędziowie biorą pod uwagę wysokość, na jaką wybija się zwierze ze specjalnego podestu oraz to jak daleko wyląduje – mierzy się to za pomocą specjalistycznego narzędzia do pomiaru skoków. Baseny, do których skaczą psy, mierzą od 11 do 12 m długości oraz 2,4 m szerokości. Dla bezpieczeństwa zwierząt są wyścielone matami antypoślizgowymi.
Dog diving – rodzaje dyscyplin
Największa na świecie organizacja zajmująca się dock divingiem, czyli Dock Dogs wyróżnia trzy odmiany wodnego sportu:
- Big Air – jest najstarszą i najpopularniejszą konkurencja. W skrócie można stwierdzić, że to psi skok w dal. Mierzy się w niej dystans, na jaki pies skoczył po wyrzucony przez opiekuna aport.
- Extreme Vertical – w tej dyscyplinie ocenia się wysokość, z jakiej pies strącił lub chwycił zabawkę, którą najczęściej stanowi rolka z pianki z uszami wykonanymi ze sznurka na obu końcach. Zabawka zawieszona jest na wysięgniku znajdującym się w odległości 2,5 m od doku. Od 2005 roku ta rywalizacja działa jako odrębna dyscyplina.
- Speed Retrieve – w tej rywalizacji wygrywa pies, który najszybciej zdobędzie zdobycz zawieszoną na drugim końcu ponad dwunastometrowego basenu.
W każdej z tych dyscyplin funkcjonują różne klasy, dlatego psy niezależnie od rozmiaru i umiejętności mają możliwość sprawiedliwej konkurencji i oceny. Zasady dopuszczają start we wszystkich konkurencjach z osobna. Uczestnicy, którzy startują w każdej konkurencji, gromadzą punkty, które pozwalają zdobyć tytuł Iron Dog. Aktualnie w Polsce można wystartować wyłącznie w konkurencji Big Air, czyli oceniającej długość skoku psa do basenu.
Dock diving – jakie rasy mogą brać udział?
Dock diving pozwala trenować z każdym czworonogiem, który ukończył 6 miesięcy, uwielbia aportować i kocha wodę. W zawodach mogą brać udział zarówno psy rasowe, jak i te bez rodowodu. Wśród ekspertów Dog diving uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych psich sportów, bowiem nie wymaga długotrwałych męczących treningów z udziałem profesjonalnego trenera, ponadto nie obciąża stawów zwierzęcia. Niemniej jednak uczestnicy, którym zależy na wysokich notach, muszą poświęcić czas i energię na przygotowanie swojego pupila do zawodów.
Psy z predyspozycjami do Dock divingu
Szczególnie często w trakcie zawodów można spotkać psy rasy border collie, labradory i golden retrievery, ponieważ cechują je: ogromne pokłady energii, odwaga, zamiłowanie do aportowania i zabawy. Ponadto budowa border collie znacznie ułatwia wykonywanie dalekich i wysokich lotów, z kolei labradory i golden retrievery z dużym skupieniem podchodzą do każdego postawionego im zadania.
Dog diving to niezwykle zabawny, ekscytujący i stosunkowo łatwy do ćwiczenia wodny sport o prostych zasadach. Dodatkowo daje możliwość udziału psom w każdym wieku, zarówno z rodowodem, jak i bez niego, a każdy uczestnik dzięki różnym klasom otrzyma sprawiedliwą ocenę. Aktualnie w Polsce istnieje możliwości udziału wyłącznie w konkurencji Big Air, ale prawdopodobnie niebawem się to zmieni. Niemniej jednak niezależnie od tego jak daleko wyskoczy twój pies, to z pewnością będziecie świetnie się bawić.