Musisz wiedzieć, że kleszcze żerują już w temperaturze powyżej +5 stopni, zaś pchły właściwie przez cały rok. Dlatego tak ważne jest, by chronić czworonoga, stosując skuteczne preparaty na pchły i kleszcze. Które z nich wybrać? Jakie będą najlepsze dla szczeniaka, a jakie dla dorosłego psa? Sprawdź!
Tabletki na kleszcze – zalety i wady preparatu
Od kilku lat na polskim rynku dostępne są tabletki na kleszcze dla psów. Podaje się je zwierzęciu średnio raz na kilka lub kilkanaście tygodni (tabletki Braveco co 12 tygodni). Po ich zażyciu substancja aktywna przedostaje się do układu pokarmowego psa, skąd stopniowo uwalniana jest do krwi. Kiedy pasożyt przyczepi się do Twojego czworonoga i zacznie żer na skórze, substancja czynna w ciągu kilku godzin doprowadzi do śmierci pajęczaka.
To bardzo wygodna forma ochrony psa przed kleszczami, która ma jednak swoje wady. Co prawda tabletka będzie paraliżować i zabijać pasożyty dość szybko, ale nie uchroni zwierzęcia przed ukąszeniami kleszczy. Istniej więc ryzyko, że pajęczak może zdążyć wyrzucić wraz ze śliną pierwotniaki powodujące zakażenie babeszjozą. Tabletki polecane są wyłącznie dla psów dorosłych.
Obroża na kleszcze – skuteczna ochrona na długo
Na rynku dostępne są również obroże na kleszcze i pchły dla psów. Kiedy jedną z nich założysz swojemu psu, możesz być pewien, że obroża będzie chronić go przed pasożytami w sposób kontaktowy. Co to oznacza? Przez cały czas, kiedy obroża pozostaje zapięta na szyi zwierzęcia i ma kontakt z jego skóra oraz sierścią, uwalnia substancję aktywną, która zabija pasożyty w bezpośrednim kontakcie z psem. Słowem, pasożyty nie muszą ukąsić Twojego pupila, by zginąć. Pamiętaj jednak, że obrożę może nosić dorosły pies, który nie będzie próbował jej ściągnąć ani przypadkowo zjeść.
Jedną z najskuteczniejszych obecnie jest obroża przeciw kleszczom Foresto do 8 kg – Fera.pl. Jest ona bezwonna, wodoodporna i zapewnia ochronę psu nawet do 8 miesięcy. Możesz kupić także obrożę Foresto dla dużych psów – powyżej 8 kg. Z łatwością dostosujesz ją do obwodu szyi swojego czworonoga, zaciskając ją tak, by przylegała ciasno do szyi zwierzęcia, lecz byś mógł włożyć pomiędzy nią a szyję dwa palce. Pozostałą cześć obroży po prostu odetnij.
Krople na kleszcze – czy faktycznie działają?
Krople podobnie jak tabletka nie chronią zwierzęcia przed przyczepianiem się do niego pasożytów, ale powodują szybką śmierć kleszczy i pcheł, które rozpoczną żer na skórze psa. Są to tzw. preparaty spot-on. Ich działanie polega na uwalnianiu przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe substancji aktywnej. Ta z kolei szybko paraliżuje i zabija pasożyty.
Choć krople to dość skuteczne rozwiązanie, to niektórzy właściciele ich nie lubią. Preparaty typu spot-on zwykle działają przez około 4 tygodnie na kleszcze i 8-12 na pchły. Aplikację trzeba więc powtarzać dość często – w okresie letnim nawet co miesiąc. Mimo to krople są równie chętnie wybierane, jak obroże czy tabletki. Szczególnie dlatego, że to wciąż najlepszy środek przeciwko kleszczkom i pchłom dla szczeniąt. Są bezpieczne dla ich zdrowia i mogą być stosowane już po ukończeniu przesz psiaka 7 tygodnia życia.
Teraz już wiesz, jak działają produkty przeciwko pchłom i kleszczom dla psów. Przygotuj się na nadchodzącą wiosnę i już teraz zabezpiecz swojego czworonoga przed pasożytami.