Nie każdy musi być miłośnikiem psów. Kynofobia, czyli paniczny lęk przed nimi znacznie jednak utrudnia komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Czworonogi możesz obecnie spotkać wszędzie – na ulicach, w komunikacji miejskiej, a także w wielu lokalach użytkowych. Sprawdź, jak opanować strach lęk ich obecnością. Dowiedz się, jak pokonać lęk przed psami. Przeczytaj nasz artykuł!
Strach przed psami – czym jest kynofobia?
Termin kynofobia powstał z połączenia dwóch greckich słów. „Kynos” to pies, zaś „phobos” – lęk. Jest to więc nic innego, jak tylko paniczny strach przed psami. Chociaż naszej kulturze zwierzęta te występują niemal wyłącznie w pozytywnych konotacjach, wiele osób wcale nie darzy merdających ogonami czworonogów dużą sympatią.
Czy kynofobia to strach tylko przed groźnymi psami?
Kynofobia to jednak coś innego niż standardowa niechęć do danego gatunku. Jest to zaburzenie lękowe na tle nerwicowym, które powinno być leczone terapeutycznie. Osoby cierpiące na tę fobię mają problem z codziennym funkcjonowaniem. Strach utrudnia wykonywanie podstawowych czynności społecznych.
Osoby cierpiące na kynofobię boją się nawet psów, które są trzymane na smyczy i noszą kaganiec. Bodźcem generującym atak paniki może być zresztą nie tylko żywy pies spacerujący w pobliżu chorego, ale nawet jego wizerunek, zdjęcie czy podobizna.
Kynofobia może objawiać się na różne sposoby
Nie ma jednego wzorca lęku u osób cierpiących na tę fobię. Dla niektórych osób najbardziej przerażające mogą wydawać się duże psy, inni z kolei boją się najbardziej małych, ale głośnych i szybkich ras. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, dlatego metody terapeutyczne także powinny być dobierane odpowiednio do każdego pacjenta.
Lęk przed psami u dzieci
Kynofobia u dzieci to problem, który zdarza się częściej niż może się wydawać. To właśnie dzieciństwo jest okresem, w którym najczęściej można nabrać lęku przed psami. Fobia w większości przypadków połączona jest z traumatycznymi wydarzeniami, które przydarzają nam się na tym etapie życia.
Dlaczego u dzieci może pojawić się strach przed psami?
Psychika dziecka jest bardzo delikatna, a w kształtującym się mózgu bardzo łatwo utrwalić określone bodźce, które będą traumatyzujące. Najbardziej oczywistą przyczyną kynofobii wydaje się pogryzienie przez psa. To jasne, że takie wydarzenie bardzo często jego generatorem późniejszego panicznego lęku przed psami. Co ciekawe, jednak wcale nie musi dojść do fizycznego kontaktu ze zwierzęciem, aby mały człowiek nabawił się nerwicy na jego tle.
Strach przed psami nie zawsze bierze się z kontaktu z nimi
Czasami bodźce, które przyczyniają się do kynofobii w późniejszym życiu, są naprawdę nieoczywiste. Może być to na przykład:
- obejrzenie filmu, w którym pojawiają się groźne psy;
- usłyszenie informacji o tym, że pies skrzywdził człowieka;
- przeczytanie książki, w której pies jawi się jako antagonista;
- powtarzanie dzieciom przestróg w rodzaju: „nie dotykaj psa, bo cię ugryzie”, „nie podchodź do psa, bo zrobi ci krzywdę”;
- częste mijanie głośno szczekających psów.
Wszystkie te czynniki mogą spowodować, że w dorosłości strach przed psami przejmie kontrolę nad różnymi sferami życia. Psychologowie nie zalecają wyrabiania w dzieciach poczucia, że zwierzęta są czymś obcym czy groźnym. Jako rodzic nie musisz być miłośnikiem psów, jednak warto zadbać o to, aby dziecko nie widziało w nich źródła lęku.
Kynofobia – leczenie
Tak jak każda inna fobia, lęk przed psami także powinien być leczony z pomocą psychoterapeuty. Wymaga to od pacjenta zrozumienia problemu, chęci pracy nad nim oraz dużej dawki cierpliwości.
Jak pokonać lęk przed psami? To możliwe!
Każdy przypadek kynofobii jest niezwykle indywidualny, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to ile trwa leczenie, czy w jakim stopniu będzie ono skuteczne. Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym może trwać nawet kilka lat, jednak w wielu przypadkach pacjenci po jej ukończeniu nie tylko przestali bać się psów, ale wręcz sami zostali opiekunami czworonogów. Współpraca z terapeutą, której celem jest pokonanie kynofobii, ma kilka etapów:
- Podczas terapii trzeba dotrzeć do źródła problemu i określić jak silna jest kynofobia pacjenta.
- Następnie pacjent stopniowo uczy się tego jak funkcjonuje psia psychika i jakie są zasady rządzące światem tych zwierząt.
- Dopiero w ostatnich etapach oswajania lęku może nastąpić etap bezpośredniego kontaktu z psem terapeutycznym. Dogoterapia jest bardzo skuteczną metodą walki z lękiem przed psami, musi ona jednak nastąpić w czasie określonym przez terapeutę.
- Procesu samej terapii nie wolno przyspieszać, ponieważ zbyt wczesny kontakt z psem może zniwelować cały progres poczyniony przez pacjenta.
Kynofobia – jak pomóc osobie, która boi się psów?
Psiarzom bardzo często trudno zrozumieć, jak ktoś może bać się ich ukochanych zwierzaków. Szczególnie w przypadku małych psów niektórzy próbują „pomagać” przerażonym znajomym za pomocą tak zwanej metody szokowej. To bardzo zły sposób, który nikomu nie pomaga, a wręcz przeciwnie – wystawia osobę z lękiem na bardzo duży dyskomfort.
Nie zmuszaj osoby z kynofobią do kontaktu z psem
Jeżeli w twoim otoczeniu jest ktoś, kto panicznie boi się psów, nie zmuszaj go do kontaktu ze zwierzakiem. Stwierdzenia w rodzaju „on tylko chce się bawić” na pewno nie przekonają osoby zaburzonej. Niezależnie od tego, jak kochasz swojego psa, nie próbuj uszczęśliwiać na siłę jego obecnością osób, które sobie tego nie życzą.
Kynofobia jest zaburzeniem nerwicowym, które wymaga profesjonalnego leczenia. Jeżeli znasz kogoś, kto się z tym zmaga, możesz zasugerować, że istnieją metody na radzenie sobie z lękiem. Pamiętaj jednak, że decyzja o podjęciu terapii zawsze należy od samego zainteresowanego.
Paniczny lęk przed psami może mieć bardzo różne podłoże, jednak w wielu przypadkach skutecznie utrudnia życie. Na szczęście, istnieją metody terapii poznawczo-behawioralnej, które pozwalają uporać się z tym zaburzeniem. Nie ma żadnego przymusu posiadania psa ani nawet darzenia sympatią tego gatunku. Podjęcie leczenia kynofobii może jednak znacznie zwiększyć komfort życia.