Zapalenie żołądka u psa to nic innego jak nieżyt błony śluzowej. Organ ten pełni istotne funkcje w działaniu całego układu trawiennego. Tutaj trafia treść pokarmowa, jest wstępnie trawiona i przekazywana do dwunastnicy i jelit. Sprawdź, jakie objawy daje schorzenie i jak wygląda leczenie.
Czynniki sprzyjające chorobom żołądka
Istnieją pewne czynniki, które sprawiają, że zapalenie żołądka u psa może pojawić się z większym prawdopodobieństwem. Niektóre z nich łatwo usunąć, dlatego warto je znać. Oto niektóre z nich:
- nieprawidłowa dieta – podawanie psu złej jakości pożywienia, zbyt dużych porcji naraz, karmienie resztkami;
- spożycie toksyny, np. niektórych leków dla ludzi;
- połknięcie ciała obcego;
- nadwrażliwość na leki;
- pasożyty wewnętrzne;
- nowotwory;
- przewlekle nietolerancje pokarmowe;
- infekcje bakteryjne i wirusowe.
Warto brać pod uwagę, że niektóre rasy są bardzo predysponowane do tego rodzaju chorób układu pokarmowego. Choroba występuje częściej u psów ras:
Zapalenie żołądka u psa – objawy
Podstawowym objawem zapalenia żołądka u psa są wymioty. Mają one różne charakter i częstotliwość, co zależy od przyczyny schorzenia. Bardzo często zawierają żółć i krew, przede wszystkim niemal czarną. To dlatego, że w narządzie tym dochodzi do jej nadtrawienia.
Dodatkowe objawy kliniczne schorzenia to również:
- złe samopoczucie, apatia;
- utrata apetytu;
- ból brzucha, brak chęci do aktywności ze strony psa;
- zaburzenia pobierania wody – zwiększone pragnienie lub niechęć do picia;
- gorączka lub wyższa temperatura ciała;
- nagłe chudnięcie;
- objawy odwodnienia, m.in. blade śluzówki;
- biegunka – kał może być czarny z uwagi na obecność krwi lub żółty i tłusty, ze śluzem.
Wszystkie te objawy związane są nie tylko z uszkodzeniem ścian żołądka. Występują również dlatego, że wchłanianie jelitowe jest niemożliwe. Z tego powodu szybka reakcja i konsultacja z lekarzem weterynarii są niezbędne.
Różne formy chorób żołądka
Zapalenie błony śluzowej żołądka może przyjmować kilka form. Jest to związane bezpośrednio z przyczyną choroby, a więc i leczeniem.
Ostre zapalenie żołądka
W tej formie zapalenie żołądka u psa pojawia się zazwyczaj. Jest związane ze spożyciem szkodliwych substancji albo chwilowym, jednorazowym podrażnieniem ścian żołądka. Ostry stan zapalny pojawia się nagle i równie szybko ustępuje. Zwykle na tyle szybko, że nie jest diagnozowany.
Przewlekły stan zapalny żołądka
Przewlekłe zapalenie żołądka u psa to stan, który trwa ponad 14 dni. Zwykle objawy mają mniejszą intensywność, np. nie pojawia się krew w wymiotach, czy kale. W takim przypadku wymioty mają różną intensywność, pies może chudnąć, ale nie stracić całkowicie apetytu. Taki stan wymaga diagnostyki, nawet jeśli wymioty pojawiają się raz dziennie.
Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit u psów
Ta choroba żołądka obejmuje już większą część przewodu pokarmowego u psów. Często jest skutkiem działania wirusa, ale zdarza się też, że przyczyna jest mechaniczna. Przebieg choroby jest bardzo ciężki, a początek nagły; niekiedy dochodzi do wstrząsu. Konieczne jest szybkie działanie. Ten rodzaj schorzenia wymaga niekiedy hospitalizacji psa i przetaczania krwi.
Rozszerzenie i skręt żołądka
Choć nie jest to dokładnie zapalenie żołądka u psa, to jednak wynika z podobnych aspektów – przede wszystkim rasy psa oraz nieprawidłowej higieny procesu spożywania pokarmu. O ile rozszerzenie żołądka związane jest m.in. z powiększeniem obwodu brzusznego i może być leczone farmakologicznie, o tyle skręt wymaga nagłej interwencji chirurgicznej. W przeciwnym razie skręt żołądka u psa jest śmiertelny.
Zapalenie żołądka u psa – diagnostyka i leczenie
Zapalenie żołądka u psa wymaga leczenia, bo z czasem może przekształcić się w zapalenie jelit cienkich, a nawet zagrozić życiu czworonoga. Diagnostyka polega na kilku czynnościach. Wśród nich znajdują się:
- wywiad z opiekunem;
- badanie palpacyjne;
- badanie USG jamy brzusznej;
- badanie krwi;
- badanie moczu;
- niekiedy badanie kału lub wymiocin.
Czasem wykonywane jest również badanie RTG jamy brzusznej lub badanie endoskopowe wraz z pobraniem tkanek. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzje o dalszym leczeniu.
Leczenie schorzenia
Do leków, które stosowane są na samym początku, zaliczają się:
- preparaty przeciwwymiotne, często podawane w formie zastrzyku;
- kroplówki z elektrolitami;
- doustne środki powlekające przełyk, który uszkodzony jest często przez sok żołądkowy;
- antybiotyki, jeśli jest taka potrzeba;
- środki przeciwgorączkowe.
Postępowanie w dużej mierze zależy od tego, jakie są objawy towarzyszące procesowi zapalnemu. W niektórych przypadkach konieczne jest przetoczenie krwi. W innych, np. przy połknięciu przedmiotu, wykonuje się zabieg jego usunięcia. Przy połknięciu trucizny niekiedy wykonywane jest płukanie żołądka, jeśli od zdarzenia nie minęło zbyt wiele czasu.
Profilaktyka i wsparcie leczenia
W przypadku zapalenia żołądka u psa warto wprowadzić kilka zmian do żywienia. Mowa o:
- zmianie diety na lekkostrawną i niskotłuszczową;
- wyborze pożywienia dobrej jakości;
- wprowadzeniu diety eliminacyjnej lub jednobiałkowej, przy czym źródło białka musi być inne niż dotychczas.
Nie karm psa resztkami. Jeśli twój pupil zbiera śmieci na spacerze, wyprowadzaj go w kagańcu i skorzystaj z pomocy behawiorysty. Usuń też z otoczenia szkodliwe substancje, np. chemię gospodarczą czy niektóre rośliny.
Zapalenie żołądka u psa może mieć przebieg łagodny albo stanowić poważne zagrożenie dla życia czworonoga. Zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Dzięki temu twój pies w krótkim czasie poczuje się lepiej.