Jak chronić psa przed kleszczami? Niestety, zapewnienie 100% ochrony wydaje się niemożliwe. Niektóre osobniki mogą być po prostu odporne na preparaty, a przecież nie możesz zabronić swojemu pupilowi buszowania w wysokiej trawie. Również stosowanie nadmiernej ilości środków ochrony jest niewskazane. Preparat przeciw kleszczom dla psa powinien być jak najlepszej jakości – warto, aby wybrał go twój lekarz weterynarii. Warto jednak wiedzieć o tym więcej, zanim podejmiesz decyzje co do środków ochrony swojego podopiecznego.
Środki przeciw kleszczom dla psów. Czemu są tak ważne?
Środek przeciw kleszczom dla psa pomoże chronić go przed zachorowaniem na babeszjozę. Schorzenie wywołuje pierwotniak Babesia canis, który wnika do krwiobiegu zwierzęcia w trakcie ukąszenia. Początkowe objawy to osłabienie czy utratę apetytu, a – wysoka gorączka. Jeśli więc zauważysz, że twój pies zaczyna zachowywać się dziwnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nawet jeśli podasz preparat na kleszcze dla psa, może okazać się, że zwierzę jest chore i wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty.
Krople na kleszcze dla psa – to częsty wybór
Kropelki na kleszcze dla psa są jednym z najczęściej wybieranych przez właścicieli środków ochronnych. Nie odstraszają one pajęczaków, tylko zatruwają je już po wbiciu w skórę Są wygodne w stosowaniu i działają przez dłuższy czas. Czy to jednak najlepszy z możliwych wyborów? Spytaj się o to swojego lekarza weterynarii. To on będzie wiedział, jaki środek ma obecnie najlepsze wyniki badań i który powinien ci polecić.
Preparat na kleszcze dla psa naturalny
Jeśli chcesz kupić coś przeciw kleszczom dla psa, możesz zapytać się w swojej klinice weterynaryjnej o naturalny produkt. Jego składniki często są dość skuteczne, a przy tym rzadziej powodują podrażnienia. Nie działają jednak bójczo na pajęczaki – jedynie je odstraszają. Przez to krócej są skuteczne i słabiej działają, gdy pies się zmoczy. Niemniej, naturalny środek ochronny będzie zdecydowanie lepszy dla planety.
Preparat przeciw kleszczom dla psów a ogród
Gdy twój pies spędza czas w ogrodzie, powinien być zabezpieczony przed kleszczami. Co prawda w takim środowisku szansa na znalezienie ich jest mniejsza – krótko przystrzyżona trawa zwykle jest całkiem dobrą ochroną. Niemniej, musisz zachować ostrożność. Możesz pozbyć się nadmiaru pajęczaków, sadząc także intensywnie pachnące rośliny, które odstraszą je z twojej okolicy. Do takowych można zaliczyć na przykład:
- kocimiętkę;
- rozmaryn;
- miętę;
- lawendę;
- melisę lekarską.
Ponadto takie zioła możesz także wykorzystać do gotowania czy parzenia herbaty, dlatego posiadanie ich to tylko same zalety.
Preparat na kleszcze dla psa to nie wszystko
Po powrocie z każdego spaceru pamiętaj, aby zawsze dokładnie obejrzeć swojego pupila. Sprawdź szczególnie okolice, w których znajdują się tętnice, np. szyję. To tam najczęściej wbijają się kleszcze i z tego miejsca należy je jak najszybciej usunąć. Warto nauczyć się robić to samodzielnie, ponieważ w sezonie każdorazowa wizyta u weterynarza może okazać się na to zbyt czasochłonna.
Nie tylko kleszcze – pchły wywołują alergię
Większość preparatów chroni także przed pchłami, które mogą wywoływać alergię. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli je zauważysz, musisz dokładnie zdezynfekować dom. Wymień psie legowisko i wypierz dywany. Pchły składają w takich miejscach jaja, dlatego to niezwykle istotne, jeśli chcesz pozbyć się tych wywołujących u wielu psów alergię stworzeń.