Kuwety dla psa – o co w tym chodzi?
Kuwety dla psów dostępne są w sklepach zoologicznych w bardzo różnych rozmiarach i kształtach. Możesz zaopatrzyć się w kuwetę kwadratową, narożną, mniejszą i większą. Bardzo różnorodne są także materiały i kolory.
Żwirek dla psa jest dostępny w takich samych formach jak żwirek dla kota, jednak opiekunowie często decydują się na wybór kuwety z trawą. Takie rozwiązanie jest najbardziej skuteczne, szczególnie dla starszych psów, które do tej pory załatwiały się wyłącznie na zewnątrz.
Kuweta dla yorka – popularny trend
Kto najczęściej decyduje się na wybór kuwety dla psa? Zazwyczaj są to opiekunowie małych piesków. Opiekunom ras takich jak shih tzu, czy maltańczyk kuweta wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?
Najczęściej po kuwetę dla psa sięgają opiekunowie, którzy uważają, że ich zwierzęta nie potrzebują codziennych spacerów. Właściciele małych ras obawiają się także, że w czasie spaceru na mrozie ich pies może przeziębić się lub za bardzo zmarznąć. Czasami zachodzi także obawa przed tym, że pies się pobrudzi i będzie wymagał kąpieli. Wśród powodów wymienia się także problemy z zachowaniem czystości w domu oraz niestety także brać chęci na wychodzenie z psem na spacery.
Pies i kuweta – czy to dobry pomysł?
W przypadku rozwiązania takiego jak kuweta dla psa opinie ekspertów są raczej jednoznacznie negatywne. Poniżej znajdziesz odniesienie do najpopularniejszych mitów związanych z tym akcesorium.
Czy kuweta pomaga w nauczeniu psa czystości?
Kuweta dla psa często polecana jest dla szczeniaków, które uczą się zachowywania czystości w domu. Niektórzy sprzedawcy w sklepach zoologicznych, a nawet hodowcy polecają ją jako alternatywę dla podkładów higienicznych czy gazet. Jaka jest prawda? Niestety, mało przyjemna. Kuweta dla psa nie tylko nie przyspiesza nauki załatwiania się poza domem, a wręcz może ją zablokować.
Małym szczeniakom trudno jest zrozumieć koncept załatwiania się na zewnątrz, jeżeli w domu znajduje się kuweta. Psy bardzo często mają skłonności do załatwiania się na konkretne podłoże. W kuwecie często pojawia się żwirek lub trociny. Psiak nauczony oddawać na nie mocz z dużym prawdopodobieństwem będzie powstrzymywał się przed załatwianiem swoich potrzeb na zewnątrz. Zamiast więc przyspieszyć proces nauki czystości, kuweta może go znacznie utrudnić i spowolnić.
Kuweta dla psa a sikanie w domu
Czasami psy, które potrafią już wychodzić na dwór w celu spełnienia swoich potrzeb fizjologicznych, nagle zaczynają załatwiać się w domu. Rzecz jasna mocz i kał na meblach, dywanach czy na podłodze nie są niczym przyjemnym. Właśnie dlatego zdesperowani opiekunowie często decydują się na kuwetę dla psa w imię zasady, że jeżeli już musi załatwiać się w domu, niech przynajmniej robi to w konkretnym miejscu.
Takie założenie ma wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim nagła zmiana w zachowaniu psa, szczególnie ta związana z załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych, zawsze ma jakąś przyczynę. Możliwe, że jest to problem o podłożu zdrowotnym lub behawioralnym. Właśnie dlatego najpierw trzeba wykluczyć ewentualne choroby podczas wizyty u lekarza weterynarii. Następnie wyjściem jest zgłoszenie się do behawiorysty.
Nagłe problemy z załatwianiem się w domu mogą świadczyć o takich kłopotach zdrowotnych, jak:
- bóle kości i stawów
- zapalenie pęcherza
- problemy z nerkami
- kłopoty z układem pokarmowym.
Kuweta dla psa – negatywne skutki ograniczenia spacerów
Korzystanie z kuwety, nawet sezonowe, może w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia lub całkowitego zaniechania spacerów. Psy, w przeciwieństwie do kotów, są zwierzętami, których potrzeby społeczne i behawioralne wymagają regularnego wychodzenia z domu. Możliwość eksplorowania otoczenia, poznawania nowych zapachów oraz spotykania się z innymi psami jest niezbędna do zachowania równowagi psychicznej.
Jeżeli zamkniesz psa w mieszkaniu lub nawet znacznie ograniczysz wychodzenie z domu, musisz liczyć się z problemami behawioralnymi. Zwierzak może zacząć niszczyć wyposażenie, stawać się agresywny lub nawet zapadać na choroby somatyczne. Co ważne, małe rasy nie są w tej kwestii żadnym wyjątkiem. Nawet najmniejszy piesek jest psem, a nie maskotką. Odpowiednio zabezpieczony, może udać się na krótki spacer nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Okresowy brak spacerów jest niebezpieczny także z innego powodu. Piesek odzwyczaja się od dźwięków otoczenia – mijania obcych osób, psów czy samochodów. Po jakimś czasie naturalne dźwięki miasta lub ulicy mogą zacząć przyprawiać go o lęk, a to już prosta droga do kłopotów emocjonalnych.
Kuweta dla psa – inne niebezpieczeństwa
W przeciwieństwie do kota, który z natury wypróżnia się w miejscu, w którym może zakopać swoje odchody, psy nie mają tego typu odruchów. Warto zaznaczyć, że psiakom trudno jest zrozumieć, że załatwianie się w domu powinno ograniczać się wyłącznie do jednego miejsca. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że nagradzanie go za załatwienie się do kuwety w krótkim czasie skończy się obecnością niechcianych niespodzianek w innych miejscach domu.
Kuweta dla psa – w jakich wypadkach może się sprawdzić?
Czy kuweta dla psa jest więc całkowicie niedopuszczalna w żadnym wypadku? Oczywiście nie. Bardzo często bywa skutecznym i pomocnym narzędziem w trudnych sytuacjach. Dobrze sprawdzi się w przypadku:
- psów, które odbywają kwarantannę,
- chorych psów,
- starych psów, które nie dają rady wychodzić na spacery,
- sporadycznie w sytuacjach mocnego smogu u psów cierpiących na problemy z układem oddechowym.
W innych przypadkach kuweta nie służy dobru psa, a wygodzie opiekunów. Jej ciągłe stosowanie może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych. Najlepiej korzystać z kuwety dla psa, w której znajduje się ziemia i zasiana w niej trawa. Przypomina to psu trawnik, czyli miejsce, w którym zazwyczaj się załatwia. To z kolei bardzo ułatwia naukę.
Kuweta dla psa jest przedmiotem mocno lansowanym przez sklepy zoologiczne. Behawioryści i większość hodowców odradzają jednak korzystanie z niej na co dzień. Może przedłużać naukę czystości i ogranicza liczbę spacerów, które są bardzo ważne dla komfortu psychicznego psa. Jeżeli nie przepadasz za codziennym wychodzeniem na dwór albo nie masz czasu na regularne wyprowadzanie psa, być może lepszym rozwiązaniem będzie przygarnięcie kota.
Kuweta dla kota to ciężki temat. Kiedy kupowałam kuwetę dla swojego kota – patrzyłam głównie na jej wygląd, ale już teraz wiem, że najważniejsza jest jej wielkość, szczególnie przy moim kocie, który jest brytyjczykiem.