Z uwagi na konieczność sprostania wymogom prawnym opieka nad zwierzętami jest zdefiniowana w odpowiednich ustawach i dokumentach. Ich dokładna analiza powinna być obowiązkowa dla każdego opiekuna. Mogłoby się wówczas okazać, że część właścicieli psów i kotów nie jest w stanie sprostać wymogom prawnym. Co jeszcze warto wiedzieć? Kto w zastępstwie właściciela może sprawować opiekę nad zwierzętami? Sprawdź!
Opieka nad zwierzętami a prawa zwierząt
O tym, czym jest opieka nad zwierzętami, mówią zarówno wprost, jak i poprzez inne definicje choćby takie dokumenty jak Ustawa o ochronie zwierząt. To ona określa, jakie obowiązki spoczywają na opiekunie zwierzęcia. Mowa tutaj przede wszystkim o humanitarnym traktowaniu zwierzęcia, co oznacza roztoczenie nad nim takiej opieki, która realizuje wszystkie jego potrzeby i chroni pupila przed zagrożeniami. Adekwatnie do tego, znęcanie się nad zwierzęciem może obejmować:
- przemoc fizyczną;
- brak realizacji potrzeb, np. regularnych spacerów;
- utrzymywanie w niehigienicznych warunkach, np. kojcu, z którego nie są sprzątane odchody;
- trzymanie na uwięzi zbyt krótkiej i dłużej niż przed 12 godzin;
- brak dostępu do świeżej wody pitnej;
- brak regularnego dostępu do pożywienia;
- brak leczenia weterynaryjnego.
W takich przypadkach, gdy opieka nad zwierzętami jest zaniedbana, odpowiednie służby mogą przeprowadzić interwencję zakończoną nawet odebraniem konkretnych osobników. Może to zrobić również organizacja pozarządowa, np. fundacja, pod warunkiem że ma asystę policji. Podobne kompetencje ma też Inspekcja Weterynaryjna. Równie często wymienione jednostki nakazują poprawę warunków, w których przebywa zwierzę. Jeśli opieka nad zwierzęciem ulega poprawie i jest wystarczająca, nie odbiera się go dotychczasowym opiekunom.
Kto może być opiekunem zwierzęcia?
Co bardzo istotne, a o czym zapomina wiele osób, opieka nad zwierzętami może być sprawowana jedynie przez osobę pełnoletnią. Oznacza to, że odpowiedzialny za codzienną opiekę nad psem czy kotem jest człowiek dorosły, np. rodzic. Z tego powodu branie psiaka do domu po to, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności, a potem zrzucanie np. karmienia czy codziennych spacerów na barki kilkulatka albo nawet kilkunastolatka, jest niezgodne z prawem.
Jak kontrolować zachowanie pupila i dlaczego to konieczne?
Zwierzak potrzebuje opieki osoby, która może odpowiadać prawnie za jego zachowanie, z jeszcze jednego powodu. To właściciel jest odpowiedzialny za zachowanie psa, a także szkody, które on wyrządzi. Z tego względu na twoich barkach leży socjalizacja psa, komunikacja z nim, a także sprawowanie kontroli, czy jest zestresowany albo otoczenie go przytłacza. W tym celu możesz:
- trzymać go na smyczy w miejscach, w których jesteś do tego zobowiązany przez lokalne prawo;
- założyć mu kaganiec, jeśli jest zdenerwowany albo może wykazywać agresję;
- sprawować nad nim kontrolę słowną, jeśli jest spuszczony ze smyczy.
Nawet jeśli na spacerze z dzieckiem pies kogoś pogryzie, to dorosły opiekun odpowie za jego zachowanie. W przypadku szczególnie niebezpiecznych sytuacji rodzic jest dodatkowo narażony na konsekwencje ze strony organów odpowiedzialnych za dbanie o dobro rodziny, np. kuratora albo sądu rodzinnego. Dla dobra twojej rodziny nie puszczaj twojego dziecka na spacer z psem.
Opieka nad zwierzętami podczas wyjazdów
Choć wielu właścicieli zabiera swoje zwierzęta, zwłaszcza psy, na wakacje, to jednak są sytuacje, w których nie jest to możliwe. Wtedy masz dwie możliwości:
- znaleźć dobry hotel dla zwierzęcia, w którym pracuje godny zaufania personel;
- wybrać zaufanego opiekuna dla swojego pupila, decydując się na oferty osób prywatnych.
Pamiętaj, że schronisko nie jest dobrym miejscem dla psa na czas wyjazdu. Po czternastu dniach zwierzę trafi do powtórnej adopcji, a ty odpowiesz dodatkowo za porzucenie, co jest karalne według przepisów prawa w Polsce.
Jak wybrać opiekuna?
Jeśli chcesz mieć pewność, że opieka nad zwierzętami jest prowadzona profesjonalnie, poznaj kandydata na opiekuna czy opiekunkę. Warto, aby był to doświadczony behawiorysta. W takiej sytuacji masz pewność, że zajmie się on psem w sposób profesjonalny.
- Zobacz, co obejmują jego usługi i nawiąż kontakt wcześniej.
- Jeśli chcesz przekazać takiej osobie swojego zwierzaka pod opiekę, najpierw się z nim zapoznaj i pozwól mu poznać swojego psa.
- Dowiedz się też, jaką liczbą zwierząt właściwie zajmuje się dana osoba w jednym czasie.
- Warto pamiętać, aby nie zdawać się tylko na zapewnienia petsittera czy hotelu. Warto podpisać umowę z danym podmiotem, co może być przydatne pod kątem prawnym.
- Zadbaj też o absolutnie podstawowe rzeczy – przekaż listę leków, które bierze pies czy kot, informacje o tym, ile je posiłków, co sprawia mu przyjemność. Zostaw w hotelu albo u opiekuna legowisko i zabawki pupila.
Opieka nad zwierzętami jest określona w przepisach prawa. W czasie swojego urlopu możesz szukać opiekuna, który w twoim mieście zajmie się pupilem. W ten sposób twój pies będzie szczęśliwszy, niż gdyby siedział sam w domu, a ty odpoczniesz ze spokojną głową.