Higiena jamy ustnej jest czymś oczywistym dla większości z nas. Mało kto jednak na co dzień myśli o tym, że nasze czworonogi również potrzebują profilaktyki chorób zębów i dziąseł. Niestety, zaniedbania w tym obszarze prowadzą do gromadzenia się kamienia nazębnego. Ten z kolei po jakimś czasie doprowadza do chorób przyzębia. Zapalenie dziąseł u psa to problem, który trzeba jak najszybciej zdiagnozować i rozpocząć leczenie.
Zapalenie dziąseł u psa – jakie są jego przyczyny?
W jamie ustnej psa ciągle bytują różne bakterie. Kiedy stykają się one z resztkami pokarmu, dochodzi do gromadzenia się płytki nazębnej. Jeżeli nie jest ona regularnie usuwana, twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Ten gruby, zwapniony i chropowaty nalot rozrasta się pod dziąsła, co w dłuższej perspektywie powoduje stan zapalny.
Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na pojawienie się kamienia nazębnego. Często cierpią na niego jamniki i charty, a także owczarki szkockie collie oraz psy z syndromem brachycefalicznym, czyli te, które mają bardzo krótkie kufy (buldogi, pekińczyki czy boston terriery). Istnieje kilka czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł u psa. Mowa tu o kwestiach, takich jak:
- budowa zgryzu – małe psy o bardzo stłoczonych zębach mają większy problem z kamieniem;
- choroby przewlekłe – przede wszystkim cukrzyca, ale także zaburzenia hormonalne;
- specyficzny skład śliny;
- błędy dietetyczne.
Objawy zapalenia przyzębia u psa
Zapalenie dziąseł u psa jest widoczne gołym okiem. Rozpoznasz je po zmianie koloru tkanek. Ten bez zmian chorobowych są gładkie i lśniące w kolorze różowym lub czarnym (u niektórych psów jest to naturalna pigmentacja). Kiedy pojawia się stan zapalny, błona śluzowa jest zaczerwieniona szczególnie w miejscu styku dziąseł z zębami. Zaniedbanie problemu (lub niedostrzeżenie go w odpowiednim czasie) prowadzi do zaostrzenia się stanu zapalnego. Wówczas dziąsła stają się opuchnięte i bardzo czerwone. Może pojawiać się krwawienie. Dochodzi do rozchwiania, a nawet wypadania zębów.
Inne symptomy zapalenia dziąseł u psa to:
- nieprzyjemny zapach z pyska;
- ślinotok,
- bolesność w okolicy zębów,
- spadek apetytu i utrata masy ciała.
Jak leczyć choroby przyzębia u psów?
Warto zaznaczyć, że nie istnieją żadne skuteczne domowe sposoby na pozbycie się chorób przyzębia u psa. Raz w tygodniu staraj się przeprowadzać kontrolę stanu jamy ustnej. Jeżeli zauważysz, że pojawiają się w niej zmiany, konieczna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.
Stan zapalny zwalczany jest odpowiednio dobranym antybiotykiem. To jednak nie wszystko. Kamień nazębny musi zostać usunięty specjalnym skalarem stomatologicznym. To zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Tak jak każda narkoza niesie za sobą ryzyko, dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest to, aby działać szybko.
Jeżeli zapalenie dziąseł u psa uczyniło duże spustoszenie w psim pysku, konieczne może być także usunięcie części uzębienia. Długotrwały stan zapalny może doprowadzić wtórnie do paradontozy.
Konsekwencje przewlekłego zapalenia dziąseł
Już pierwsze symptomy zapalenia dziąseł u psa, takie jak nieprzyjemny zapach z jamy ustnej czy zaczerwienienie błony śluzowej, powinny być powodem do wizyty u weterynarza. Niestety, problemy z zębami u psa często są ignorowane. To bardzo zła decyzja.
Zakażenia bakteryjne mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. To nie tylko nieustanny ból i dyskomfort, który utrudnia zwierzęciu jedzenie. Przy każdym przełknięciu śliny zwierzak połyka ślinę z bakteriami, które dostają się dalej do organizmu. Potencjalne konsekwencje to:
- choroby serca (m.in. zapalenie wsierdzia);
- uszkodzenie wątroby;
- zapalenie wątroby;
- uszkodzenie płuc.
Zapalenie dziąseł u psa – profilaktyka
Wszyscy wiemy, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepszą profilaktyką jest szczotkowanie zębów psa. W dobrych sklepach zoologicznych dostępne są specjalne pasty dla psów i kotów, których smak jest akceptowalny dla zwierzaka. Możesz skorzystać także z wacików nasączonych specjalnym płynem oczyszczających zęby. Regularne szczotkowanie jest jednak najlepszym sposobem na usuwanie płytki nazębnej twojego psa i tym samym dbanie o stan uzębienia. Zgromadzony kamień nazębny można usunąć tylko w gabinecie weterynaryjnym, więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka.
Dodatkowe sposoby na ochronę dziąseł i zębów
Wbrew wielu opiniom sucha karma nie jest uniwersalnym lekiem na wszystkie problemy z zębami. Odpowiednia dieta ma jednak znaczenie. Warto ograniczyć zwierzęciu podaż węglowodanów. Wybieraj karmy bezzbożowe, pozbawione wypełniaczy, takich jak ryż czy kukurydza. W oczyszczeniu zębów pomagają także gryzaki czy żwacze. Nic jednak nie zastąpi w profilaktyce zapalenia dziąseł u psa odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Stan zapalny dziąseł to poważny problem, z którym trzeba walczyć już od pojawienia się pierwszych objawów. Jest on konsekwencją zaniedbania higieny i pojawienia się kamienia nazębnego. Zapalenie dziąseł u psa leczy się odpowiednio dobranymi antybiotykami. Zazwyczaj konieczna jest także sanacja. Droga do zdrowych dziąseł u psa zaczyna się od codziennej higieny jamy ustnej. Ważna jest także odpowiednia dieta oraz regularne kontrole stanu jamy ustnej czworonoga u weterynarza.