Zabieg kastracji polega na mechanicznym usunięciu gonad. Kastruje się zarówno psy, jak i suki. U tych ostatnich lekarz weterynarii usuwa jajniki i jajowody, a także macicę. Kwestia kastracji nadal budzi wiele kontrowersji.

Zabieg uniemożliwia zwierzętom rozmnażanie się, ale wykonany w nieodpowiednim momencie może prowadzić do powikłań. Na czym to polega kastracja chemiczna psa? Dowiedz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto kastrować psa?

kastracja chemiczna psa

Kastracja to zabieg, który budzi dosyć dużo kontrowersji. W przypadku dorosłych psów warto go jednak rozważyć. Kastracja eliminuje możliwość rozmnażania się, co wpływa bardzo pozytywnie na proces zapobiegania bezdomności.

W niektórych przypadkach zabieg wskazany jest także z powodów behawioralnych u psów lękliwych, czy przejawiających tendencje agresywne. Nie można jednak myśleć o kastracji jako o uniwersalnym przepisie na zmianę zachowania psa. Konieczna jest wcześniejsza wnikliwa konsultacja z behawiorystą.

Czym jest kastracja? Kastracja a sterylizacja

W powszechnym przekonaniu kastracja dotyczy samców, a sterylizacja suk. Tymczasem obydwa zabiegi mogą być przeprowadzone u obydwu płci. Zabieg sterylizacji polega na zablokowaniu płodności poprzez podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Kastracja jest natomiast mechanicznym usunięciem jąder bądź macicy.

Obecnie zabiegi sterylizacji wykonywane są bardzo rzadko. Nie mają zalet zdrowotnych, jako że nie eliminują bowiem ryzyka nowotworów prostaty, czy listwy mlecznej, a także ropomacicza u suk.

Kastracja chemiczna psa i suki – co to takiego?

Kastracja farmakologiczna, jako alternatywa dla mechanicznej, również powoduje u psa bezpłodność. Istnieje jednak kilka dosyć istotnych różnic pomiędzy tymi dwoma zabiegami. Kastrację chemiczną można traktować w pewnym stopniu jak antykoncepcję weterynaryjną. Pod skórą psa umieszczany jest specjalny implant, który stopniowo uwalnia substancje hamujące wydzielanie hormonów płciowych.

kastracja chemiczna psa 2

Kastracja chemiczna psa jest całkowicie odwracalna

Chip umieszczony pod skórą ma działanie określone w czasie. Zazwyczaj hamuje wydzielanie testosteronu przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy. W tym czasie popęd płciowy psa zmniejsza się na tyle, że zwierzak nie ma potrzeby podążania za suczkami, które mają cieczkę.

Zalety i wady kastracji chemicznej

Tak jak wszystkie zabiegi medyczne kastracja chemiczna psa ma swojego wady i zalety. Jest to zabieg, który coraz częściej polecany jest przez weterynarzy ze względu na swoje liczne plusy. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • brak narkozy, a przez to brak ryzyka wystąpienia potencjalnych skutków ubocznych;
  • odwracalność procedury.

Czy farmakologiczna kastracja ma jakieś wady?

Warto zaznaczyć, że dobrze wykonana jest całkowicie bezpieczna. Pewnego rodzaju minusem może być jednak to, że zabieg trzeba powtarzać. Trzeba także pamiętać, że wszczepiony implant nie działa od razu. Jego pełna skuteczność osiągana jest mniej więcej po sześciu tygodniach od umieszczenia go pod skórą.

Chemiczna kastracja psa – efekty

Dla wielu osób najważniejsze są efekty zabiegu kastracji chemicznej. Dzięki niej twój pies nie będzie mógł płodzić szczeniąt. Nie będzie także odczuwał popędu płciowego, co może znacznie zmniejszyć ryzyko ucieczki w poszukiwaniu suki z cieczką.

Zmiany hormonalne są w zasadzie takie same jak po tradycyjnej kastracji. Oznacza to, że środkami farmakologicznymi również można zapobiec nowotworom, czy innym chorobom prostaty.

Bardzo oczekiwanym efektem jest także stabilizacja hormonalna zwierzęcia. Pod wpływem testosteronu pies, który czuje samicę w cieczce, może stawać się agresywny lub nadpobudliwy. Za pomocą aktywnego czipa można w bardzo prosty sposób tego uniknąć.

Czy pies po chemicznej kastracji przestanie być agresywny?

Wiele osób zastanawia się, czy pies po kastracji farmakologicznej przestanie sprawiać problemy behawioralne. Agresja, czy raczej zachowania agresywne, są do pewnego stopnia naturalne. Przy zbytnim wzmożeniu mogą natomiast stać się ogromnym problemem.

Wiele osób chce wykastrować psa, aby uniknąć problemów z agresją. Czy kastracja chemiczna w tym wypadku również wchodzi w grę? Jeżeli twój pies sprawia problemy, na początku zaleca się badanie u weterynarza w celu sprawdzenia, czy zwierzaka coś nie boli.

Behawiorysta

W dalszej kolejności zaleca się konsultację z behawiorystą. Wpływ kastracji na zachowanie w wielu przypadkach jest faktem. Nie każdy przypadek agresji jest spowodowany hormonami. Często może być to kwestia lękliwości albo innych problemów, które trzeba przepracować w inny sposób.

Kastracja chemiczna psa – kiedy się na nią zdecydować?

Na farmakologiczną kastrację warto się zdecydować w momencie, kiedy nie jesteś pewny decyzji o kastracji chirurgicznej. Uzyskasz bowiem taki sam efekt bez mechanicznego usuwania jąder i najądrzy.

Ten zabieg można zastosować u psów wszystkich ras, jednak dopiero w momencie, kiedy piesek osiągnie dojrzałość płciową. Pamiętaj, że małe rasy dojrzewają wcześniej niż te duże i olbrzymie. Jeżeli nie jesteś pewien, czy to już odpowiedni moment, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Dla jakich psów odpowiednia jest kastracja chemiczna?

Kastracja chemiczna będzie także dobrym rozwiązaniem u psów, które są stare lub chore. W ich wypadku narkoza przy tradycyjnym zabiegu byłaby zbyt dużym ryzykiem. Tymczasem farmakologiczna kastracja daje dokładnie takie same efekty bez niemal żadnego ryzyka.

Jaki jest koszt kastracji farmakologicznej?

Jaki jest koszt antykoncepcji hormonalnej dla twojego pupila? Średnia cena wszczepiania podskórnego implantu to około 350 złotych. Pamiętaj jednak, że chip działa wyłącznie przez określony czas – mniej więcej pół roku. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć. Sumarycznie będzie więc to droższe niż zabieg chirurgiczny.

kastracja chemiczna psa 3

Kastracja chemiczna psa – podsumowanie

Kastracja chemiczna psa to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie na osłabienie popędu płciowego i zablokowanie płodności. Polega na wprowadzenie pod skórę w okolicach łopatek specjalnego implantu, który blokuje wydzielanie testosteronu.

Takie rozwiązanie będzie idealne dla osób, które nie są pewne, czy na pewno chcą kastrować psa lub obawiają się ingerencji chirurgicznej. Trzeba jednak pamiętać, że działanie takiego implantu jest ograniczone w czasie.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.